Aigua: la pluja amb vent
La classe d'aigua és la pressió fins a la qual la finestra assajada no deixa passar aigua. La 9A arriba a 600 Pa, i la E1200, a 1.200 Pa: amb pluja i vent, és la que compta.
Practicables i oscil·lobatents
Serie 70 70 mm Serie 70 Lineveure la pàgina 70 mm Forma 70 70 mm Base 72 72 mm Serie 76 76 mm Serie 82 82 mmCorredisses
Corredera 70 70 mm Corredera Hermética 76 76 mm Elevadora 82 82 mm Elevadora 82 Max 82 mm
Línies rectes i més superfície de vidre, amb 6 cambres.
Veure la pàgina →València i província
Finestres de PVC a mida per a obres a València i la província. T'expliquem què exigeix el CTE segons l'altitud i què demanen la pluja de tardor i el mar.
La teva sol·licitud ja és a mans del nostre equip. Et trucarem al per confirmar el que necessites, i després t'enviem el pressupost per escrit.
Si vols afegir-hi alguna cosa, explica-ho quan et truquem.
València capital és zona climàtica B3 al CTE. A la província, la B3 arriba fins a 50 m d'altitud: per sobre, com a Paterna o Manises, és C3. A B3, la transmitància del buit, amb la caixa de persiana, no pot passar de 2,3 W/m²K, i l'aire demana com a mínim classe 2. A la tardor plou fort: compta l'aigua.
Façanes de colors amb balcons a Russafa, València
01El CTE
A la província de València, la zona climàtica depèn de l'altitud de l'obra. És B3 fins a 50 m, C3 de 51 a 500 m, D2 de 501 a 950 m i E1 des de 951 m. Per a la finestra, el que compta és la lletra: d'aquesta lletra surten els dos límits del buit, amb la caixa de persiana inclosa.
| Zona | Altitud de l'obra | UH màx. (W/m²K) | Aire: classe mín. |
|---|---|---|---|
| B3 | Fins a 50 m | 2,3 | Classe 2 (≤ 27) |
| C3 | De 51 a 500 m | 2,1 | Classe 3 (≤ 9) |
| D2 | De 501 a 950 m | 1,8 | Classe 3 (≤ 9) |
| E1 | Des de 951 m | 1,8 | Classe 3 (≤ 9) |
Font: CTE DB-HE, text consolidat del 14/06/2022: taula a-Annex B (p. 46) i taules 3.1.1.a i 3.1.3.a-HE1 (p. 16–17). Aire en m³/h·m² a 100 Pa. Comprovat el 27/10/2026.
Totes les zones, la reforma i la ventilació, a què exigeix el CTE a les finestres, zona per zona.
02La província
La zona no es pren de la capital: depèn de l'altitud de cada obra. Aquesta llista fa servir l'altitud del nucli de cada municipi segons l'IGN. És una orientació: si la teva parcel·la és més alta o més baixa, la zona pot canviar, sobretot a prop dels 50 m.
Altitud: nucli de població segons l'IGN (consulta del 23/10/2026). Zona: taula a-Annex B del DB-HE per a la província de València. La zona de la teva obra la dona l'altitud de la parcel·la.



03Castelló
La província de Castelló té fila pròpia al CTE. És B3 fins a 100 m, C3 de 101 a 500 m i D3 de 501 a 600 m. Més amunt, D2 fins a 1.000 m i E1 des de 1.001 m. La capital, amb el nucli a 28 m, és B3: demana a la finestra el mateix que València.
Fonts: DB-HE, taula a-Annex B (p. 46); IGN, nuclis de població; AEMET, Castelló-Almassora, normals 1981–2010 i extrems; DB SE-AE, figura D.1. Consultat el 23/10/2026.
04Pluja i mar
A València, setembre, octubre i novembre duen 194 dels 475 mm de pluja d'un any mitjà. L'observatori va arribar a recollir 262,6 l/m² en un dia, el 1956. A l'aeroport, el vent fort és rar i arriba de l'oest; a l'estiu bufa fluix de l'est, des del mar. A una finestra li demanen estanquitat a l'aigua, bon segellat amb el mur i una ferramenta ben cuidada.
