Pagar l'obra en efectiu
La deducció no admet pagaments en efectiu, ni de l'obra ni del certificat. Serveix la targeta, la transferència, el xec nominatiu o l'ingrés en compte.
Practicables i oscil·lobatents
Serie 70 70 mm Serie 70 Lineveure la pàgina 70 mm Forma 70 70 mm Base 72 72 mm Serie 76 76 mm Serie 82 82 mmCorredisses
Corredera 70 70 mm Corredera Hermética 76 76 mm Elevadora 82 82 mm Elevadora 82 Max 82 mm
Línies rectes i més superfície de vidre, amb 6 cambres.
Veure la pàgina →Guia tècnica · Ajudes
La deducció de l'IRPF, el Pla estatal d'habitatge i els certificats d'estalvi: quant cobreix cadascun, fins quan i quins papers demanen. Amb la norma, l'article i l'enllaç a la font oficial.
A data de 27/10/2026 continua vigent la deducció de l'IRPF, excepte al País Basc i a Navarra. És del 20 o el 40 % al teu habitatge habitual o llogat, pel que s'hagi pagat fins al 31/12/2026. En obres de l'edifici, és del 60 %, fins al 31/12/2027. El Pla estatal preveu fins al 40 % si només canvies finestres, però no hem trobat convocatòries obertes.
No tramitem les ajudes: t'expliquem què hi ha perquè t'informis. Cada ajuda té l'enllaç a la font oficial.
Equip d'Oxyon · Comprovat el 27/10/2026 al BOE (Llei de l'IRPF, RD 326/2026 i RD 36/2023), a l'Agència Tributària i a la fitxa RES070 del MITECO

La barra sencera és el 100 %. IRPF: deducció, amb base màxima anual de 5.000 € (60 i 20 %) o 7.500 € (40 %). Pla: fins a 7.500 € per habitatge. Font: Llei de l'IRPF, DA 50a; RD 326/2026.
Què hi ha avui
A data de 27/10/2026 hi ha tres vies d'abast estatal. Dues són vigents a gairebé tot Espanya: la deducció de l'IRPF i els certificats d'estalvi energètic. La tercera, el Pla estatal d'habitatge 2026-2030, dona subvencions amb topalls, però la convoca cada comunitat. No n'hem trobat cap convocatòria oberta.
| Via | Quant | Fins a | Estat |
|---|---|---|---|
| IRPF · el teu habitatge | 20 o 40 % | Pagaments fins al 31/12/2026 | Vigent |
| IRPF · l'edifici | 60 % | Pagaments fins al 31/12/2027 | Vigent |
| Pla estatal | Fins al 40 % | Ho fixa la convocatòria | Convocatòria no trobada |
| Estalvi energètic (CAE) | El que es pacti | Obres abans del 2031 | Vigent |
Fonts: Llei 35/2006, DA 50a i Agència Tributària; RD 326/2026, arts. 99, 100, 108 i 109; RD 36/2023, art. 11.5. Comprovat el 27/10/2026.
No tramitem les ajudes: t'expliquem què hi ha perquè t'informis. Si vols canviar les finestres, et fem el pressupost sense compromís.
IRPF
És una deducció a la quota estatal de l'IRPF, que apliques a la declaració de la renda. Al teu habitatge, el 20 % si la demanda de calefacció i refrigeració baixa un 7 %. El 40 %, si el consum baixa un 30 %. En obres de l'edifici, el 60 %.
| Obra | Deducció | Base màxima | Exigeix | Pagaments fins al |
|---|---|---|---|---|
| El teu habitatge | 20 % | 5.000 € l'any | Demanda: −7 % | 31/12/2026 |
| El teu habitatge | 40 % | 7.500 € l'any | Consum: −30 %, o A o B | 31/12/2026 |
| El teu edifici | 60 % | 5.000 € l'any | Consum: −30 %, o A o B | 31/12/2027 |
Fonts: Llei 35/2006, de l'IRPF, DA 50a, apts. 1 a 5, en la redacció de l'art. 36.1 del RDL 7/2026 (BOE, consolidat a 07/10/2026), i Agència Tributària (pàgina del 09/10/2026). Comprovat el 27/10/2026.
