Alacant i província

Finestres de PVC a Alacant

Finestres de PVC a mida per a obres a Alacant i la província. T'expliquem què exigeix el CTE segons l'altitud i què demanen el sol, el mar i la pluja a cada façana.

  • Zona B4 · C3 des de 251 m
  • Buit ≤ 2,3 W/m²K a B4
  • Aire: classe 2 com a mínim a B4
  • 2.851 hores de sol l'any

Prefereixo que em truqueu

Demana el teu pressupostPuja el que tinguis: mides, un croquis, fotos o plànols. Si no tens res d'això, deixa'ns les teves dades i et truquem.

Les teves mides, croquis, fotos o plànolsPDF, JPG, PNG o HEIC (les fotos de l'iPhone). Fins a 4 fitxers de 8 MB cadascun. Serveixen les fotos del mòbil. Tapa el teu nom i la teva adreça si surten en un plànol o en un pressupost: no calen.
Així preparem el pressupost amb el detall que et serveix.
Afegir més detalls (opcional)

Sense el teu vistiplau per escrit no hi ha comanda.

Quina finestra demana una obra a Alacant?

Alacant capital és zona climàtica B4 al CTE; el 4 és la zona d'estiu més calorosa. A B4, la transmitància del buit, amb la caixa de persiana, no pot passar de 2,3 W/m²K, i l'aire demana com a mínim classe 2. Des de 251 m, la zona passa a C3. Prop del mar compten, a més, l'aigua i el muntatge.

Façanes de dos blocs de pisos d'Alacant amb terrasses en retícula, tendals verds, persianes i arcs a l'última planta

Blocs de pisos amb terrasses, tendals verds i arcs a l'última planta, a Alacant

01El CTE

Què exigeix el CTE a una finestra a Alacant

A la província d'Alacant, la zona climàtica depèn de l'altitud de l'obra. És B4 fins a 250 m, C3 de 251 a 700 m i D3 des de 701 m. Per a la finestra, el que compta és la lletra: d'aquesta lletra surten els dos límits del buit, amb la caixa de persiana.

ZonaAltitud de l'obraUH màx. (W/m²K)Aire: classe mín.
B4Fins a 250 m2,3Classe 2 (≤ 27)
C3De 251 a 700 m2,1Classe 3 (≤ 9)
D3Des de 701 m1,8Classe 3 (≤ 9)

Font: CTE DB-HE, text consolidat del 14/06/2022: taula a-Annex B (p. 46) i taules 3.1.1.a i 3.1.3.a-HE1 (p. 16–17). Aire en m³/h·m² a 100 Pa. Comprovat el 27/10/2026.

  • La capital: la taula del 2013 li donava 7 m, i l'IGN situa el nucli a 67 m: B4
  • Al nord del terme, Rambutxar Nord (307 m) i Pla de Xirau (426 m) són C3
  • El 4 és la zona d'estiu amb més graus-dia de refrigeració de les quatre
  • Amb projecte, la zona la fixa qui el signa, amb l'altitud real de la parcel·la
  • La caixa de persiana compta en els dos límits: es tria amb la finestra
  • En reforma, els límits regeixen en els buits que canvies; l'alternativa per K, a la guia
  • En obra nova a B, el DB-HE proposa predimensionar buits de 2,0 W/m²K

Totes les zones, la reforma i la ventilació, a què exigeix el CTE a les finestres, zona per zona.

02La província

La zona climàtica d'altres municipis de la província

La zona no es pren de la capital: depèn de l'altitud de cada obra. Aquesta llista fa servir l'altitud del nucli de cada municipi segons l'IGN. És una orientació: si la teva parcel·la és més alta o més baixa, la zona pot canviar a prop dels 250 i dels 700 m.

