Aire: que no passi per les juntes
El CTE fixa l'aire de la finestra a 100 Pa. Lectura nostra: és l'empenta d'un vent d'uns 45 km/h que bufa de cara. La classe 4 deixa passar menys aire que la 3.
Practicables i oscil·lobatents
Serie 70 70 mm Serie 70 Lineveure la pàgina 70 mm Forma 70 70 mm Base 72 72 mm Serie 76 76 mm Serie 82 82 mmCorredisses
Corredera 70 70 mm Corredera Hermética 76 76 mm Elevadora 82 82 mm Elevadora 82 Max 82 mm
Línies rectes i més superfície de vidre, amb 6 cambres.
Veure la pàgina →Saragossa i província
Finestres de PVC a mida per a obres a Saragossa i la província. T'expliquem què exigeix el CTE segons l'altitud i què demana el cerç a cada façana.
La teva sol·licitud ja és a mans del nostre equip. Et trucarem al per confirmar el que necessites, i després t'enviem el pressupost per escrit.
Si vols afegir-hi alguna cosa, explica-ho quan et truquem.
Saragossa capital és zona climàtica D3 al CTE, encara que una parcel·la a 200 m d'altitud o menys és C3. A D3, la transmitància del buit, amb la caixa de persiana, no pot passar d'1,8 W/m²K, i l'aire demana com a mínim classe 3. El cerç, el vent més freqüent a l'aeroport, demana un bon tancament i un bon muntatge.
Plaça de Basilio Paraíso, al centre de Saragossa
01El CTE
A la província de Saragossa, la zona climàtica depèn de l'altitud de l'obra. És C3 fins a 200 m, D3 de 201 a 650 m i E1 des de 651 m. Per a la finestra, el que compta és la lletra de la zona: d'aquesta lletra surten els dos límits del buit, amb la caixa de persiana inclosa.
| Zona | Altitud de l'obra | UH màx. (W/m²K) | Aire: classe mín. |
|---|---|---|---|
| C3 | Fins a 200 m | 2,1 | Classe 3 (≤ 9) |
| D3 | De 201 a 650 m | 1,8 | Classe 3 (≤ 9) |
| E1 | Des de 651 m | 1,8 | Classe 3 (≤ 9) |
Font: CTE DB-HE, text consolidat del 14/06/2022: taula a-Annex B (p. 46) i taules 3.1.1.a i 3.1.3.a-HE1 (p. 16–17). Aire en m³/h·m² a 100 Pa. Comprovat el 27/10/2026.
El límit és del buit sencer: marc, vidre i caixa de persiana. Per a més informació sobre una finestra concreta, escriu-nos a info@oxyongroup.com.
Totes les zones, la reforma i la ventilació, a què exigeix el CTE a les finestres, zona per zona.
02La província
La zona no es pren de la capital: depèn de l'altitud de cada obra. Aquesta llista fa servir l'altitud del nucli de cada municipi segons l'IGN. És una orientació: si la teva parcel·la és més alta o més baixa, la zona pot canviar, sobretot a prop dels 200 m.
Altitud: nucli de població segons l'IGN (consulta del 20/10/2026). Zona: taula a-Annex B del DB-HE per a la província de Saragossa. La zona de la teva obra la dona l'altitud de la parcel·la.
03Osca
La província d'Osca té una fila pròpia al CTE. És C3 fins a 200 m, D3 de 201 a 400 m, D2 de 401 a 700 m i E1 des de 701 m. La capital, amb el nucli a 457 m, és D2. Per a la finestra, D2 demana el mateix que D3: mana la lletra.
Fonts: DB-HE, taula a-Annex B (p. 46); IGN, nuclis de població; AEMET, Osca Aeroport, valors normals 1981–2010; DB SE-AE, figura D.1. Consultat el 20/10/2026.



