Múrcia i la regió

Finestres de PVC a Múrcia

Finestres de PVC a mida per a obres a Múrcia i la regió. T'expliquem què exigeix el CTE segons l'altitud i què demanen la calor i les pluges fortes a cada façana.

  • Zona B3 · C3 des de 101 m
  • Buit ≤ 2,3 W/m²K a B3
  • Aire: classe 2 com a mínim a B3
  • 2.967 hores de sol l'any (1984–2010)

Prefereixo que em truqueu

Demana el teu pressupostPuja el que tinguis: mides, un croquis, fotos o plànols. Si no tens res d'això, deixa'ns les teves dades i et truquem.

Les teves mides, croquis, fotos o plànolsPDF, JPG, PNG o HEIC (les fotos de l'iPhone). Fins a 4 fitxers de 8 MB cadascun. Serveixen les fotos del mòbil. Tapa el teu nom i la teva adreça si surten en un plànol o en un pressupost: no calen.
Així preparem el pressupost amb el detall que et serveix.
Afegir més detalls (opcional)

Sense el teu vistiplau per escrit no hi ha comanda.

Quina finestra demana una obra a Múrcia?

Múrcia capital és zona climàtica B3 al CTE. A B3, la transmitància del buit, amb la caixa de persiana, no pot passar de 2,3 W/m²K, i l'aire demana com a mínim classe 2. Des de 101 m d'altitud, la zona passa a C3, i des de 551 m, a D3. A l'estiu mana el sol: persiana, tendal i vidre amb control solar.

Pont de pedra de dos arcs sobre el riu a Múrcia, amb barana de ferro, edificis de pisos darrere i cel blau

Pont de pedra sobre el riu i edificis de pisos darrere, a Múrcia

01El CTE

Què exigeix el CTE a una finestra a Múrcia

A la Regió de Múrcia, la zona climàtica depèn de l'altitud de l'obra. És B3 fins a 100 m, C3 de 101 a 550 m i D3 des de 551 m. Per a la finestra, el que compta és la lletra: d'aquesta lletra surten els dos límits del buit, amb la caixa de persiana.

ZonaAltitud de l'obraUH màx. (W/m²K)Aire: classe mín.
B3Fins a 100 m2,3Classe 2 (≤ 27)
C3De 101 a 550 m2,1Classe 3 (≤ 9)
D3Des de 551 m1,8Classe 3 (≤ 9)

Font: CTE DB-HE, text consolidat del 14/06/2022: taula a-Annex B (p. 46) i taules 3.1.1.a i 3.1.3.a-HE1 (p. 16–17). Aire en m³/h·m² a 100 Pa. Comprovat el 27/10/2026.

  • La capital: la taula del 2013 li donava 25 m, i l'IGN situa el nucli a 42 m: B3
  • Dins del terme, Sucina (175 m), Corvera (269 m) i Barqueros (324 m) són C3
  • El 3 és la zona d'estiu: no canvia els dos límits, que surten de la lletra
  • Amb projecte, la zona la fixa qui el signa, amb l'altitud real de la parcel·la
  • La caixa de persiana compta en els dos límits: es tria amb la finestra
  • En reforma, els límits regeixen en els buits que canvies; l'alternativa per K, a la guia
  • En obra nova a B i a C, el DB-HE proposa predimensionar buits de 2,0 W/m²K

El límit és del buit sencer: marc, vidre i caixa de persiana. Per a més informació sobre una finestra concreta, escriu-nos a info@oxyongroup.com.

Totes les zones, la reforma i la ventilació, a què exigeix el CTE a les finestres, zona per zona.

02La regió

La zona climàtica d'altres municipis de la regió

La zona no es pren de la capital: depèn de l'altitud de cada obra. Aquesta llista fa servir l'altitud del nucli de cada municipi segons l'IGN. És una orientació: si la teva parcel·la és més alta o més baixa, la zona pot canviar a prop dels 100 i dels 550 m.

