Madrid i província

Finestres de PVC a Madrid

Finestres de PVC a mida per a obres a Madrid i la província. T'expliquem què exigeix el CTE segons l'altitud i què demana el soroll del carrer a cada façana.

  • Zona D3 · D2 i E1 a la serra
  • Buit ≤ 1,8 W/m²K a D3
  • Aire: classe 3 com a mínim
  • Aeroport: 52 dies de gelada l'any

Prefereixo que em truqueu

Demana el teu pressupostPuja el que tinguis: mides, un croquis, fotos o plànols. Si no tens res d'això, deixa'ns les teves dades i et truquem.

Les teves mides, croquis, fotos o plànolsPDF, JPG, PNG o HEIC (les fotos de l'iPhone). Fins a 4 fitxers de 8 MB cadascun. Serveixen les fotos del mòbil. Tapa el teu nom i la teva adreça si surten en un plànol o en un pressupost: no calen.
Així preparem el pressupost amb el detall que et serveix.
Afegir més detalls (opcional)

Sense el teu vistiplau per escrit no hi ha comanda.

Quina finestra demana una obra a Madrid?

Madrid capital és zona climàtica D3 al CTE. A D3, la transmitància del buit, amb la caixa de persiana, no pot passar d'1,8 W/m²K, i l'aire demana com a mínim classe 3. A la serra, la zona passa a D2 des de 951 m i a E1 des de 1.001 m. En obra nova compta, a més, el soroll del carrer.

Façanes d'edificis d'habitatges de Madrid en vermell i ocre, amb balcons de forja, un mirador envidrat i cel blau

Façanes de pisos amb balcons de forja i un mirador envidrat, a Madrid

01El CTE

Què exigeix el CTE a una finestra a Madrid

A la província de Madrid, la zona climàtica depèn de l'altitud de l'obra. És C3 fins a 500 m, D3 de 501 a 950 m, D2 de 951 a 1.000 m i E1 des de 1.001 m. Per a la finestra, el que compta és la lletra: d'aquesta lletra surten els dos límits del buit, amb la caixa de persiana.

ZonaAltitud de l'obraUH màx. (W/m²K)Aire: classe mín.
C3Fins a 500 m2,1Classe 3 (≤ 9)
D3De 501 a 950 m1,8Classe 3 (≤ 9)
D2De 951 a 1.000 m1,8Classe 3 (≤ 9)
E1Des de 1.001 m1,8Classe 3 (≤ 9)

Font: CTE DB-HE, text consolidat del 14/06/2022: taula a-Annex B (p. 46) i taules 3.1.1.a i 3.1.3.a-HE1 (p. 16–17). Aire en m³/h·m² a 100 Pa. Comprovat el 27/10/2026.

  • La capital: la taula del 2013 li donava 589 m, i l'IGN situa el nucli a 645 m: D3
  • La C3 queda lluny de la capital: és per a obres a 500 m o menys, com a Aranjuez
  • D2 demana a la finestra el mateix que D3: en el buit, mana la lletra de la zona
  • Amb projecte, la zona la fixa qui el signa, amb l'altitud real de la parcel·la
  • La caixa de persiana compta en els dos límits: es tria amb la finestra
  • En reforma, els límits regeixen en els buits que canvies; l'alternativa per K, a la guia
  • En obra nova, el DB-HE proposa predimensionar buits d'1,6 W/m²K a D i d'1,5 a E

Totes les zones, la reforma i la ventilació, a què exigeix el CTE a les finestres, zona per zona.

02La província

La zona climàtica d'altres municipis de la província

La zona no es pren de la capital: depèn de l'altitud de cada obra. Aquesta llista fa servir l'altitud del nucli de cada municipi segons l'IGN. És una orientació. Si la teva parcel·la és més alta o més baixa, la zona pot canviar a prop dels 500, dels 950 i dels 1.000 m.