El certificat d'abans serveix si s'ha expedit en els dos anys anteriors a l'inici de l'obra.
Ho paga la comunitat? Com es vota i com es reparteix: canviar les finestres d'una comunitat de veïns.
El RDL 29/2026, de 6 d'octubre, només canvia l'apt. 6: en quin ordre es resta de la quota. No canvia percentatges, topalls ni terminis.
Pla estatal
El RD 326/2026 regula el Pla estatal d'habitatge 2026-2030. Si només es canvia part de l'envolupant, com les finestres, l'ajuda pot arribar al 40 % del cost. El topall és de 7.500 € per habitatge, en un edifici, en una casa o en un pis.
| Requisit | Edifici o casa | El teu pis |
|---|---|---|
| Acabat abans del 2006 | Sí (art. 97 a) | Sí (art. 106 a) |
| Projecte o memòria | Amb Llibre de l'edifici | Sí (art. 106 c) |
| Habitatge habitual | En blocs (art. 97 f) | Sí (art. 106 b) |
| Acord de la comunitat | En blocs (art. 97 f) | El pla no ho demana |
| Certificats energètics | Per cobrar el total | Ajuda de més de 5.000 € |
| Termini de l'obra | 36 mesos (art. 103) | 12 mesos (art. 112) |
Font: RD 326/2026, de 22 d'abril, arts. 95 a 112 (BOE, consolidat a 22/10/2026). Casa: habitatge unifamiliar; el teu pis: un habitatge en un bloc. Comprovat el 27/10/2026.
Es cobra en acabar l'obra, amb la documentació. La comunitat autònoma en pot avançar una part (arts. 102 i 111).
Només canviaràs les finestres? Et fem el pressupost sense compromís, cada finestra en una línia pròpia.
Finestres
El pla demana que les finestres noves compleixin dos límits del CTE de la teva zona. Són la transmitància del buit, amb la caixa de persiana, i la permeabilitat a l'aire. El certificat d'estalvi demana el mateix límit d'aire. Tots dos van per zona climàtica d'hivern.
| Zona | Buit, U màx. | Aire, classe mín. |
|---|---|---|
| A | 2,7 W/m²K | Classe 2 |
| B | 2,3 W/m²K | Classe 2 |
| C | 2,1 W/m²K | Classe 3 |
| D | 1,8 W/m²K | Classe 3 |
| E | 1,8 W/m²K | Classe 3 |
Font: DB-HE, text consolidat del 14/06/2022, taules 3.1.1.a-HE1 i 3.1.3.a-HE1 (p. 16–17). Classe 2: fins a 27 m³/h·m² a 100 Pa; classe 3: fins a 9. Comprovat el 27/10/2026.
Demana per escrit la transmitància i la classe d'aire de cada finestra: el tècnic les necessita per al certificat.
La teva zona i els límits, amb la font: què exigeix el CTE a les finestres, zona per zona.
A data de 27/10/2026, el BOE no recull cap modificació del CTE posterior a la de juny de 2022. Si s'aprova la que està en tràmit i canvia el DB-HE, revisarem aquesta taula.
Estalvi (CAE)
No és una subvenció. Cedeixes l'estalvi d'energia de la teva obra a una empresa obligada a estalviar, com una comercialitzadora de llum o gas. També a una altra d'acreditada que actua per elles. A canvi, cobres el que pacteu. El canvi de finestres té una fitxa pròpia, la RES070.
El RD 36/2023 no fixa quant es cobra: és la contraprestació que pactis al conveni CAE.