  • B4 (fins a 250 m): Elx (78 m), Benidorm (10 m), Torrevella (26 m) i Oriola (18 m)
  • B4 també a Sant Vicent del Raspeig (108 m), Crevillent (111 m) i Dénia (7 m)
  • B4 a la frontera: Asp (230 m), Novelda (242 m) i Benissa (248 m)
  • C3 (de 251 a 700 m): Finestrat (267 m), Elda (398 m) i Petrer (434 m)
  • C3 també a Villena (498 m), Alcoi (545 m) i Castalla (668 m)
  • C3 a prop dels 700 m: Biar (676 m) i Onil (688 m)
  • D3 (des de 701 m): Agres (704 m), Ibi (709 m) i Banyeres de Mariola (752 m)

Altitud: nucli de població segons l'IGN (consulta del 23/10/2026). Zona: taula a-Annex B del DB-HE per a la província d'Alacant. La zona de la teva obra la dona l'altitud de la parcel·la.

03Elx

Finestres de PVC a Elx: zona climàtica i clima

Elx té la mateixa fila del CTE que Alacant. El nucli, a 78 m segons l'IGN, és B4. Cap nucli del terme no arriba a 250 m: el més alt, Altamira, és a 179 m. L'estació de l'AEMET de l'aeroport és al seu terme, a 43 m.

  • B4 a tot el terme: Torrellano (64 m), Bonavista (153 m) i Altamira (179 m)
  • A la costa: l'Altet (4 m), la Marina (19 m) i els Arenals del Sol (41 m)
  • Aeroport: 2.953 hores de sol l'any i una humitat mitjana del 61 % (1981–2010)
  • Gener, amb una mitjana de mínimes de 6,5 °C; agost, de màximes de 30,7 °C
  • Agost de 2026: mitjana de les màximes de 34,3 °C, la més alta de la sèrie (1967–2026)
  • Lectura nostra del mapa del CTE: Elx, com Alacant, a la zona eòlica B (27 m/s)
  • La deducció de l'IRPF també és vàlida a Elx; el tràmit d'obres, a la seva ordenança

Fonts: DB-HE, taula a-Annex B (p. 46), i DB SE-AE, figura D.1. IGN, nuclis de població. AEMET, Alacant-Elx Aeroport (43 m): normals 1981–2010 i extrems (30/09/2026). Consultat el 23/10/2026.

Façana d'un edifici d'apartaments d'Alacant en escorç, amb balcons correguts, tendals grocs i tancaments envidrats
Balcons amb tendals grocs en un edifici d'apartaments, a Alacant
Cases emblanquinades d'Alacant esglaonades al vessant, amb balcons de forja, marcs blaus i testos, sota una muralla de pedra
Cases emblanquinades amb balcons de forja sota la muralla, a Alacant
Edifici de maó d'Alacant vist des de baix, amb persianes, tendals de ratlles, una palmera i un arbre tardorenc al davant
Edifici de maó amb tendals de ratlles darrere d'una palmera, a Alacant

04El mar

El mar i les pluges fortes: què li demanen a una finestra

A Alacant, el vent fort és rar. A l'aeroport, el vent mitjà de 39 km/h o més bufa menys de l'1 % de les hores. La pluja, en canvi, pot caure de cop. El 30 de setembre de 1997 en van caure a la ciutat 270 l/m², gairebé el que plou de mitjana en un any. A una finestra li demanen que no deixi passar l'aigua, que l'evacuï i que estigui ben muntada.

  • A l'aeroport, de maig a setembre el vent més freqüent és el de l'est
  • D'octubre a abril, el de l'oest-nord-oest: un 24 % de les hores al gener
  • Vent mitjà de 39 km/h o més: menys de l'1 % de les hores de l'any
  • Ràfega màxima a la ciutat: 120 km/h del nord-est, el 12/04/1941 (sèrie 1939–2026)
  • Pluja màxima en un dia: 270,2 l/m², el 30/09/1997; en un mes, 309,3 l/m² (set. de 2009)
  • Setembre i octubre són els mesos més plujosos: 56 i 47 mm de mitjana (1981–2010)
  • Humitat relativa mitjana del 63 al 70 % tots els mesos (ciutat, 1981–2010)

Font: AEMET. Climatologia aeronàutica de l'aeroport d'Alacant (1998–2011; percentatges, càlcul nostre). Alicante/Alacant (81 m): normals 1981–2010 i extrems de 1938–2026 (vent, 1939). Consultat el 23/10/2026.