Font: AEMET: València (13 m) i València Aeroport (56 m), normals 1981–2010 i extrems. Climatologia aeronàutica de l'aeroport (1998–2011; percentatges, càlcul nostre). Resum d'octubre de 2024.
La classe d'aigua és la pressió fins a la qual la finestra assajada no deixa passar aigua. La 9A arriba a 600 Pa, i la E1200, a 1.200 Pa: amb pluja i vent, és la que compta.
A B3, el CTE demana classe 2 d'aire; des de 51 m d'altitud, classe 3. Fixa el límit a 100 Pa. La classe 4 deixa passar menys aire que la 3, i la 3, menys que la 2.
Lectura nostra del mapa del CTE: València queda a la zona eòlica A (26 m/s). A la vora del mar, l'entorn és el més exposat de la taula. La pressió la calcula el projecte.
Les classes s'assagen amb la finestra sola. A l'obra, l'aire i l'aigua també entren entre el marc i el mur: el CTE demana segellar aquesta junta, i escopidor si la finestra va enretirada.
El manual d'ús de les finestres que subministrem demana greixar ferramentes i juntes cada any, sobretot a la costa. Amb vaselina tècnica o greix, mai amb oli antioxidant.
Font: CTE DB SE-AE, figura D.1 i taula 3.4; DB-HS, HS 1, apt. 2.3.3.6; DB-HE, taula 3.1.3.a-HE1. Fitxes i manual d'ús de les finestres que subministrem. Col·locació: UNE 85219:2023.
05El que subministrem
Aquestes són les classes que declaren les fitxes tècniques de les finestres de PVC que subministrem. En la corredissa de 70 mm i en les elevadores, la fitxa dona la mida de la finestra assajada. Per a València, mira l'aigua: la corredissa de 70 mm declara la classe més baixa.
| Finestra | Aire (12207) | Aigua (12208) | Vent (12210) |
|---|---|---|---|
| Practicables 70/76/82 mm | Classe 4 | E1200 a E1800 | C5 |
| Practicable de 72 mm | Classe 4 | 8A | Classe 4 |
| Corredissa de 70 mm | Classe 3 | 4A | C4 |
| Corredissa de 76 mm | Classe 4 | 9A | C2 / B3 |
| Elevadora | Classe 4 | 9A | C1/B2 |
| Elevadora, fulla fixa de 28 mm | Classe 4 | 7A | C1 |
Fitxes tècniques del sistema, comprovat el 18/10/2026. Assajos: corredissa de 70 mm, 1,50 × 1,48 m. Elevadora, aire i aigua en balconera de 3,50 × 2,65 m; la de fulla fixa de 28 mm, en una de 4,50 × 2,65 m. Vent classe 5: 2.000 Pa.
06Calor i humitat
València té hiverns suaus i estius llargs, calorosos i humits. A l'observatori de València, el gener té una mitjana de mínimes de 7,1 °C i l'agost, una mitjana de màximes de 30,2 °C (1981–2010). La humitat relativa mitjana va del 62 al 68 %, segons el mes.
Font: AEMET, València (13 m) i València Aeroport (56 m): valors normals 1981–2010 i valors extrems actualitzats el 30/09/2026. Control solar: DB-HE, taula 3.1.2-HE1.
A B3, el buit amb la caixa de persiana no pot passar de 2,3 W/m²K; des de 51 m, de 2,1. Ho decideixen el marc, el vidre i la caixa. Les que subministrem tenen vidre doble o triple.
En façanes a est, sud i oest convé vidre baix emissiu amb control solar. En obra nova i reformes grans, el CTE limita el guany solar del juliol, amb la persiana abaixada.
L'informe de qualitat de les finestres que subministrem recorda que també hi ha condensació a l'estiu, amb xafogor i aire condicionat. Ventilar la fa menys probable.