Fonts: RD 36/2023, arts. 2, 11.5, 12 i 13 (BOE, consolidat a 30/09/2026); fitxa RES070, v1.1, del catàleg vigent del MITECO. Llegits el 27/10/2026.
Papers
Abans de començar, el certificat energètic i, si vas al pla, el projecte o la memòria tècnica. Durant l'obra, el pressupost per partides i el pagament pel banc. En acabar, la factura detallada i el certificat de després, registrat.
| Paper | Qui el fa | El demana |
|---|---|---|
| Certificat d'abans | Un tècnic competent | IRPF i pla |
| Projecte o memòria | Un tècnic competent | Pla estatal |
| Pressupost per partides | Qui fa l'obra | Pla (edifici, 99.4) |
| Pagament pel banc | Tu o la teva comunitat | IRPF |
| Factura detallada | Qui fa l'obra | CAE (fitxa RES070) |
| Certificat de després | Un tècnic competent | IRPF, pla i CAE |
Fonts: Llei 35/2006, DA 50a.4 i 5; RD 326/2026, arts. 97, 99.4, 102, 106 i 111; fitxa RES070, apt. 5. Certificats registrats segons el RD 390/2021. Comprovat el 27/10/2026.
Si vols canviar les finestres, et fem el pressupost sense compromís, cada finestra en una línia pròpia.
Què inclou i com es llegeix: pressupost de finestres de PVC.
Si se sumen
En general, sí, amb límits. El que reps de subvenció es resta de la base de l'IRPF. Entre totes les subvencions no poden passar del cost de l'obra. I si l'obra ha tingut una subvenció, el certificat d'estalvi demana justificar-ne l'efecte.
| Si ajuntes… | Es pot? | Límit |
|---|---|---|
| IRPF i pla | Sí | Restes la subvenció |
| Pla i una altra subvenció | Sí | No més que l'obra |
| Pla i CAE | Sí | Justificar l'incentiu |
| IRPF y CAE | Sense dada | No ho hem llegit |
| IRPF del 20 i del 40 % | No | Només una per obra |
| Habitatge i edifici | No | Va per la del 60 % |
Fonts: Llei 35/2006, DA 50a.4; RD 326/2026, arts. 101 i 110 (a l'edifici, no se suma amb una altra ajuda del mateix pla); RD 36/2023, art. 13. Comprovat el 27/10/2026.
Si cobres per cedir l'estalvi, pregunta al teu assessor com tributa i si canvia la base de la deducció.
Per comunitat
El Pla estatal el convoca cada comunitat autònoma, excepte el País Basc i Navarra, on no s'aplica. A data de 27/10/2026 no hem trobat cap convocatòria d'aquest pla. Sí que hem llegit altres ajudes, autonòmiques i municipals, allà on més treballem: són aquestes, amb l'estat que tenien aquell dia.
Les d'Andalusia i de Barcelona van per ordre d'entrada fins que s'esgotin els fons, i l'andalusa demana una ajuda mínima de 10.000 €. De la de Castella - la Manxa no n'hem llegit les bases: mira a la font si la teva obra hi entra.
Cada ciutat, amb el tràmit i les ajudes: finestres de PVC a Saragossa.
Fonts oficials, llegides el 27/10/2026: Agència Andalusa de l'Energia, convocatòria (BOJA núm. 187) i suspensió parcial, que no afecta la d'habitatges (BOJA núm. 206); Castella - la Manxa, BDNS 933977; Consorci de l'Habitatge de Barcelona; Zaragoza Vivienda, línia 1.2; Fenercom, Pla Renove de Finestres; Govern d'Aragó, tràmit 11317; Generalitat Valenciana, tràmit G96727; Regió de Múrcia, BDNS 633115. RD 326/2026, art. 1.5; Llei 35/2006, art. 4.2.
La deducció no admet pagaments en efectiu, ni de l'obra ni del certificat. Serveix la targeta, la transferència, el xec nominatiu o l'ingrés en compte.