04El cerç
El cerç és el vent fred, sec i a ràfegues del nord-oest que la vall de l'Ebre encaixona entre el Pirineu i el Sistema Ibèric. A l'aeroport de Saragossa és el vent més freqüent tots els mesos. Allà, la ràfega més forta va ser de 135 km/h, el febrer de 1954. A una finestra li demana que tanqui bé, que aguanti l'empenta i que estigui ben muntada.
Font: AEMET, Climatologia aeronàutica de l'aeroport de Saragossa (1998–2011, observacions horàries; percentatges, càlcul nostre) i valors extrems (consulta del 20/10/2026). Memòria del PGOU de Saragossa (1999).
El CTE fixa l'aire de la finestra a 100 Pa. Lectura nostra: és l'empenta d'un vent d'uns 45 km/h que bufa de cara. La classe 4 deixa passar menys aire que la 3.
El cerç és sec i escombra els núvols. Els temporals de pluja arriben amb vent fluix o moderat del sud-est. La mitjana és de 322 mm de pluja l'any.
Lectura nostra del mapa del CTE: Saragossa capital queda a la zona eòlica B (27 m/s) i Osca, a la C (29 m/s). La pressió de cada façana la calcula el projecte.
Les classes s'assagen amb la finestra sola. A l'obra, l'aire i l'aigua també entren entre el marc i el mur: el CTE demana segellar aquesta junta, i escopidor si la finestra va enretirada.
Font: CTE DB SE-AE, Annex D (fórmula i figura D.1) i DB-HS, HS 1, apt. 2.3.3.6; AEMET, valors normals 1981–2010; memòria del PGOU (1999). Col·locació: UNE 85219:2023, «Finestres. Col·locació a l'obra».
05El que subministrem
Aquestes són les classes que declaren les fitxes tècniques de les finestres de PVC que subministrem. En la corredissa de 70 mm i en les elevadores, la fitxa dona la mida de la finestra assajada. Per a Saragossa, fixa't en dos casos: la corredissa de 70 mm i les elevadores.
| Finestra | Aire (12207) | Aigua (12208) | Vent (12210) |
|---|---|---|---|
| Practicables 70/76/82 mm | Classe 4 | E1200 a E1800 | C5 |
| Practicable de 72 mm | Classe 4 | 8A | Classe 4 |
| Corredissa de 70 mm | Classe 3 | 4A | C4 |
| Corredissa de 76 mm | Classe 4 | 9A | C2 / B3 |
| Elevadora | Classe 4 | 9A | C1/B2 |
| Elevadora, fulla fixa de 28 mm | Classe 4 | 7A | C1 |
Fitxes tècniques del sistema, comprovat el 18/10/2026. Assajos: corredissa de 70 mm, 1,50 × 1,48 m. Elevadora, aire i aigua en balconera de 3,50 × 2,65 m; la de fulla fixa de 28 mm, en una de 4,50 × 2,65 m. Vent classe 5: 2.000 Pa.
06Calor i fred
Saragossa té hiverns freds i estius molt calorosos. A l'aeroport, el gener té una mitjana de mínimes de 2,7 °C i el juliol, una mitjana de màximes de 32,4 °C (1981–2010). La màxima absoluta és de 44,5 °C, el 7 de juliol de 2015.
Font: AEMET, Saragossa Aeroport (249 m): valors normals 1981–2010 i valors extrems actualitzats el 30/09/2026. Control solar: DB-HE, taula 3.1.2-HE1.
A D3, el buit amb la caixa de persiana no pot passar d'1,8 W/m²K. Ho decideixen el marc, el vidre i la caixa de persiana. Totes les finestres que subministrem tenen vidre doble: simple, mai.
En façanes a est, sud i oest convé vidre baix emissiu amb control solar. En obra nova i reformes grans, el CTE limita el guany solar del juliol, amb la persiana abaixada.
Què aporta cada vidre: vidre baix emissiu o de control solar.
