Protecció contra caigudes
Amb més de 55 cm de caiguda a l'altra banda, el buit necessita protecció fins a 0,90 m des del terra. Si la caiguda supera els 6 m, fins a 1,10 m.
Practicables i oscil·lobatents
Serie 70 70 mm Serie 70 Lineveure la pàgina 70 mm Forma 70 70 mm Base 72 72 mm Serie 76 76 mm Serie 82 82 mmCorredisses
Corredera 70 70 mm Corredera Hermética 76 76 mm Elevadora 82 82 mm Elevadora 82 Max 82 mm
Línies rectes i més superfície de vidre, amb 6 cambres.
Veure la pàgina →Guia tècnica · Normativa
Transmitància i classe d'aire per zona climàtica, ventilació i seguretat. El que demanen a una finestra el DB-HE, el DB-HS3 i el DB-SUA, amb la font citada.
El CTE limita dues dades de cada finestra segons la zona climàtica d'hivern: la transmitància del buit i la permeabilitat a l'aire. La transmitància màxima baixa de 2,7 W/m²K a la zona A fins a 1,8 a D i E. En aire, el mínim és la classe 2 fins a la zona B, i la 3 a C, D i E.
El DB-HS3 hi afegeix l'entrada d'aire als dormitoris, el menjador i la sala. El DB-SUA, la protecció contra caigudes i la neteja dels vidres.
Equip d'Oxyon · Comprovat el 18/10/2026, i un altre cop el 27/10/2026, amb els textos consolidats del CTE del 14/06/2022

Transmitància màxima del buit i classe mínima de permeabilitat a l'aire. α (només Canàries): 3,2 i classe 2. Font: DB-HE, taules 3.1.1.a i 3.1.3.a-HE1.
El DB-HE no mesura la finestra sola: mesura el buit sencer: marc, vidre i, si en té, caixa de persiana. Els dos límits depenen només de la lletra de la zona climàtica, la d'hivern. El número, que és la d'estiu, no en canvia cap.
| Zona d'hivern | UH màx. (W/m²K) | Q100 màx. (m³/h·m²) | Classe mínima |
|---|---|---|---|
| α (només Canàries) | 3,2 | ≤ 27 | Classe 2 |
| A | 2,7 | ≤ 27 | Classe 2 |
| B | 2,3 | ≤ 27 | Classe 2 |
| C | 2,1 | ≤ 9 | Classe 3 |
| D | 1,8 | ≤ 9 | Classe 3 |
| E | 1,8 | ≤ 9 | Classe 3 |
Font: CTE DB-HE, text consolidat del 14/06/2022, taules 3.1.1.a-HE1 i 3.1.3.a-HE1 (p. 16–17). Q100: aire a 100 Pa; classes de la UNE-EN 12207:2017. Comprovat el 27/10/2026. DB-HE a codigotecnico.org (PDF). És un text consolidat i avisa que no té valor jurídic: el que val és el que s'ha publicat al BOE. Les dues taules surten del RD 732/2019; la regla de l'aire en reformes, del RD 450/2022.
Amb el límit del buit no n'hi ha prou per a l'edifici. Que cada element compleixi no garanteix que compleixi el conjunt. A més, l'edifici té un límit global, el coeficient K. Regeix en obra nova, canvis d'ús i reformes que renoven més del 25 % de l'envolupant, i en ampliacions de més del 10 %. Per predimensionar habitatge, el DB-HE proposa buits de 2,7 W/m²K a α i A i de 2,0 a B i C. A D baixa a 1,6, i a E, a 1,5. Són valors orientatius (Annex E), no límits. També es limita el control solar del juliol, en aquestes obres i en qualsevol ampliació: en habitatge, 2,00 kWh/m²·mes (taula 3.1.2-HE1). Compten el vidre amb la persiana o el tendal abaixats, les ombres i el marc.
La zona no es treu de la província sencera ni de la capital. Depèn de la província i de l'altitud sobre el nivell del mar del lloc de l'obra. La dona la taula a de l'Annex B del DB-HE, amb 24 columnes d'altitud.
| Capital | Zona | UH màx. | Classe mínima |
|---|---|---|---|
| Saragossa | D3 * | 1,8 | Classe 3 |
| Madrid | D3 | 1,8 | Classe 3 |
| Barcelona | C2 | 2,1 | Classe 3 |
| Bilbao | C1 | 2,1 | Classe 3 |
| València | B3 | 2,3 | Classe 2 |
| Sevilla | B4 | 2,3 | Classe 2 |
Zona: taula a-Annex B (p. 46), a l'altitud de cada capital a la taula B.1 del 2013; pot canviar dins del municipi. * Frontera C3/D3. Límits: taules 3.1.1.a i 3.1.3.a-HE1. Comprovat el 27/10/2026.