Què aporta cada vidre: vidre baix emissiu o de control solar.
Torres d'habitatges al costat dels jardins del Túria
07L'Ajuntament
A València regeix des del 28/01/2026 una ordenança nova de llicències, que deroga la del 2012. Canviar finestres en un edifici no protegit va per declaració responsable, tal com fixa la llei valenciana d'urbanisme. Si la bastida ocupa el carrer, necessita a més autorització municipal. En edificis protegits, una obra amb transcendència patrimonial demana llicència, i en un BIC o el seu entorn, autorització de la Conselleria.
El conjunt històric el va declarar BIC el Decret 57/1993: Ciutat Vella i el primer Eixample, entre les grans vies i el llit del Túria.
Fora de la capital, cada ajuntament té la seva ordenança: pregunta al teu abans d'encarregar.
L'ordenança demana memòria tècnica per a la mera reforma i projecte si l'obra afecta l'aspecte exterior. Què et toca, i si s'admet un altre material o un altre color, ho diu l'Ajuntament: pregunta-ho abans d'encarregar.
Font: Ajuntament de València: ordenança de llicències urbanístiques (BOP del 27/01/2026, en vigor el 28/01/2026), arts. 24 i 33 i annex I; ordenança de l'ICIO. TRLOTUP, arts. 232 i 233. Consultat el 27/10/2026.
08Ajudes 2026
A data de 27/10/2026 continua vigent la deducció de l'IRPF per obres d'eficiència, excepte al País Basc i a Navarra. El programa de la Generalitat amb fons europeus per a habitatges (Programa 4) va tancar el 27 de febrer de 2026. De l'Ajuntament de València no hem trobat cap línia oberta per a finestres.
Al teu habitatge habitual o llogat, obres fins al 31/12/2026; en edificis, fins al 31/12/2027. Certificat energètic abans i després; al teu habitatge, el segon abans del 2027.
Font oficial: Agència Tributària · Llei de l'IRPF, DA 50a (BOE)
Fons europeus per a l'eficiència d'habitatges: el 40 % de l'obra, fins a 3.000 € per habitatge, amb un mínim de 1.000 €. Les sol·licituds van tancar el 27/02/2026.
Font oficial: Generalitat, fitxa del tràmit
La Generalitat rep sol·licituds del 23/10 al 22/12/2026 per netejar i reparar façanes d'edificis d'habitatges danyades el 2024. La fitxa esmenta neteja i reparació, no el canvi de finestres.
Font oficial: Generalitat, fitxa del tràmit
A la Torre, el Forn d'Alcedo i el Castellar-l'Oliveral, l'obra pot tenir un 95 % de l'ICIO bonificat. També en els immobles d'altres pedanies del sud danyats per la DANA.
Font oficial: Ordenança de l'ICIO, arts. 6 i 7
No tramitem les ajudes: t'expliquem què hi ha perquè t'informis. Si vols canviar les finestres, et fem el pressupost sense compromís.
Fonts: Agència Tributària (09/10/2026); BOE (Llei de l'IRPF i RD 326/2026); Generalitat, seu electrònica (tràmits G96727 i G112523; DOGV núm. 10476, del 22/10/2026); ordenança de l'ICIO de València, arts. 6 i 7; BDNS. Consultat el 27/10/2026.
Com treballem
Per a una obra a València o a la província, el pressupost es fa per escrit. Surt de les mides, els plànols o el pressupost que ja tinguis. Cada finestra es fabrica a mida per a la teva obra, i te l'hi lliurem.
Un croquis amb l'amplada i l'alçada de cada buit (serveix una foto), els plànols o el pressupost que ja tens.
Cada finestra en una línia pròpia, amb el sistema, el vidre i l'obertura, perquè vegis què costa cadascuna.
Revises mides, colors, obertures i vidre de cada buit, i el signes. Res no passa a producció sense el teu vistiplau.
No tenim muntadors propis. Lliurem a l'obra i, si cal, coordinem el muntatge amb un muntador de la zona; va en el seu propi pressupost.