Aire: que no passi per les juntes

El CTE fixa l'aire de la finestra a 100 Pa. Lectura nostra: és l'empenta d'un vent d'uns 45 km/h que bufa de cara. A B4 demana classe 2; la 3 i la 4 en deixen passar menys.

Aigua: pluja de cop

La classe d'aigua indica fins a quina pressió d'assaig la finestra no deixa passar l'aigua. I la que entra a la fusteria ha de sortir: canaletes i desguassos, nets.

Vent: zona eòlica B

Lectura nostra del mapa del CTE: Alacant capital queda a la zona eòlica B, la de 27 m/s. La pressió de cada façana la calcula el projecte, amb l'alçada i l'entorn.

Primera línia de mar

Amb almenys 5 km de mar al davant, en la direcció del vent, el CTE aplica el seu entorn més exposat. A 18 m d'altura, el coeficient d'exposició és 3,4; en ciutat, 2,2.

Salnitre: ferramentes i juntes

El manual de manteniment de les finestres que subministrem demana greixar ferramentes i juntes cada any, sobretot a la costa. Amb vaselina tècnica, no amb olis antioxidants.

Muntatge: la junta amb el mur

Les classes s'assagen amb la finestra sola. A l'obra, l'aire i l'aigua també entren entre el marc i el mur: el CTE demana segellar aquesta junta, i escopidor si la finestra va enretirada.

Font: CTE DB SE-AE, taula 3.4 (p. 12) i annex D (figura D.1); DB-HS, HS 1, apt. 2.3.3.6. Manual d'ús i manteniment del sistema (07/2023), p. 6–7. Col·locació: UNE 85219:2023.

05El que subministrem

Aire, aigua i vent de les finestres que subministrem

Aquestes són les classes que declaren les fitxes tècniques de les finestres de PVC que subministrem. En la corredissa de 70 mm i en les elevadores, la fitxa dona la mida de la finestra assajada. Per a Alacant, fixa't en l'aigua de la corredissa de 70 mm i en les elevadores.

FinestraAire (12207)Aigua (12208)Vent (12210)
Practicables 70/76/82 mmClasse 4E1200 a E1800C5
Practicable de 72 mmClasse 48AClasse 4
Corredissa de 70 mmClasse 34AC4
Corredissa de 76 mmClasse 49AC2 / B3
ElevadoraClasse 49AC1/B2
Elevadora, fulla fixa de 28 mmClasse 47AC1

Fitxes tècniques del sistema, comprovat el 18/10/2026. Assajos: corredissa de 70 mm, 1,50 × 1,48 m. Elevadora, aire i aigua en balconera de 3,50 × 2,65 m; la de fulla fixa de 28 mm, en una de 4,50 × 2,65 m. Vent classe 5: 2.000 Pa.

  • A B4, totes superen la classe 2 d'aire que demana el CTE
  • A C3 i D3, a l'interior, la corredissa de 70 mm declara classe 3: el mínim just
  • I 4A d'aigua, la classe més baixa de la taula: compta en façanes exposades a la pluja
  • Si conserves la caixa vella, l'aire del buit també depèn d'ella
  • Façana al mar i buit gran: que el projecte revisi les classes d'aigua i vent
  • Una oscil·lobatent tanca a pressió contra el marc

Què volen dir les classes d'aire, aigua i vent

06Sol i calor

Gairebé sense gelades i amb estius calorosos: vidre i persiana

A Alacant gairebé no glaça i l'estiu és calorós. A la ciutat, el gener té una mitjana de mínimes de 6,3 °C i l'agost, una mitjana de màximes de 30,8 °C (1981–2010). El juliol de 2026 va tenir una temperatura mitjana de 28,9 °C, la més alta de la sèrie (1938–2026).

