Tarragona, Reus i província

Finestres de PVC a Tarragona

Finestres de PVC a mida per a obres a Tarragona, Reus i la província. T'expliquem què exigeix el CTE segons l'altitud i què demanen el vent i la pluja a cada façana.

  • Tarragona B3 · Reus C3
  • B3 fins a 100 m · C3 fins a 500 m
  • Aire: classe 2 a B3, 3 a C3
  • Reus Aeroport: ràfega de 148 km/h

Prefereixo que em truqueu

Demana el teu pressupostPuja el que tinguis: mides, un croquis, fotos o plànols. Si no tens res d'això, deixa'ns les teves dades i et truquem.

Les teves mides, croquis, fotos o plànolsPDF, JPG, PNG o HEIC (les fotos de l'iPhone). Fins a 4 fitxers de 8 MB cadascun. Serveixen les fotos del mòbil. Tapa el teu nom i la teva adreça si surten en un plànol o en un pressupost: no calen.
Així preparem el pressupost amb el detall que et serveix.
Afegir més detalls (opcional)

Sense el teu vistiplau per escrit no hi ha comanda.

Quina finestra demana una obra a Tarragona?

Tarragona és zona climàtica B3 al CTE, i Reus, C3. A la província, la B3 arriba fins a 100 m, i l'IGN situa Tarragona a 50 m i Reus, a 120 m. A B3, el buit amb la caixa de persiana no pot passar de 2,3 W/m²K i l'aire demana classe 2. A C3, 2,1 i classe 3.

Vista des de dalt de blocs d'habitatges de Tarragona amb finestres, persianes i terrasses, teulades de teula i el mar al fons; davant, una estàtua de pedra d'esquena

Blocs d'habitatges davant del mar a Tarragona, vistos des de dalt

01El CTE

Què exigeix el CTE a una finestra a Tarragona

A la província de Tarragona, la zona climàtica depèn de l'altitud de l'obra. És B3 fins a 100 m, C3 de 101 a 500 m i D3 des de 501 m. Per a la finestra, el que compta és la lletra: d'aquesta lletra surten els dos límits del buit, amb la caixa de persiana.

ZonaAltitud de l'obraUH màx. (W/m²K)Aire: classe mín.
B3Fins a 100 m2,3Classe 2 (≤ 27)
C3De 101 a 500 m2,1Classe 3 (≤ 9)
D3Des de 501 m1,8Classe 3 (≤ 9)

Font: CTE DB-HE, text consolidat del 14/06/2022: taula a-Annex B (p. 46) i taules 3.1.1.a i 3.1.3.a-HE1 (p. 16–17). Aire en m³/h·m² a 100 Pa. Comprovat el 28/10/2026.

  • La capital: la taula del 2013 li donava 1 m, i l'IGN situa el nucli a 50 m: B3
  • Amb aquella taula, la B3 de la província s'acabava a 50 m; avui arriba a 100 m
  • Dins del terme, Sant Pere i Sant Pau, a 104 m segons l'IGN, ja és C3
  • I el Rodolat, a 139 m; Sant Salvador, a 89 m, continua a B3
  • Amb projecte, la zona la fixa qui el signa, amb l'altitud real de la parcel·la
  • La caixa de persiana compta en els dos límits: es tria amb la finestra
  • En reforma, els límits regeixen en els buits que canvies; l'alternativa per K, a la guia
  • En obra nova a B i a C, el DB-HE proposa predimensionar buits de 2,0 W/m²K

Totes les zones, la reforma i la ventilació, a què exigeix el CTE a les finestres, zona per zona.

02La província

La zona climàtica d'altres municipis de la província

La zona no es pren de la capital: surt de l'altitud de cada obra. Aquesta llista fa servir la del nucli de cada municipi segons l'IGN. És una orientació: si la teva parcel·la és més alta o més baixa, la zona pot canviar a prop dels 100 i dels 500 m.

  • B3 a la costa: Salou (8 m), Cambrils (16 m), Torredembarra (23 m) i Vila-seca (41 m)
  • B3 també a Cunit (11 m), Altafulla (38 m), el Vendrell (50 m) i Calafell (52 m)
  • B3 al sud: Deltebre (3 m), Tortosa (9 m), Amposta (10 m) i la Ràpita (11 m)
  • A la frontera: Constantí (79 m) i la Pobla de Mafumet (99 m), B3; el Morell (103 m), C3
  • C3 (de 101 a 500 m): Riudoms (119 m), Valls (213 m) i la Selva del Camp (237 m)
  • C3 també a Montblanc (342 m), Falset (364 m) i Gandesa (370 m)
  • D3 (des de 501 m): Cornudella de Montsant (529 m) i Horta de Sant Joan (544 m)
  • D3 també a Santa Coloma de Queralt (676 m) i Prades (949 m)

Altitud: nucli de població segons l'IGN (consulta del 28/10/2026). Zona: taula a-Annex B del DB-HE per a la província de Tarragona. La zona de la teva obra la dona l'altitud de la parcel·la.

Per saber l'altitud de la teva parcel·la amb la referència cadastral, l'Agència de l'Habitatge publica una guia pas a pas.