Saragossa capital és a la frontera. La taula del 2013 li donava 207 m, i la línia entre C3 i D3 és a 200 m. Amb l'altitud real de l'obra, decideix el projecte. Dins d'un municipi també canvia: a Barcelona, per sobre de 250 m passa a D2, i per sobre de 450 m, a D1. Annex B del DB-HE, taula a (PDF, p. 46).
Ja saps quina és la teva zona? Et fem el pressupost sense compromís, amb la classe d'aire que demana.
En un habitatge, per al CTE no n'hi ha prou d'obrir les finestres. Demana un sistema general, híbrid o mecànic: l'aire entra pels dormitoris, el menjador i la sala, i surt per la cuina i els banys. La finestra intervé en dos llocs: l'entrada d'aire i la ventilació complementària.
Exemple. Amb cabal constant, un dormitori principal demana 8 l/s (taula 2.1). L'admissió: almenys 4 × 8 = 32 cm² d'àrea efectiva (taula 4.1), o més si l'equilibratge ho fa pujar. El Ministeri aplica aquest càlcul als airejadors, no a la microventilació.
Matís. L'HS3 permet comptar com a admissió les juntes d'una fusteria de classe 1. És lectura nostra que a l'envolupant tèrmica no serveix: el DB-HE demana com a mínim la classe 2. Si el teu cas la necessita, la decideix el projecte.
Airejador i soroll. Un airejador és un pas d'aire a la façana. El CTE preveu que pugui tenir atenuació acústica, i en un carrer sorollós compta en l'aïllament del buit. Ho expliquem a l'aïllament acústic de finestres. Com funciona la microventilació d'una oscil·lobatent.
Font: CTE DB-HS, HS 3, text consolidat del 14/06/2022: apartats 1.1, 2, 3.1.1 i 4.4, taules 2.1 i 4.1 i Terminologia (p. 63–77); comentaris del Ministeri del 12/02/2025. Comprovat el 27/10/2026 (els comentaris del Ministeri, el 18/10/2026).
El DB-SUA no demana una finestra concreta. Demana que ningú no hi caigui, que els vidres baixos aguantin un cop i que es puguin netejar sense risc. Afecta sobretot les finestres baixes, les portes envidrades i els vidres dels pisos alts.
Amb més de 55 cm de caiguda a l'altra banda, el buit necessita protecció fins a 0,90 m des del terra. Si la caiguda supera els 6 m, fins a 1,10 m.
En habitatge, sense punts de suport entre 30 i 50 cm del terra. Entre 50 i 80 cm, sense lleixes de més de 15 cm de fons. I que no hi passi una esfera de 10 cm.
Sense barrera, hi ha dues zones de risc. En portes, fins a 1,50 m d'alçada i 0,30 m a cada costat; en trams fixos, fins a 0,90 m. Aquí el vidre té classe d'impacte (UNE-EN 12600).
En habitatge, un vidre transparent a més de 6 m sobre la rasant s'ha de poder netejar des de dins. Si no s'obre ni es desmunta, ha de quedar a l'abast.
Com es trien el vidre i l'obertura de les portes balconeres.
Font: CTE DB-SUA, text consolidat del 14/06/2022: SUA 1, apartats 3.1, 3.2.1 a 3.2.3 i 5 (p. 9–16); SUA 2, apartat 1.3 (p. 18). Comprovat el 27/10/2026.
Per al CTE, la caixa de persiana forma part del buit. Entra en la transmitància (taula 3.1.1.a-HE1) i en la permeabilitat a l'aire (nota de la taula 3.1.3.a-HE1). El document de suport DA DB-HE/1 la inclou en la fórmula del buit, amb la superfície i la junta amb el marc. Aquest document no és reglament, encara que l'aprova el Ministeri.
En una reforma, els límits del DB-HE s'apliquen als buits que se substitueixen, s'afegeixen o es modifiquen substancialment. Aquesta és la regla. Té aquests matisos:
Per al professional de reformes: finestres de PVC per a reformistes.
Font: DB-HE, Introducció IV (p. 5) i HE1, apartats 1, 3.1.1.2 i 3.1.3.3 (p. 15–18); DB-SUA, Introducció, criteris 3 i 4 (p. 5). Comprovat el 27/10/2026 (la Introducció del DB-SUA, el 18/10/2026).