  • B3 (fins a 100 m): Cartagena (5 m), Alcantarilla (61 m) i Molina de Segura (83 m)
  • B3 al Mar Menor: Los Alcázares (5 m), San Pedro del Pinatar (16 m) i San Javier (27 m)
  • B3 també a Águilas (4 m), Torre-Pacheco (41 m) i Mazarrón (58 m)
  • C3 per poc: Archena (105 m), La Unión (111 m) i Fuente Álamo de Murcia (128 m)
  • C3: Cieza (187 m), Alhama de Murcia (201 m), Totana (255 m) i Mula (313 m)
  • C3 més amunt: Lorca (342 m), Puerto Lumbreras (462 m) i Jumilla (503 m)
  • D3 (des de 551 m): Cehegín (563 m), Yecla (619 m) i Caravaca de la Cruz (628 m)
  • Al terme de Molina de Segura, Altorreal (286 m) i La Alcayna (187 m) ja són C3

Altitud: nucli de població segons l'IGN (consulta del 24/10/2026). Zona: taula a-Annex B del DB-HE per a Múrcia. La zona de la teva obra la dona l'altitud de la parcel·la.

Cantonada d'un edifici de maó rosat de Múrcia amb balcons de forja, finestres i porticons verds i ràfec de teula
Façana de maó amb balcons de forja i finestres verdes, a Múrcia
Cantonada d'un edifici de maó de Múrcia vista des de baix, amb balcons de forja, finestres blanques i franges de rajola blava
Cantonada de maó amb balcons de forja i rajoles blaves, a Múrcia
Bloc de pisos modern de Múrcia amb façana blanca i grisa, terrasses en voladís de color de coure, persianes i cel blau intens
Bloc de pisos modern amb terrasses en voladís sota un cel blau, a Múrcia

03La calor

La calor i el sol de Múrcia: què li demanen a una finestra

A l'observatori de Múrcia, el juliol i l'agost tenen una mitjana de màximes de 34 °C (1984–2010). El 15 d'agost de 2021, la ciutat va arribar a 46,2 °C. Al juliol, les façanes a l'est i a l'oest reben més sol que la del sud. A una finestra li demanen que freni el sol abans que entri: per fora, amb persiana o tendal, i amb el vidre.

  • Juliol: 34,0 °C de mitjana de les màximes, i agost, 34,2 °C (Múrcia, 1984–2010)
  • 353 hores de sol de mitjana al juliol i 2.967 l'any (Múrcia, 1984–2010)
  • Màxima absoluta a la ciutat: 46,2 °C, el 15/08/2021 (sèrie 1984–2026)
  • A Alcantarilla, 47,0 °C aquell mateix dia: la màxima de la sèrie (1940–2026)
  • Juliol de 2026: mitjana de les màximes de 38,0 °C, la més alta de la sèrie (1984–2026)
  • Sol de juliol a la zona B3: 122 kWh/m² a l'est i a l'oest, i 90 al sud

Font: AEMET, Múrcia (62 m; normals 1984–2010) i Alcantarilla, Base Aèria (75 m): extrems a 30/09/2026. Sol per façana: CTE, DA DB-HE/1 (gener de 2020), taula 20. Consultat el 26/10/2026.

Persiana: el fre va per fora

Sense protecció, un doble baix emissiu deixa passar el 60 % de l'energia solar. Amb persiana exterior abaixada, del 3 al 10 %; amb una d'interior opaca, del 34 al 59 %. Valors tipus.

Tendal: ombra que deixa passar la llum

Un tendal exterior sobre aquest mateix vidre deixa passar del 17 al 23 % de l'energia del sol, segons el color. Valors tipus del document de suport del CTE, sense valor reglamentari.

Vidre: control solar

La fitxa del vidre que subministrem recomana el baix emissiu amb control solar on toca molt el sol: est, sud i oest. Limita l'entrada de calor a l'estiu.

Motor: que baixi a l'hora que toca

La persiana amb motor per ràdio es pot programar perquè s'obri i es tanqui a hores fixes. Així pot baixar a les hores de més sol, encara que no hi hagi ningú a casa.

El CTE: el sol de juliol

En obra nova i reformes grans, el CTE limita el sol que entra al juliol: 2,00 kWh per m² útil al mes en habitatge. Es calcula amb persianes i tendals abaixats.