La plaça del Pilar
07L'Ajuntament
A Saragossa capital, canviar finestres és una obra menor. Sense bastida, sense tanca al carrer i sense direcció tècnica, va per comunicació prèvia. La fitxa municipal d'aquest tràmit cita el «canvi de portes i finestres exteriors». Amb bastida, va per declaració responsable. A l'exterior d'edificis catalogats, béns d'interès cultural i els seus entorns, i al Centre Històric, cal llicència.
Al Centre Històric i en edificis protegits, el que no es veu des del carrer, com un pati, pot anar sense llicència. Sempre que no toqui elements protegits (Comissió de Patrimoni, 14/05/2021).
Fora de la capital, cada ajuntament té la seva ordenança: pregunta al teu abans d'encarregar.
Font: seu electrònica de l'Ajuntament de Saragossa. Fitxes d'obres menors per comunicació prèvia i declaració responsable (15/09/2026) i per llicència (24/10/2023); model 430. Consultat el 20/10/2026; les dues primeres fitxes i el 3,87 % de l'ICIO, una altra vegada el 27/10/2026.
08Ajudes 2026
A data de 27/10/2026 continuen obertes, al terme municipal de Saragossa, les ajudes de Zaragoza Vivienda, i continua vigent la deducció de l'IRPF per obres d'eficiència energètica, excepte al País Basc i a Navarra. El programa del Govern d'Aragó amb fons europeus per a habitatges va tancar el 3 de febrer de 2026, i la convocatòria aragonesa del Pla estatal 2026–2030 no l'hem trobada.
Línia 1.2, habitatge habitual al terme de Saragossa: el 50 %, fins a 6.000 €, amb rendes de fins a 4,5 vegades l'IPREM ponderat. Exigeix reduir un 15 % la demanda. Termini fins al 31/12/2027. Línia 1.2
Línia 1.1, per a comunitats: obres integrals que redueixin com a mínim a la meitat el consum i la demanda. El 60 %, fins a 25.000 € per habitatge. Oberta des del 15/10/2026. Línia 1.1
Obres al teu habitatge fins al 31/12/2026, i en edificis, fins al 31/12/2027 (RDL 7/2026). Cal un certificat d'eficiència energètica abans i un altre després. Agència Tributària · Llei de l'IRPF
El programa de fons europeus per a habitatges (Programa 4) va tancar el 03/02/2026. Demanava, per exemple, reduir com a mínim un 7 % la demanda de calefacció i refrigeració. Tràmit 11317
Preveu fins al 40 % de l'envolupant, amb un topall de 7.500 €. Per a pisos d'abans del 2006 que siguin habitatge habitual, si compleix el CTE. No n'hem trobat la convocatòria aragonesa. RD 326/2026, al BOE
No tramitem les ajudes: t'expliquem què hi ha perquè t'informis. Si vols canviar les finestres, et fem el pressupost sense compromís.
Fonts: convocatòria 2026–2027 de Zaragoza Vivienda (extracte al BOPZ núm. 138, 19/06/2026). Govern d'Aragó (tràmit 11317). Agència Tributària (09/10/2026) i Llei 35/2006, DA 50a. RD 326/2026. Comprovat el 27/10/2026.
Com treballem
El pressupost es fa per escrit, amb les mides, els plànols o el pressupost que ja tinguis. Cada finestra es fabrica a mida per a la teva obra.
Un croquis amb l'amplada i l'alçada de cada buit (serveix una foto), els plànols o el pressupost que ja tens.
Cada finestra en una línia pròpia, amb el sistema, el vidre i l'obertura. Si demanes muntatge, va en el seu propi pressupost.
Revises mides, colors, obertures i vidre de cada buit, i el signes. Res no passa a producció sense el teu vistiplau.
No tenim muntadors propis. Lliurem a l'obra i, si cal, coordinem el muntatge amb un muntador de la zona; va en el seu propi pressupost. A Saragossa i a qualsevol província peninsular.
Com coordinem el muntatge: instal·lació de finestres.