  • Menys d'un dia de gelada l'any de mitjana, i una mínima absoluta de −4,6 °C (1956)
  • Màxima absoluta a la ciutat: 42,0 °C, el 13/08/2022 (sèrie 1938–2026)
  • 2.851 hores de sol l'any, i 330 al juliol (1981–2010)
  • A l'aeroport, 42,4 °C el 25/07/2022 i 2.953 hores de sol l'any

Font: AEMET, Alicante/Alacant (81 m; extrems des de 1938) i Alacant-Elx Aeroport (43 m; des de 1967): normals 1981–2010 i extrems a 30/09/2026. Control solar: DB-HE, taula 3.1.2-HE1.

Estiu: el sol d'est, sud i oest

En aquestes façanes convé vidre baix emissiu amb control solar. En obra nova i reformes grans, el CTE limita el guany solar del juliol, amb la persiana abaixada.

Hivern: el buit sencer

A B4, el buit amb la caixa de persiana no pot passar de 2,3 W/m²K; a C3, de 2,1, i a D3, d'1,8. Totes les finestres que subministrem tenen vidre doble o triple.

Humitat: ventilar

Amb aire humit, el vidre fred condensa, també a l'estiu amb l'aire condicionat. L'informe de qualitat del sistema recomana ventilar per abaixar la humitat de dins.

Què aporta cada vidre: vidre baix emissiu o de control solar.

Vista des de dalt d'Alacant: illes denses d'edificis de colors clars, terrats, carrers rectes i una grua d'obra

Illes denses d'edificis i terrats vistes des de dalt, a Alacant

07L'Ajuntament

Què demana l'Ajuntament d'Alacant per canviar finestres

A Alacant, canviar les finestres d'un habitatge és una obra menor. Sense bastida, grua ni plataforma elevadora a la via pública, va per declaració responsable d'obra menor. L'ordenança de llicències hi esmenta la «fusteria, finestres i persianes» de la façana. Amb bastida al carrer, la llei valenciana també la tramita per declaració responsable, amb llicència per ocupar el carrer. La fitxa municipal, del 2023, demana llicència: confirma-ho amb Urbanisme. En edificis catalogats, no serveix la declaració.

  • El pressupost de l'obra; el de les finestres te'l donem per partides
  • Una memòria tècnica, gràfica i escrita, signada per un tècnic competent
  • Un document de gestió preventiva de l'obra menor sense projecte
  • Quan comença l'obra, quant dura i què es fa amb la runa
  • El pla de gestió de residus, si correspon, i en acabar, el certificat del gestor
  • És vàlida des que la presentes completa; 3 mesos per començar i, des d'aleshores, 6 per acabar
  • Pagues una taxa per metres d'obra i l'ICIO: el 3,25 % del cost d'execució material
  • El model de declaració (N 19.1) és només per a habitatges; locals i altres usos, a part

En edificis catalogats o en tràmit de catalogació, una obra a la façana va per llicència, amb informe previ. Si tens dubtes, l'Ajuntament atén consultes tècniques d'obres per la seu electrònica.

Fora de la capital, cada ajuntament té la seva ordenança: pregunta al teu abans d'encarregar.

Font: Ajuntament d'Alacant. Ordenança de llicències, 5a modificació (30/07/2020), arts. 9, 14 i 33; fitxa del tràmit (15/06/2023); ordenança de l'ICIO (BOP núm. 234, 07/12/2023). TRLOTUP, art. 233. Consultat el 27/10/2026.

08Ajudes 2026

Ajudes per canviar finestres a Alacant el 2026

A data de 27/10/2026 continua vigent la deducció de l'IRPF per obres d'eficiència energètica, excepte al País Basc i a Navarra. La convocatòria de la Generalitat amb fons europeus, que incloïa la fusteria exterior, va tancar el 27/02/2026. Les ajudes del nou Pla estatal d'habitatge les convoca la Generalitat, i en aquella data no n'hem trobat la convocatòria.

Deducció a l'IRPF

Al teu habitatge habitual o llogat, obres fins al 31/12/2026; en edificis, fins al 31/12/2027. Certificat energètic abans i després; al teu habitatge, el segon abans del 2027.