Font: CTE, DA DB-HE/1 (gener de 2020), taules 11 i 12: valors tipus, sense valor reglamentari. DB-HE, apt. 3.1.2 i Annex A. Fitxes tècniques de vidres i persianes del sistema.

No publiquem el factor solar de cada vidre. Per a més informació, escriu-nos a info@oxyongroup.com.

Què aporta cada vidre: vidre baix emissiu o de control solar. Quina caixa de persiana i quina lama: finestres amb persianes.

04El que subministrem

Aire, aigua i vent de les finestres que subministrem

Aquestes són les classes que declaren les fitxes tècniques de les finestres de PVC que subministrem. En la corredissa de 70 mm i en les elevadores, la fitxa dona la mida de la finestra assajada. Per a Múrcia, fixa't en l'aigua de la corredissa de 70 mm i en les elevadores.

FinestraAire (12207)Aigua (12208)Vent (12210)
Practicables 70/76/82 mmClasse 4E1200 a E1800C5
Practicable de 72 mmClasse 48AClasse 4
Corredissa de 70 mmClasse 34AC4
Corredissa de 76 mmClasse 49AC2 / B3
ElevadoraClasse 49AC1/B2
Elevadora, fulla fixa de 28 mmClasse 47AC1

Fitxes tècniques del sistema, comprovat el 18/10/2026. Assajos: corredissa de 70 mm, 1,50 × 1,48 m. Elevadora, aire i aigua en balconera de 3,50 × 2,65 m; la de fulla fixa de 28 mm, en una de 4,50 × 2,65 m. Vent classe 5: 2.000 Pa.

  • A B3, totes superen la classe 2 d'aire que demana el CTE
  • A C3 i D3, a l'interior, la corredissa de 70 mm declara classe 3: el mínim just
  • I 4A d'aigua, la classe més baixa de la taula: compta en façanes exposades a la pluja
  • Si conserves la caixa vella, l'aire del buit també depèn d'ella
  • Façana al mar i buit gran: que el projecte revisi les classes d'aigua i vent
  • Una oscil·lobatent tanca a pressió contra el marc

Què volen dir les classes d'aire, aigua i vent

05Pluja i costa

Pluges de cop i costa: què li demanen a una finestra

A Múrcia plou poc, uns 300 mm l'any (1984–2010), però pot caure de cop. El 12 de setembre de 2019 en van caure 169 l/m² a la ciutat en un sol dia. L'AEMET va qualificar aquell episodi com el de pluja més important de la regió en, com a mínim, 50 anys. A una finestra li demanen que no deixi passar l'aigua, que l'evacuï i que estigui ben muntada.

  • Va ser una DANA, de l'11 al 15/09/2019, amb una circulació intensa de l'est
  • Aquell dia, Alcantarilla va recollir 179,7 l/m², el rècord diari de la sèrie (1940–2026)
  • San Javier: 330 l/m² en un dia, el 04/11/1987, més que la mitjana d'un any
  • L'octubre és el mes més plujós a la ciutat: 36 mm de mitjana (1984–2010)
  • Gener: 4,7 °C de mitjana de mínimes i 5,5 dies de gelada l'any (Múrcia, 1984–2010)
  • Mínima absoluta a la ciutat: −7,5 °C, el 16/01/1985 (sèrie 1984–2026)
  • San Javier, al costat del Mar Menor: humitat relativa mitjana del 71 % (1981–2010)

Font: AEMET. Múrcia (62 m), Alcantarilla (75 m) i San Javier Aeroport (4 m; precipitació des del 1944): normals i extrems a 30/09/2026. Avanç climatològic de setembre de 2019. Consultat el 26/10/2026.

Aigua: pluja de cop

La classe d'aigua indica fins a quina pressió d'assaig la finestra no deixa passar l'aigua. I la que entra a la fusteria ha de sortir: canaletes i desguassos, nets.

Muntatge: la junta amb el mur

Les classes s'assagen amb la finestra sola. A l'obra, l'aire i l'aigua també entren entre el marc i el mur: el CTE demana segellar aquesta junta, i escopidor si la finestra va enretirada.