Sense certificat previ no hi ha amb què comparar. En serveix un d'expedit en els dos anys anteriors a l'inici de l'obra. Si no en tens, demana'l abans de començar.
Quant baixa la demanda o el consum en canviar les finestres ho calcula el tècnic amb el seu programa. Demana-li el càlcul abans de comptar amb la deducció.
El RD 326/2026 fixa topalls i requisits, però no obre terminis. Fins que la teva comunitat no publiqui la convocatòria, no es pot demanar.
La subvenció es descompta del que dedueixes a l'IRPF. I entre totes les subvencions no poden passar del cost de l'obra.
Ja tens una oferta? Compara el teu pressupost de finestres.
Preguntes
Sí. La deducció de l'IRPF és vigent, excepte al País Basc i a Navarra. És del 20 o el 40 % al teu habitatge habitual o llogat, pel que s'hagi pagat fins al 31/12/2026. El certificat de després, abans del 2027. En obres de l'edifici, és del 60 %, fins al 31/12/2027. El Pla estatal d'habitatge 2026-2030 preveu fins al 40 % si només canvies finestres, però el convoca cada comunitat. A data de 27/10/2026 no hem trobat cap convocatòria d'aquest pla.
Depèn del que millori el certificat energètic. Al teu habitatge, el 20 % si la demanda de calefacció i refrigeració baixa un 7 %, amb 5.000 € de base l'any. El 40 % si el consum d'energia primària no renovable baixa un 30 % o arribes a la lletra A o B, amb 7.500 €. En obres de l'edifici, el 60 %, amb 5.000 € l'any i 15.000 en total.
N'hi ha prou si la millora arriba al que demana la llei, i això ho diu el certificat. En cal un abans de l'obra i un altre després, expedits per un tècnic i registrats. La deducció del 20 % demana baixar un 7 % la demanda de calefacció i refrigeració. Si les teves finestres noves hi arriben, ho calcula el tècnic; nosaltres no ho estimem.
Fins al 40 % del cost, amb 7.500 € per habitatge com a màxim, en un edifici, una casa o un pis. L'habitatge ha d'estar acabat abans del 2006, llevat que la teva comunitat autònoma n'admeti d'altres. Les finestres noves han de complir els límits del CTE de la teva zona. El convoca cada comunitat autònoma, i no s'aplica al País Basc ni a Navarra. A data de 27/10/2026 no n'hem trobat la convocatòria a cap comunitat.
El certificat d'eficiència energètica d'abans i el de després, expedits per un tècnic i registrats. Per al pla, a més, un projecte o una memòria tècnica i, en un edifici o una casa, el Llibre de l'edifici existent. Guarda el pressupost per partides, la factura i els justificants del banc: la deducció no admet pagaments en efectiu.
La deducció d'aquesta guia, no. És de la Llei de l'IRPF estatal. El País Basc i Navarra tenen un règim foral propi, segons l'article 4 d'aquesta llei. El Pla estatal d'habitatge tampoc no s'hi aplica. El que diguin les seves normes forals i les seves ajudes no ho hem revisat.
No. No tramitem les ajudes: t'expliquem què hi ha perquè t'informis. L'ajuda la demanes tu o la teva comunitat, i els certificats els expedeix un tècnic. Tampoc no valorem si el teu cas hi encaixa: ho diuen la norma, la convocatòria i el tècnic. Si vols canviar les finestres, et fem el pressupost sense compromís, cada finestra en una línia pròpia.
Més guies per triar les teves finestres, a la guia tècnica de finestres.
Pressupost
Envia'ns les mides (serveix un croquis o una foto), els plànols o el pressupost que ja tens. Digue'ns la zona de l'obra i si és el teu habitatge o tot l'edifici. Et fem el pressupost sense compromís, partida per partida i cada finestra en una línia pròpia. Res no passa a producció sense el teu vistiplau per escrit.
Partida per partida · Confirmat per escrit abans de la producció