Font oficial: Agència Tributària · Llei de l'IRPF, DA 50a (BOE)

Pla estatal 2026–2030

Preveu fins al 40 % de l'envolupant, amb un topall de 7.500 €. Per a pisos d'abans del 2006 que siguin habitatge habitual, si compleix el CTE. No n'hem trobat la convocatòria valenciana.

Font oficial: RD 326/2026, arts. 99 i 108 (BOE)

Generalitat, fons europeus

La convocatòria 2024–2026 de rehabilitació energètica cobria la substitució de la fusteria exterior de l'habitatge. Va admetre sol·licituds fins al 27/02/2026.

Font oficial: Generalitat, fitxa del tràmit (habitatge)

Comunitats: informe de l'edifici

La Generalitat subvenciona els honoraris de l'informe d'avaluació de l'edifici (IEEV.CV) inscrit després del 17/11/2025, per ordre de sol·licitud, fins al 07/12/2026.

Font oficial: Generalitat, fitxa del tràmit

  • El Pla estatal demana projecte o una memòria d'un tècnic que justifiqui el CTE
  • Les ajudes de 2024–2026 a edificis demanaven l'IEEV.CV registrat

No tramitem les ajudes: t'expliquem què hi ha perquè t'informis. Si vols canviar les finestres, et fem el pressupost sense compromís.

Fonts: RD 326/2026 (BOE del 23/04/2026), arts. 99 i 104–109; Ordre 9/2024 de la Generalitat (DOGV del 30/12/2024); IEEV.CV 2026 (DOGV del 05/10/2026); BDNS; AEAT (09/10/2026); Llei de l'IRPF, DA 50a. Consultat el 27/10/2026.

Com treballem

Com treballem a Alacant

Treballem per projecte. El pressupost es fa per escrit, amb les mides, els plànols o el pressupost que ja tinguis. Digues-nos el municipi: d'aquí surt la zona. Cada finestra es fabrica a mida per a la teva obra i s'hi lliura.

  1. 01Ens envies les mides

    Un croquis amb l'amplada i l'alçada de cada buit (serveix una foto), els plànols o el pressupost que ja tens.

  2. 02Pressupost partida per partida

    Cada finestra en una línia pròpia, amb el sistema, el vidre i l'obertura, perquè vegis què costa cadascuna.

  3. 03Confirmes per escrit

    Revises mides, colors, obertures i vidre de cada buit, i el signes. Res no passa a producció sense el teu vistiplau.

  4. 04Lliurament a la teva obra

    No tenim muntadors propis. Lliurem a l'obra i, si cal, coordinem el muntatge amb un muntador de la zona; va en el seu propi pressupost.

Com coordinem el muntatge: instal·lació de finestres.

09Per a qui

Per a qui treballem a Alacant

Constructores i promotores

En obra nova a B, el DB-HE proposa predimensionar buits de 2,0 W/m²K i limita el guany solar del juliol. En primera línia, el vent es calcula amb l'entorn més exposat.

Arquitectes i enginyeries

Prescriu per prestacions: transmitància i aire segons la zona, B4 a la costa i C3 o D3 a l'interior. Control solar a est, sud i oest, i aigua segons la façana.

Reformistes

En habitatge i sense bastida al carrer, canviar finestres a Alacant és una declaració responsable, amb memòria tècnica signada. Les finestres te les pressupostem per partides.

Administradors de finques

Les ajudes de la Generalitat a edificis de 2024–2026 demanaven l'informe d'avaluació de l'edifici registrat. Els honoraris tenen subvenció fins al 07/12/2026.

Particulars

Aquí tens el tràmit i les ajudes de la teva ciutat. Et proposem sistema i vidre per a la teva zona i la teva façana, partida per partida, i res no passa a producció sense el teu vistiplau.

Fusteria exterior per a constructores · Prescriure finestres per prestacions · Finestres de PVC per a reformistes · Canvi de finestres en comunitats

Preguntes

Preguntes freqüents sobre finestres a Alacant

Quina zona climàtica té Alacant capital?