  • C3 (fins a 500 m): Aldea del Fresno (470 m) i Aranjuez (496 m)
  • D3 per poc: Villa del Prado (508 m), Titulcia (511 m) i San Martín de la Vega (514 m)
  • D3 al sud: Getafe (624 m), Parla (648 m), Leganés (649 m) i Fuenlabrada (674 m)
  • D3 a l'est i a l'oest: Alcalá de Henares (586 m), Coslada (620 m) i Móstoles (658 m)
  • D3 al nord i al nord-oest: Alcobendas (688 m), Las Rozas (708 m) i Tres Cantos (737 m)
  • D3 més amunt: Colmenar Viejo (875 m), El Escorial (911 m) i Collado Villalba (916 m)
  • D2 (de 951 a 1.000 m): Guadarrama (961 m), Moralzarzal i Buitrago del Lozoya (975 m)
  • E1 (des de 1.001 m): San Lorenzo de El Escorial (1.041 m) i Navacerrada (1.189 m)

Altitud: nucli de població segons l'IGN (consulta del 23/10/2026). Zona: taula a-Annex B del DB-HE per a la província de Madrid. La zona de la teva obra la dona l'altitud de la parcel·la.

03El soroll

El soroll del carrer: què li demana a una finestra

A Madrid, el mapa estratègic de soroll de l'Ajuntament calcula el soroll de dia, l'Ld, a tota la ciutat. El vigent reflecteix la situació del 2021. Amb aquesta dada, el CTE fixa quant aïlla la façana de cada dormitori: de 30 a 47 dBA. Ho demana en obra nova i en rehabilitació integral. El punt més feble sol ser la finestra, amb el vidre, el tancament i la caixa de persiana.

Ld de dia (dBA)Dormitoris (dBA)Estances (dBA)
Fins a 603030
Més de 60, fins a 653230
Més de 65, fins a 703732
Més de 70, fins a 754237
Més de 754742

Font: CTE DB-HR (20/12/2019), apt. 2.1.1 i taula 2.1: aïllament D2m,nT,Atr entre l'exterior i cada recinte protegit, en ús residencial. Comprovat el 23/10/2026.

  • Mapa del 2021: per trànsit, un 3,4 % de la població, per sobre de l'objectiu de qualitat de dia
  • De nit, un 10,2 %, per sobre de l'objectiu de qualitat de nit
  • Sense dada oficial d'Ld, en zona residencial el CTE pren 60 dBA
  • Façana a pati o a zona tranquil·la: un Ld 10 dBA inferior al del carrer
  • On domina el soroll d'avions, el CTE apuja 4 dBA l'aïllament de la taula
  • Quan canvies les finestres d'un pis, el DB-HR no obliga; en rehabilitació integral, sí
  • Edifici no catalogat: si canvies la façana amb projecte, cal millorar-ne l'acústica

Font: Ajuntament de Madrid, Mapa estratègic de soroll, 4a fase (situació del 2021; aprovat el 09/02/2023), memòria, taula 9. DB-HR, àmbit d'aplicació i apt. 2.1.1. Normes del Pla General, art. 6.10.6.

Tancament: la practicable aïlla més

Amb el mateix vidre, una corredissa aïlla menys. Al Catàleg del CTE, amb un vidre 4/16/10, la practicable dona 31 dBA per a soroll de trànsit i la corredissa, 27.

Vidre: el que demana la façana

En aquest Catàleg, una practicable dona 27 dBA amb vidre 4/16/4 i 31 amb 4/16/10. El vidre de cada buit es tria segons el soroll de la seva façana, no igual per a tots.

Caixa de persiana: que no sigui el punt feble

El CTE demana l'aïllament al conjunt de finestra, caixa de persiana i airejador. Al Catàleg, una caixa de persiana dona 25 dBA o més, i 30 o més amb 25 mm d'absorbent.

Aire: que no passi per les juntes

El CTE fixa l'aire de la finestra a 100 Pa. Lectura nostra: és l'empenta d'un vent d'uns 45 km/h que bufa de cara. A tota la província demana classe 3; la 4 en deixa passar menys.