Vent: zona eòlica B

Lectura nostra del mapa del CTE: Múrcia capital, a prop del límit, i el Mar Menor, a la zona eòlica B (27 m/s). Lorca i Caravaca, a la A (26 m/s). La pressió la dona el projecte.

Primera línia de costa

Amb 5 km o més de mar o de llac al davant, en la direcció del vent, el CTE aplica l'entorn més exposat. A 18 m d'alçada, el coeficient d'exposició és 3,4; en ciutat, 2,2.

Salnitre: ferramentes i juntes

El manual de manteniment de les finestres que subministrem demana greixar ferramentes i juntes cada any, sobretot a la costa. Amb vaselina tècnica, no amb olis antioxidants.

Hivern: el buit sencer

A B3, el buit amb la caixa de persiana no pot passar de 2,3 W/m²K; a C3, de 2,1, i a D3, d'1,8. La fitxa de vidres del que subministrem descarta el vidre simple.

Font: CTE DB SE-AE, taula 3.4 (p. 12) i annex D (figura D.1); DB-HS, HS 1, apt. 2.3.3.6. Manual d'ús i manteniment del sistema (07/2023), p. 6–7. Col·locació: UNE 85219:2023.

Vista de Caravaca de la Cruz des de dalt: teulades de teula, cases emblanquinades, una església amb campanar i la serra al fons

Teulades de teula i cases emblanquinades amb la serra al fons, a Caravaca de la Cruz

06L'Ajuntament

Què demana l'Ajuntament de Múrcia per canviar finestres

A Múrcia capital, canviar les finestres sense bastida ni grua, en un edifici no catalogat, va per comunicació prèvia d'obra menor. El model municipal inclou la substitució de finestres entre les partides. Si cal bastida o un altre mitjà per treballar en alçada, la fitxa municipal demana declaració responsable, amb tècnic. En edificis BIC o catalogats, llicència. Amb bastida a l'entorn d'un BIC, el model de declaració responsable no serveix: pregunta abans.

  • Fotos en color de l'estat actual; la fitxa no demana tècnic ni plànols
  • Omples el quadre del model, partida per partida: no admet memòries a part
  • L'ICIO és el 4 % del pressupost que surt d'aquest quadre, i es paga abans
  • L'obra no pot canviar de manera essencial la composició exterior de l'edifici
  • Si ocupes la via pública, l'autorització va abans de començar
  • És vàlida en presentar-la completa; en 15 dies hàbils et poden demanar més dades o un altre tràmit
  • Tres mesos per començar i, com a màxim, un mes d'obra
  • Amb bastida: certificat tècnic, memòria, plànols i estudi bàsic de seguretat

Al Conjunt Històric, les ordenances del 1996 esmenten les fusteries que admeten i no citen el PVC. En rehabilitació, l'aspecte exterior es manté: pregunta abans d'encarregar.

Si canvia l'aspecte de la façana, consulta-ho abans amb la teva comunitat: no n'hi ha prou d'avisar (Llei de propietat horitzontal, art. 7.1). Fora de la capital, cada ajuntament té la seva ordenança.

Font: Ajuntament de Múrcia, fitxes 5422 (comunicació prèvia) i 5642 (declaració responsable), ICIO del 2026 i ordenances del Conjunt Històric. Llei 13/2015 de la Regió, arts. 263–266. Consultat el 26/10/2026; les dues fitxes i el 4 % de l'ICIO, una altra vegada el 27/10/2026.

07Ajudes 2026

Ajudes per canviar finestres a Múrcia el 2026

A data de 27/10/2026 continua vigent la deducció de l'IRPF per obres d'eficiència energètica, excepte al País Basc i a Navarra. L'ajuda de la Regió amb fons europeus per a habitatges, que cobria la substitució de fusteries, té el termini finalitzat. I la convocatòria murciana del Pla estatal 2026–2030 encara no l'hem trobada.