Com coordinem el muntatge: instal·lació de finestres.
09Per a qui
En obra nova a B3, el DB-HE proposa predimensionar buits de 2,0 W/m²K. Pressupostem cada tipologia per separat i la lliurem a l'obra.
Prescriu per prestacions: classe 2 d'aire a B3 i classe 3 des de 51 m. I transmitància del buit, aigua i vent segons la façana. La zona, amb la parcel·la.
En un edifici no protegit, canviar finestres va per declaració responsable, amb la taxa i l'ICIO pagats. Les finestres te les pressupostem per partides.
En edificis, l'IRPF dedueix obres d'eficiència pagades fins al 31/12/2027. La línia de la Generalitat per a façanes danyades per la DANA no esmenta les finestres.
Aquí tens el tràmit i les ajudes de la teva ciutat. Nosaltres et proposem sistema i vidre per a la teva zona, partida per partida, i res no passa a producció sense el teu vistiplau.
Fusteria exterior per a constructores · Prescriure finestres per prestacions · Finestres de PVC per a reformistes · Canvi de finestres en comunitats
Preguntes
B3, a l'altitud que li donava la taula del CTE del 2013: 8 m. A la província de València, la B3 arriba fins a 50 m d'altitud, i per sobre comença la C3, com a Paterna o Manises. Per a la finestra, canvia molt. A B3, el buit pot arribar a 2,3 W/m²K i n'hi ha prou amb la classe 2 d'aire; a C3, 2,1 W/m²K i classe 3.
No, si l'edifici no està protegit: va per declaració responsable. Ho diu la llei valenciana d'urbanisme, i des del 28/01/2026 ho aplica una ordenança nova. Si la bastida ocupa el carrer, necessita autorització municipal. En edificis protegits, si l'obra té transcendència patrimonial, cal llicència. En un BIC o el seu entorn, a més, autorització de la Conselleria.
A data de 27/10/2026 continua vigent la deducció de l'IRPF per obres d'eficiència, excepte al País Basc i a Navarra. Serveix per a obres al teu habitatge habitual o llogat fetes fins al 31/12/2026, amb certificat energètic abans i després; el de després, abans del 2027. El Programa 4 de la Generalitat, del 40 % fins a 3.000 €, va tancar el 27/02/2026. A les pedanies del sud danyades per la DANA, l'ICIO es pot bonificar un 95 %.
La que tanca a pressió, té bona classe d'aigua i està ben segellada al mur. Les practicables, com l'oscil·lobatent, premen la fulla contra el marc amb la ferramenta. Demana per escrit les classes d'aire, aigua i vent de cada finestra. I a la costa, greixa les ferramentes i les juntes cada any, amb vaselina tècnica o greix, mai amb oli antioxidant.
Tots dos poden complir el CTE a València: el que compta és el buit sencer, amb el vidre i la caixa de persiana. En alumini, fixa't que el perfil tingui trencament de pont tèrmic. Amb la pluja de tardor, compara les classes d'aire, aigua i vent de cada finestra, no només el material. Ho expliquem a PVC o alumini.
No tenim muntadors propis. Lliurem a l'obra i, si cal, coordinem el muntatge amb un muntador de la zona; va en el seu propi pressupost. Si ja tens muntador, les col·loca ell. Així decideixes si vols el muntatge o només les finestres.
Depèn de l'altitud. La fila de Castelló del CTE dona B3 fins a 100 m, C3 fins a 500 m i D3 fins a 600 m. Més amunt, D2 fins a 1.000 m i E1. Castelló capital, amb el nucli a 28 m, és B3, com València: buit de 2,3 W/m²K com a màxim i classe 2 d'aire. Morella, a 962 m, és D2.
Pressupost
Envia'ns un croquis amb les mides (serveix una foto), els plànols o el pressupost que ja tens, i digues-nos el municipi de l'obra. Et proposem sistema i vidre per a cada buit, amb la classe d'aire que demana la teva zona, partida per partida. Res no passa a producció sense el teu vistiplau per escrit.