Vent: zona eòlica A

Lectura nostra del mapa del CTE: Madrid queda a la zona eòlica A, la de 26 m/s, la més baixa. La pressió de cada façana la calcula el projecte.

Muntatge: la junta amb el mur

Les classes s'assagen amb la finestra sola. A l'obra, l'aire i l'aigua també entren entre el marc i el mur: el CTE demana segellar aquesta junta, i escopidor si la finestra va enretirada.

Font: Catàleg d'elements constructius del CTE (2010), apts. 4.3.2.1 i 4.3.3: valors genèrics per a soroll de trànsit. DB-HR, apt. 3.1.3.4; DB SE-AE, figura D.1; DB-HS, HS 1, apt. 2.3.3.6.

Quant aïlla cada finestra: aïllament acústic de finestres. Quina caixa de persiana té cadascuna: finestres amb persianes.

Façana ocre d'un edifici d'habitatges de Madrid vista des de baix, amb ràfec de permòdols, balcons de forja i testos
Balcons de forja amb testos sota el ràfec d'un edifici, a Madrid
Façana crema d'un edifici de Madrid amb balcons de forja, porticons de fusta oberts i testos al sol
Balcons de forja i porticons de fusta en una façana clara, a Madrid
Cantonada d'un edifici de maó de Madrid amb miradors envidrats, balcons de forja i porticons verds
Cantonada de maó amb miradors i porticons verds, a Madrid

04El que subministrem

Aire, aigua i vent de les finestres que subministrem

Aquestes són les classes que declaren les fitxes tècniques de les finestres de PVC que subministrem. En la corredissa de 70 mm i en les elevadores, la fitxa dona la mida de la finestra assajada. Per a Madrid, fixa't en la corredissa de 70 mm i en els edificis alts.

FinestraAire (12207)Aigua (12208)Vent (12210)
Practicables 70/76/82 mmClasse 4E1200 a E1800C5
Practicable de 72 mmClasse 48AClasse 4
Corredissa de 70 mmClasse 34AC4
Corredissa de 76 mmClasse 49AC2 / B3
ElevadoraClasse 49AC1/B2
Elevadora, fulla fixa de 28 mmClasse 47AC1

Fitxes tècniques del sistema, comprovat el 18/10/2026. Assajos: corredissa de 70 mm, 1,50 × 1,48 m. Elevadora, aire i aigua en balconera de 3,50 × 2,65 m; la de fulla fixa de 28 mm, en una de 4,50 × 2,65 m. Vent classe 5: 2.000 Pa.

  • La corredissa de 70 mm declara classe 3 d'aire: el mínim just a tota la província
  • Si conserves la caixa vella, l'aire del buit també depèn d'ella
  • Edifici alt i buit gran: que el projecte revisi la classe de vent de la finestra
  • Amb soroll, una oscil·lobatent tanca a pressió

Què volen dir les classes d'aire, aigua i vent

05Fred i calor

Hiverns freds i rècords de més de 40 °C: vidre i persiana

Madrid té hiverns freds i estius calorosos i secs. Al Retiro, el gener té una mitjana de mínimes de 2,7 °C i el juliol, una mitjana de màximes de 32,1 °C (1981–2010). A l'aeroport, les nits són més fredes: 0,2 °C de mitjana de mínimes al gener.

  • Dies de gelada l'any: 16 al Retiro i 52 a l'aeroport (1981–2010)
  • Juliol a l'aeroport: 16,8 °C de mitjana de mínimes i 33,5 °C de màximes
  • Màxima absoluta, el 14/08/2021: 40,7 °C al Retiro i 42,7 °C a l'aeroport
  • Juliol de 2022, aeroport: 37,7 °C de mitjana de màximes, la més alta de la sèrie 1945–2026
  • Port de Navacerrada (1.892 m): 136 dies de gelada i 71 de neu l'any
  • 355 hores de sol de mitjana al juliol al Retiro (1981–2010)

Font: AEMET, Madrid Retiro (667 m), Madrid Aeroport (609 m) i Port de Navacerrada (1.892 m): normals 1981–2010 i extrems actualitzats el 30/09/2026. Control solar: DB-HE, taula 3.1.2-HE1.