La zona depèn de la província i de l'altitud de l'obra. A la província de Madrid, la capital és D3; fins a 500 m és C3, i des de 1.001 m, E1.
El 2013, α, A i B demanaven menys de 50 m³/h·m², i C, D i E, menys de 27. Avui són 27 i 9: Barcelona i Bilbao, a C, demanen classe 3.
L'Ug és només el vidre i l'Uf, només el marc. L'Uw no n'és la suma: n'és la mitjana ponderada per superfícies, més un terme per la vora del vidre.
La classe d'aire de la fitxa és de la finestra. El CTE mesura el buit amb la caixa de persiana: una caixa que deixa passar aire el pot deixar fora.
En obra nova i en reformes grans, l'edifici compleix a més el coeficient K. Per predimensionar, el DB-HE proposa 1,6 W/m²K a la zona D, no 1,8.
Com es combinen el marc, el vidre i la vora: com es calcula la transmitància d'una finestra. Què aporta cada vidre: vidre baix emissiu o de control solar.
Preguntes
Depèn de la província i de l'altitud de l'obra, no només del municipi. Es busca a la taula a de l'Annex B del DB-HE. La fila de la teva província i la columna de la teva altitud donen la zona. A la província de Saragossa, per exemple, és C3 fins a 200 m, D3 de 201 a 650 m i E1 des de 651 m. Algunes comunitats autònomes també tenen documents reconeguts.
La lletra és la zona d'hivern i el número, la d'estiu. La lletra va d'α i A fins a E, i el límit de la finestra s'endureix o es manté en aquest ordre. El número va d'1 a 4. Per a la finestra només compta la lletra: a D, el buit no pot passar d'1,8 W/m²K i necessita classe 3 d'aire. El número entra en el càlcul de l'edifici, que fa el projecte.
Com a mínim, classe 2 a les zones α, A i B, i classe 3 a C, D i E. Equivalen a 27 i 9 m³/h·m² d'aire a 100 Pa. És un màxim d'aire: un buit més estanc també compleix. Compta el buit sencer, amb la caixa de persiana. Barcelona i Bilbao, a la zona C, ja necessiten classe 3. Ho detallem a què signifiquen les classes d'aire, d'aigua i de vent.
És una obertura fixa de la fusteria que deixa passar molt poc aire, suficient per als cabals exigits: així la defineix el DB-HS3. El CTE no l'exigeix com a tal. Als dormitoris, el menjador i la sala demana obertures d'admissió, i la microventilació és una opció, al costat dels airejadors. Per comptar, oberta ha de donar classe 1 o superior segons la UNE-EN 12207. El Ministeri comenta que aquesta classe és l'aire mínim.
El DB-SUA demana protecció, i l'ampit ho pot ser. Si a l'altra banda hi ha més de 55 cm de caiguda, la protecció arriba almenys a 0,90 m des del terra. Si la caiguda supera els 6 m, a 1,10 m. No cal si la caiguda és molt improbable o la barrera és incompatible amb l'ús. Si l'ampit es queda curt, es completa amb una barana que compleixi com a barrera, també en resistència.
Sí, en el que canvies. Les finestres noves han de complir la transmitància i la classe d'aire de la teva zona, amb la caixa de persiana. En transmitància hi ha una via: superar-la si el coeficient K no passa del que donarien els valors límit. En aire no n'hi ha. Els edificis protegits en queden fora en allò que fixi la seva protecció. Si no es pot complir, el projecte en justifica el motiu.
No al DB-HS1, que regula la humitat: no cita la UNE-EN 12208. Regula la trobada de la façana amb la finestra i demana segellar la junta entre el marc i el mur. Si la finestra va enretirada, afegeix escopidor amb almenys 10° de pendent i goteró a la llinda, o una solució equivalent. Si, a més, el grau d'impermeabilitat exigit és 5, premarc i barrera impermeable als brancals. Una classe d'aigua la fixa el projecte.
Més criteris per triar, a la guia tècnica de finestres.
Pressupost
Envia'ns les mides (serveix un croquis o una foto), els plànols o el pressupost que ja tens. Digues-nos també el municipi de l'obra. Et proposem sistema i vidre per a cada buit, amb la classe d'aire que demana la teva zona. Et fem el pressupost sense compromís.
Partida per partida · Confirmat per escrit abans de la producció