09Per a qui
En obra nova a D3, el DB-HE proposa predimensionar buits d'1,6 W/m²K. Pressupostem cada tipologia per separat i la lliurem a l'obra.
Prescriu per prestacions: classe 3 d'aire com a mínim, transmitància del buit i classe de vent segons la façana. La zona, amb l'altitud de la parcel·la.
Fotos amb les persianes pujades, croquis amb materials i color i pressupost per partides: és el que demana l'Ajuntament. El de les finestres te'l donem així.
La fusteria nova ha de ser homogènia a tot l'edifici. La línia 1.1 de Zaragoza Vivienda, per a obres integrals de comunitats, va obrir el 15/10/2026.
Aquí tens el tràmit i les ajudes de la teva ciutat. Nosaltres et proposem sistema i vidre per a la teva zona, partida per partida, i res no passa a producció sense el teu vistiplau.
Fusteria exterior per a constructores · Prescriure finestres per prestacions · Finestres de PVC per a reformistes · Canvi de finestres en comunitats
Preguntes
D3, a l'altitud que li donava la taula del CTE del 2013: 207 m. És a la frontera, perquè a la província de Saragossa la C3 arriba fins a 200 m. Per això, en una parcel·la a 200 m o menys la zona és C3. Per a la finestra canvia la transmitància màxima: 1,8 W/m²K a D3 i 2,1 a C3. La classe d'aire és la 3 a totes dues.
No sempre. A la capital és una obra menor: sense bastida ni tanca al carrer, va per comunicació prèvia, i amb bastida, per declaració responsable. Cal llicència a l'exterior d'edificis catalogats, béns d'interès cultural i els seus entorns, i al Centre Històric. Les noves respecten els buits, amb disseny i color similars, homogènies a tot l'edifici.
Sí. A data de 27/10/2026, al terme de Saragossa, la línia 1.2 de Zaragoza Vivienda subvenciona el 50 %, fins a 6.000 €, a l'habitatge habitual. Demana rendes de fins a 4,5 vegades l'IPREM ponderat i reduir un 15 % la demanda. Excepte al País Basc i a Navarra, l'IRPF dedueix obres d'eficiència fetes fins al 31/12/2026, amb certificat energètic abans i després. No tramitem les ajudes: t'expliquem què hi ha perquè t'informis.
La que tanca a pressió i està ben muntada. Les practicables, com l'oscil·lobatent, premen la fulla contra el marc amb la ferramenta. La fitxa de perfils diu que aquest tancament aïlla millor que el d'una corredissa. Demana per escrit les classes d'aire, aigua i vent de cada finestra. I cuida la junta entre el marc i el mur: el CTE demana segellar-la.
Tots dos poden complir el CTE a Saragossa: el que compta és el buit sencer, amb el vidre i la caixa de persiana. En alumini, fixa't que el perfil tingui trencament de pont tèrmic. Davant del cerç, compara les classes d'aire, aigua i vent de cada finestra, no només el material. Ho expliquem a PVC o alumini.
No tenim muntadors propis. Lliurem a l'obra i, si cal, coordinem el muntatge amb un muntador de la zona; va en el seu propi pressupost. Si ja tens muntador, les col·loca ell. Així decideixes si vols el muntatge o només les finestres.
Depèn de l'altitud. La fila d'Osca del CTE dona C3 fins a 200 m, D3 fins a 400 m, D2 fins a 700 m i E1 per sobre. Osca capital, amb el nucli a 457 m, és D2. Per a la finestra, D2 demana el mateix que D3: un buit d'1,8 W/m²K com a màxim i classe 3 d'aire. Jaca i Sabiñánigo, per sobre de 700 m, són E1.
Pressupost
Envia'ns un croquis amb les mides (serveix una foto), els plànols o el pressupost que ja tens, i digues-nos el municipi de l'obra. Et proposem sistema i vidre per a cada buit, amb la classe d'aire que demana la teva zona, partida per partida. Res no passa a producció sense el teu vistiplau per escrit.