Hivern: el buit sencer

A D3, D2 i E1, el buit amb la caixa de persiana no pot passar d'1,8 W/m²K. Ho decideixen el marc, el vidre i la caixa de persiana. La fitxa de vidres del que subministrem descarta el vidre simple.

Estiu: el sol de l'oest

En façanes a est, sud i oest convé vidre baix emissiu amb control solar. En obra nova i reformes grans, el CTE limita el guany solar del juliol, amb la persiana abaixada.

Condensació: ventilar

A l'hivern, l'aire humit de casa condensa a les superfícies fredes de la finestra. L'informe de qualitat del sistema recomana ventilar per reduir la humitat de dins.

Què aporta cada vidre: vidre baix emissiu o de control solar.

Barris de blocs d'habitatges de Madrid amb llum rasant i, al fons, la serra de Guadarrama nevada sota els núvols

Blocs d'habitatges i la serra de Guadarrama nevada al fons, a Madrid

06L'Ajuntament

Què demana l'Ajuntament de Madrid per canviar finestres

A Madrid capital, canviar les finestres d'un edifici sense protecció va per declaració responsable, segons l'ordenança de llicències del 2022. És vàlida des que la presentes completa al registre municipal. Va per llicència si l'edifici està catalogat i l'obra afecta el que està protegit. També si és bé d'interès cultural o té el nivell màxim de protecció.

  • El pressupost de l'obra; el de les finestres te'l donem per partides
  • La menció expressa que l'edifici no és BIC ni té el nivell màxim de protecció
  • Pagues la taxa urbanística i l'ICIO: el 3,75 % del cost d'execució material
  • Si l'obra genera runa, abans de presentar-la fas el dipòsit que n'assegura la gestió
  • Amb bastida, direcció tècnica per muntar-la; al carrer, a més, permís de via pública
  • Si canvia de manera essencial la composició de la façana, cal projecte i llicència
  • Caixa de persiana exterior? Només amb acord del conjunt de propietaris de l'edifici
  • Si no declares terminis: sis mesos per començar i un any per acabar

En edificis catalogats, una obra de conservació no pot alterar els acabats. A la zona 1 del Pla General, la del patrimoni històric, res de fusteries amb brillantor metàl·lica ni anoditzades.

Si canvia l'aspecte de la façana, consulta-ho abans amb la teva comunitat: no n'hi ha prou d'avisar (Llei de propietat horitzontal, art. 7.1).

Pots presentar-la a l'Ajuntament o amb una entitat col·laboradora urbanística (ECU), que és voluntària. Fora de la capital, cada ajuntament té la seva ordenança: pregunta al teu abans d'encarregar.

Font: Ajuntament de Madrid. Ordenança 6/2022 de llicències (BOCM del 17/05/2022), arts. 9, 25 i 26 i annexos I i II; Normes del Pla General (2023); ordenança de l'ICIO (2026). Consultat el 27/10/2026.

07Ajudes 2026

Ajudes per canviar finestres a Madrid el 2026

A data de 27/10/2026 continua vigent la deducció de l'IRPF per obres d'eficiència energètica, excepte al País Basc i a Navarra. El Pla Renove de Finestres de la Comunitat de Madrid va esgotar els fons el 23/04/2025. El Pla Rehabilita 2026 de l'Ajuntament va tancar el 30/09/2026. I la convocatòria madrilenya del Pla estatal 2026–2030 encara no l'hem trobada.

Deducció a l'IRPF

Al teu habitatge habitual o llogat, obres fins al 31/12/2026; en edificis, fins al 31/12/2027. Certificat energètic abans i després; al teu habitatge, el segon abans del 2027.

Pla Renove de Finestres

La Comunitat de Madrid el pagava per metre quadrat de vidre, a través d'instal·ladors adherits. La convocatòria del 2024 va esgotar els fons el 23/04/2025: termini finalitzat.