Deducció a l'IRPF

Al teu habitatge habitual o llogat, obres fins al 31/12/2026; en edificis, fins al 31/12/2027. Certificat energètic abans i després; al teu habitatge, el segon abans del 2027. Agència Tributària · Llei de l'IRPF

Pla estatal 2026–2030

Preveu fins al 40 % de l'envolupant, amb un topall de 7.500 €. Per a pisos d'abans del 2006 que siguin habitatge habitual, si compleix el CTE. No n'hem trobat la convocatòria murciana. RD 326/2026, al BOE

Regió de Múrcia, fons europeus

L'ajuda a l'eficiència energètica d'habitatges cobria la substitució de fusteries. Va tancar el 31/07/2024; només les entitats sense ànim de lucre van tenir fins al 31/07/2025. La convocatòria, a la BDNS

Comunitats i barris

L'ajuda regional per a edificis va admetre sol·licituds fins al 31/07/2024. La de l'Ajuntament per a edificis i habitatges de 28 barris del nucli urbà, fins al 19/08/2024. Regió · Ajuntament

  • El Pla estatal demana projecte o una memòria d'un tècnic que justifiqui el CTE
  • No hem trobat cap altra ajuda oberta de l'Ajuntament de Múrcia per a finestres

No tramitem les ajudes: t'expliquem què hi ha perquè t'informis. Si vols canviar les finestres, et fem el pressupost sense compromís.

Fonts: AEAT (09/10/2026) i Llei 35/2006, DA 50a; RD 326/2026 (BOE del 23/04/2026), arts. 104–109; Regió de Múrcia, Ordre de 07/06/2022 (BDNS 633115); Ajuntament de Múrcia (BDNS 771992); BDNS i BORM (fins al 27/10/2026). Comprovat el 27/10/2026.

Com treballem

Com treballem a Múrcia

Treballem per projecte. El pressupost es fa per escrit, amb les mides, els plànols o el pressupost que ja tinguis. Digues-nos el municipi: d'aquí surt la zona. Cada finestra es fabrica a mida per a la teva obra i s'hi lliura.

  1. 01Ens envies les mides

    Un croquis amb l'amplada i l'alçada de cada buit (serveix una foto), els plànols o el pressupost que ja tens.

  2. 02Pressupost partida per partida

    Cada finestra en una línia pròpia, amb el sistema, el vidre i l'obertura. Si demanes muntatge, va en el seu propi pressupost.

  3. 03Confirmes per escrit

    Revises mides, colors, obertures i vidre de cada buit, i el signes. Res no passa a producció sense el teu vistiplau.

  4. 04Lliurament a la teva obra

    No tenim muntadors propis. Lliurem a l'obra i, si cal, coordinem el muntatge amb un muntador de la zona; va en el seu propi pressupost. A Múrcia i a qualsevol província peninsular.

Com coordinem el muntatge: instal·lació de finestres.

08Per a qui

Per a qui treballem a Múrcia

Constructores i promotores

En obra nova a B i a C, el DB-HE proposa predimensionar buits de 2,0 W/m²K i limita el sol de juliol. En primera línia, el vent es calcula amb l'entorn més exposat.

Arquitectes i enginyeries

Prescriu per prestacions: transmitància i aire segons la zona, B3 a la capital i la costa, C3 o D3 a l'interior. Control solar a l'est, al sud i a l'oest, i aigua segons la façana.

Reformistes

Sense bastida i fora d'edificis catalogats, canviar finestres a Múrcia capital és una comunicació prèvia d'obra menor, amb fotos. Et pressupostem les finestres per partides.

Administradors de finques

Si el canvi altera la façana, es consulta abans a la comunitat: no n'hi ha prou d'avisar. Amb bastida, la fitxa municipal demana declaració responsable, amb tècnic.

Particulars

Aquí tens el tràmit i les ajudes de la teva ciutat. Et proposem sistema i vidre per a la teva zona i la teva façana, partida per partida, i res no passa a producció sense el teu vistiplau.

Fusteria exterior per a constructores · Prescriure finestres per prestacions · Finestres de PVC per a reformistes · Canvi de finestres en comunitats

Preguntes

Preguntes freqüents sobre finestres a Múrcia

Quina zona climàtica té Múrcia capital?