B4, a l'altitud que li donava la taula del CTE del 2013: 7 m. A la província d'Alacant, la B4 arriba fins a 250 m; de 251 a 700 m és C3, i des de 701 m, D3. Al nord del terme, nuclis com Pla de Xirau (426 m) són C3. Per a la finestra, B demana un buit de 2,3 W/m²K com a màxim i classe 2 d'aire; C, 2,1 i classe 3.

Cal llicència per canviar finestres a Alacant?

No sempre. En un habitatge, sense bastida, grua ni plataforma a la via pública, n'hi ha prou amb una declaració responsable d'obra menor. Inclou una memòria tècnica signada per un tècnic i és vàlida des que la presentes completa. Amb bastida al carrer, la llei valenciana també la tramita per declaració responsable, amb llicència per ocupar el carrer. La fitxa municipal, del 2023, demana llicència: confirma-ho amb Urbanisme. En edificis catalogats, una obra a la façana va per llicència, amb informe previ.

Hi ha ajudes per canviar finestres a Alacant el 2026?

A data de 27/10/2026 continua vigent la deducció de l'IRPF, excepte al País Basc i a Navarra. Serveix per a obres d'eficiència al teu habitatge habitual o llogat fetes fins al 31/12/2026. Demana certificat energètic abans i després, i el de després, abans del 2027. La convocatòria de la Generalitat amb fons europeus va tancar el 27/02/2026. El Pla estatal 2026–2030 preveu fins a 7.500 € per pis, però encara no n'hem trobat la convocatòria valenciana.

Quant costa canviar les finestres de PVC a Alacant?

Depèn de cada finestra, i per això no publiquem tarifes. Ho decideixen la mida, les fulles i l'obertura, el sistema de perfil, el vidre, el color i el que hi vagi afegit. Fora de la finestra compten el muntatge, la retirada de la vella i el transport. Et donem el preu de cada finestra, partida per partida: mira com es demana el pressupost.

Quina finestra convé amb el sol i el mar d'Alacant?

La que tanca bé, no deixa passar l'aigua i té el vidre que demana la façana. En les que miren a l'est, al sud i a l'oest convé vidre baix emissiu amb control solar. Demana per escrit les classes d'aire, aigua i vent, i que la junta amb el mur vagi segellada. A la costa, greixa les ferramentes i les juntes cada any, com demana el manual del sistema.

Munteu vosaltres les finestres a Alacant?

No tenim muntadors propis. Lliurem a l'obra i, si cal, coordinem el muntatge amb un muntador de la zona; va en el seu propi pressupost. Si ja tens muntador, les col·loca ell. Així decideixes si vols el muntatge o només les finestres.

I a Elx, quina zona climàtica hi ha?

B4, com Alacant. El nucli d'Elx és a 78 m segons l'IGN. Cap nucli del terme no arriba a 250 m: el més alt, Altamira, és a 179 m. Per a la finestra, B4 demana un buit de 2,3 W/m²K com a màxim i classe 2 d'aire. L'aeroport, al seu terme, suma 2.953 hores de sol l'any de mitjana.

Pressupost

Finestres per a una obra a Alacant? Envia'ns les teves mides

Envia'ns un croquis amb les mides (serveix una foto), els plànols o el pressupost que ja tens, i digues-nos el municipi de l'obra. Et proposem sistema i vidre per a cada buit, amb la classe d'aire que demana la teva zona, partida per partida. Res no passa a producció sense el teu vistiplau per escrit.

  • Et truquemDeixa'ns el telèfon i quan et va millor.
  • Configura-la tuTria sistema, obertura, mides i colors, i envia'ns la llista.Obrir el configurador →
  • Per correuAmb les mides o els plànols adjunts.presupuestos@oxyongroup.com
  • Només tens un dubte?Sobre una sèrie, una mida o com treballem.Escriu-nos a contacte →

Envia'ns les teves midesUn croquis amb les mides (serveix una foto), els plànols o el pressupost que ja tens. Et tornem el nostre partida per partida.

Arrossega aquí els teus fitxers o tria'lsCroquis, fotos, plànols o pressupost · fins a 4 fitxers de 8 MB · PDF, JPG, PNG o HEIC