Pla Rehabilita Madrid 2026

Al terme de Madrid, per a comunitats i cases. Cobria el canvi de fusteries si la demanda de calefacció i refrigeració baixava com a mínim un 35 %. Va tancar el 30/09/2026.

Pla estatal 2026–2030

Preveu fins al 40 % de l'envolupant, amb un topall de 7.500 €. Per a pisos d'abans del 2006 que siguin habitatge habitual, si compleix el CTE. No n'hem trobat la convocatòria madrilenya.

  • El Pla estatal demana projecte o una memòria d'un tècnic que justifiqui el CTE
  • El Rehabilita 2026 era per a edificis i cases: el propietari d'un pis solt no el podia demanar

Les fonts oficials: la deducció de l'IRPF, a l'Agència Tributària i a la Llei de l'IRPF · el Pla Renove de Finestres, a Fenercom · el Pla Rehabilita Madrid 2026, a la Base de Dades Nacional de Subvencions · el Pla estatal 2026–2030, al BOE.

No tramitem les ajudes: t'expliquem què hi ha perquè t'informis. Si vols canviar les finestres, et fem el pressupost sense compromís.

Fonts: AEAT (09/10/2026); Comunitat de Madrid, Ordre 4494/2024 i la convocatòria (BOCM del 26/12/2024), i Fenercom; Ajuntament, Rehabilita 2026 (BOCM del 02/06/2026); RD 326/2026. Consultat el 27/10/2026.

Com treballem

Com treballem a Madrid

Treballem per projecte. El pressupost es fa per escrit, amb les mides, els plànols o el pressupost que ja tinguis. Digues-nos el municipi: d'aquí surt la zona. Cada finestra es fabrica a mida per a la teva obra i s'hi lliura.

  1. 01Ens envies les mides

    Un croquis amb l'amplada i l'alçada de cada buit (serveix una foto), els plànols o el pressupost que ja tens.

  2. 02Pressupost partida per partida

    Cada finestra en una línia pròpia, amb el sistema, el vidre i l'obertura. Si demanes muntatge, va en el seu propi pressupost.

  3. 03Confirmes per escrit

    Revises mides, colors, obertures i vidre de cada buit, i el signes. Res no passa a producció sense el teu vistiplau.

  4. 04Lliurament a la teva obra

    No tenim muntadors propis. Lliurem a l'obra i, si cal, coordinem el muntatge amb un muntador de la zona; va en el seu propi pressupost.

Com coordinem el muntatge: instal·lació de finestres.

08Per a qui

Per a qui treballem a Madrid

Constructores i promotores

En obra nova a D, el DB-HE proposa predimensionar buits d'1,6 W/m²K. I el DB-HR fixa l'aïllament de cada façana amb l'Ld del mapa de soroll: de 30 a 47 dBA.

Arquitectes i enginyeries

Prescriu per prestacions: transmitància i aire segons la zona, D3 a la plana i D2 o E1 a la serra. En carrers amb trànsit, l'aïllament del conjunt amb la caixa de persiana.

Reformistes

En un edifici sense protecció, canviar finestres a Madrid és una declaració responsable, amb el pressupost de l'obra. Les finestres te les pressupostem per partides.

Administradors de finques

En un edifici existent de Madrid, posar caixes de persiana per fora demana l'acord del conjunt de propietaris. I la mateixa solució a tots els buits.

Particulars

Aquí tens el tràmit i les ajudes de la teva ciutat. Et proposem sistema i vidre per a la teva zona i la teva façana, partida per partida, i res no passa a producció sense el teu vistiplau.

Fusteria exterior per a constructores · Prescriure finestres per prestacions · Finestres de PVC per a reformistes · Canvi de finestres en comunitats

Preguntes

Preguntes freqüents sobre finestres a Madrid

Quina zona climàtica té Madrid capital?