B3, a l'altitud que li donava la taula del CTE del 2013: 25 m. A la regió, B3 arriba fins a 100 m; de 101 a 550 m és C3, i des de 551 m, D3. Dins del terme, pedanies com Corvera (269 m) són C3. Per a la finestra, B demana un buit de 2,3 W/m²K com a màxim i classe 2 d'aire; C, 2,1 i classe 3.

Cal llicència per canviar finestres a Múrcia?

No sempre. A Múrcia capital, sense bastida ni grua i en un edifici no catalogat, n'hi ha prou amb una comunicació prèvia d'obra menor. Inclou fotos i el pagament de l'ICIO, del 4 %. És vàlida des que la presentes completa. Amb bastida, la fitxa municipal demana declaració responsable, amb tècnic. En edificis BIC o catalogats cal llicència.

Hi ha ajudes per canviar finestres a Múrcia el 2026?

A data de 27/10/2026 continua vigent la deducció de l'IRPF, excepte al País Basc i a Navarra. Serveix per a obres al teu habitatge habitual o llogat fetes fins al 31/12/2026. Demana certificat energètic abans i després, i el de després, abans del 2027. L'ajuda regional amb fons europeus té el termini finalitzat. I encara no hem trobat la convocatòria murciana del Pla estatal 2026–2030. No tramitem les ajudes: t'expliquem què hi ha perquè t'informis.

Quina finestra convé a la costa, a Cartagena o al Mar Menor?

La que no deixa passar l'aigua i aguanta el vent de la façana. En primera línia, amb 5 km o més de mar o de llac al davant, el CTE calcula el vent amb l'entorn més exposat. Demana per escrit les classes d'aigua i vent de cada finestra, i que la junta amb el mur vagi segellada. I greixa les ferramentes i les juntes cada any, com demana el manual del sistema.

Quina finestra convé amb la calor de Múrcia?

La que frena el sol abans que entri. A les façanes a l'est, al sud i a l'oest convé vidre baix emissiu amb control solar, i persiana o tendal per fora. El document de suport del CTE, sense valor reglamentari, dona valors tipus. Amb un doble baix emissiu i la persiana exterior abaixada, passa del 3 al 10 % de l'energia solar. Amb una d'interior opaca, del 34 al 59 %.

Munteu vosaltres les finestres a Múrcia?

No tenim muntadors propis. Lliurem a l'obra i, si cal, coordinem el muntatge amb un muntador de la zona; va en el seu propi pressupost. Si ja tens muntador, les col·loca ell. Així decideixes si vols el muntatge o només les finestres.

Quina zona climàtica tenen Cartagena, Lorca o Yecla?

Depèn de l'altitud de l'obra. Segons l'IGN, el nucli de Cartagena és a 5 m i és B3. El de Lorca, a 342 m, és C3, i el de Yecla, a 619 m, D3. Dins d'un terme pot canviar: al de Lorca, Zarcilla de Ramos (652 m) és D3. Per a la finestra, B demana classe 2 d'aire, i C i D, classe 3.

Pressupost

Finestres per a una obra a Múrcia? Envia'ns les teves mides

Envia'ns un croquis amb les mides (serveix una foto), els plànols o el pressupost que ja tens, i digues-nos el municipi de l'obra. Et proposem sistema i vidre per a cada buit, amb la classe d'aire que demana la teva zona, partida per partida. Res no passa a producció sense el teu vistiplau per escrit.

  • Et truquemDeixa'ns el telèfon i quan et va millor.
  • Configura-la tuTria sistema, obertura, mides i colors, i envia'ns la llista.Obrir el configurador →
  • Per correuAmb les mides o els plànols adjunts.presupuestos@oxyongroup.com
  • Només tens un dubte?Sobre una sèrie, una mida o com treballem.Escriu-nos a contacte →

Envia'ns les teves midesUn croquis amb les mides (serveix una foto), els plànols o el pressupost que ja tens. Et tornem el nostre partida per partida.

Arrossega aquí els teus fitxers o tria'lsCroquis, fotos, plànols o pressupost · fins a 4 fitxers de 8 MB · PDF, JPG, PNG o HEIC