D3, a l'altitud que li donava la taula del CTE del 2013: 589 m. L'IGN situa el nucli a 645 m. A la província, D3 va de 501 a 950 m. Per sota és C3, com a Aranjuez, i a la serra hi ha D2 i E1. Per a la finestra, D3 demana un buit d'1,8 W/m²K com a màxim i classe 3 d'aire.

Cal llicència per canviar finestres a Madrid?

No, si l'edifici no està protegit i la façana no canvia de manera essencial. N'hi ha prou amb una declaració responsable, que és vàlida des que la presentes completa. Cal llicència si l'edifici està catalogat i l'obra afecta el que està protegit. També si és bé d'interès cultural o té el nivell màxim de protecció. Pagues la taxa urbanística i l'ICIO, del 3,75 % del cost d'execució material.

Hi ha ajudes per canviar finestres a Madrid el 2026?

A data de 27/10/2026 continua vigent la deducció de l'IRPF, excepte al País Basc i a Navarra. Serveix per a obres al teu habitatge habitual o llogat fetes fins al 31/12/2026. Demana certificat energètic abans i després, i el de després, abans del 2027. El Pla Renove de Finestres de la Comunitat va esgotar els fons el 2025. El Pla Rehabilita 2026 de l'Ajuntament, per a comunitats, va tancar el 30/09/2026. I encara no hem trobat la convocatòria madrilenya del Pla estatal 2026–2030.

Quant costa canviar les finestres de PVC a Madrid?

Depèn de cada finestra, i per això no publiquem tarifes. Ho decideixen la mida, les fulles i l'obertura, el sistema de perfil, el vidre, el color i el que hi vagi afegit. Fora de la finestra compten el muntatge, la retirada de la vella i el transport. T'ho donem partida per partida: mira com es demana el pressupost.

Quina finestra aïlla millor del soroll del carrer?

La que tanca a pressió i té el vidre i la caixa de persiana que demana la façana. Al Catàleg del CTE, amb el mateix vidre 4/16/10, una practicable dona 31 dBA per a trànsit i una corredissa, 27. La caixa de persiana i la junta amb el mur compten igual. Demana per escrit l'aïllament de la finestra sencera, no només el del vidre.

Munteu vosaltres les finestres a Madrid?

No tenim muntadors propis. Lliurem a l'obra i, si cal, coordinem el muntatge amb un muntador de la zona; va en el seu propi pressupost. Si ja tens muntador, les col·loca ell. Així decideixes si vols el muntatge o només les finestres.

Quina zona climàtica hi ha a la serra de Madrid?

Depèn de l'altitud: de 951 a 1.000 m és D2, i des de 1.001 m, E1. Segons l'IGN, Guadarrama (961 m) i Moralzarzal (975 m) són D2; San Lorenzo de El Escorial (1.041 m) i Navacerrada (1.189 m), E1. Per a la finestra, totes dues demanen el mateix que D3: un buit d'1,8 W/m²K com a màxim i classe 3 d'aire.

Pressupost

Finestres per a una obra a Madrid? Envia'ns les teves mides

Envia'ns un croquis amb les mides (serveix una foto), els plànols o el pressupost que ja tens, i digues-nos el municipi de l'obra. Et proposem sistema i vidre per a cada buit, amb la classe d'aire que demana la teva zona, partida per partida. Res no passa a producció sense el teu vistiplau per escrit.

  • Et truquemDeixa'ns el telèfon i quan et va millor.
  • Configura-la tuTria sistema, obertura, mides i colors, i envia'ns la llista.Obrir el configurador →
  • Per correuAmb les mides o els plànols adjunts.presupuestos@oxyongroup.com
  • Només tens un dubte?Sobre una sèrie, una mida o com treballem.Escriu-nos a contacte →

Envia'ns les teves midesUn croquis amb les mides (serveix una foto), els plànols o el pressupost que ja tens. Et tornem el nostre partida per partida.

Arrossega aquí els teus fitxers o tria'lsCroquis, fotos, plànols o pressupost · fins a 4 fitxers de 8 MB · PDF, JPG, PNG o HEIC