Carrer estret de Tarragona vist des de dalt, entre façanes ataronjades i clares amb balcons, testos i roba estesa, i cables que el creuen
Carrer estret de Tarragona amb balcons, testos i roba estesa
Edifici d'habitatges de maó de Tarragona amb persianes enrotllables, terrasses amb testos i terrat amb antenes; davant, un altre edifici gris i blanc, i darrere, el mar
Edifici d'habitatges amb persianes i el mar darrere, a Tarragona
Façanes assolellades d'un carrer estret de Tarragona, una de groga i una altra de rosada, amb balcons de forja, persianes enrotllables i testos amb flors
Façanes amb balcons de forja i persianes en un carrer estret de Tarragona

03Reus

Reus, a 120 m: zona C3, més exigent que la capital

L'IGN situa el nucli de Reus a 120 m, per sobre dels 100 m on s'acaba la B3 de la província. Per això Reus és C3: el buit no pot passar de 2,1 W/m²K i l'aire demana classe 3. A Tarragona, a 50 m, n'hi ha prou amb 2,3 i la classe 2.

  • Reus (120 m), Sol-i-vista (134 m), Pelai (141 m) i el Pinar (183 m): C3
  • Mas del Carpa, el nucli més baix del terme, a 93 m: B3
  • Al voltant, a C3: Riudoms (119 m), Castellvell del Camp (223 m) i Almoster (298 m)
  • Cap al mar, a B3: Vila-seca (41 m), la Canonja (48 m) i Salou (8 m)
  • L'estació de l'AEMET és a l'aeroport, al terme de Reus, a 71 m
  • A C3, la corredissa de 70 mm, amb classe 3 d'aire, queda en el mínim just
  • El tràmit d'obres segueix l'ordenança de Reus: pregunta a l'Ajuntament de Reus

Font: IGN, nuclis de població (consulta del 28/10/2026); DB-HE, taula a-Annex B; AEMET, Reus Aeroport (0016A, 71 m, municipi de Reus).

04Vent i pluja

Vent fort i pluja de cop: què li demanen a una finestra

L'AEMET no publica valors normals de Tarragona capital: l'estació de referència és Reus Aeroport, a 71 m. Allà, la ràfega rècord és de 148 km/h, de l'oest-nord-oest. En onze dels dotze mesos, la més forta arriba de l'oest al nord-oest. I en un dia d'octubre en van caure 160 l/m². A una finestra li demanen que no deixi passar l'aire ni l'aigua, i que estigui ben muntada.

  • Ràfega màxima: 148 km/h de l'oest-nord-oest, el 13/03/1976 (sèrie de vent 1955–2026)
  • I del nord-oest: 147 km/h al febrer, 139 al gener i 135 al desembre
  • Només a l'agost la ràfega rècord del mes arriba del sud; les altres, de l'oest al nord-oest
  • Pluja màxima en un dia: 160,6 l/m², el 03/10/1955; al setembre, 138,4 (2006)
  • En un mes, 330,8 l/m² (octubre de 1987): uns dos terços de la mitjana d'un any
  • El setembre i l'octubre són els mesos més plujosos: 77 i 75 mm de mitjana (1981–2010)
  • 13,9 dies de tempesta l'any, i 3,1 al setembre (1981–2010)
  • Humitat relativa mitjana del 63 al 73 %, segons el mes (1981–2010)

Font: AEMET, Reus Aeroport (71 m, municipi de Reus): normals 1981–2010 i extrems (pluja 1945–2026, vent 1955–2026) actualitzats el 30/09/2026. Consultat el 28/10/2026.

Aire: que no passi per les juntes

El CTE fixa l'aire de la finestra a 100 Pa. Lectura nostra: és l'empenta d'un vent d'uns 45 km/h que bufa de cara. A B3 demana classe 2, i a C3, com a Reus, la 3.

Vent: zona eòlica C

Lectura nostra del mapa del CTE: Tarragona i Reus queden a la zona eòlica C, de 29 m/s, la més alta de les tres. La pressió de cada façana la calcula el projecte.

Primera línia de mar

Amb almenys 5 km de mar al davant, en la direcció del vent, el CTE aplica el seu entorn més exposat. A 18 m d'altura, el coeficient d'exposició és 3,4; en ciutat, 2,2.

Aigua: 160 l/m² en un dia

La classe d'aigua indica fins a quina pressió d'assaig la finestra no deixa passar l'aigua. I la que entra a la fusteria ha de sortir: canaletes i desguassos, nets.

Salnitre: ferramentes i juntes

El manual del que subministrem demana lubricar juntes i greixar ferramentes cada any, sobretot a la costa. Amb vaselina tècnica o greix líquid, no amb olis antioxidants.

Muntatge: la junta amb el mur

Les classes s'assagen amb la finestra sola. A l'obra, l'aire i l'aigua també entren entre el marc i el mur: el CTE demana segellar aquesta junta, i escopidor si la finestra va enretirada.

Font: CTE DB SE-AE, taula 3.4 (p. 12) i annex D (figura D.1); DB-HS, HS 1, apt. 2.3.3.6. Manual d'ús i manteniment del sistema (07/2023), p. 6–7.

05El que subministrem

Aire, aigua i vent de les finestres que subministrem

Aquestes són les classes que declaren les fitxes tècniques de les finestres de PVC que subministrem. En la corredissa de 70 mm i en les elevadores, la fitxa dona la mida de la finestra assajada. A C3, com a Reus o a Valls, fixa't en l'aire de la corredissa de 70 mm.

FinestraAire (12207)Aigua (12208)Vent (12210)
Practicables 70/76/82 mmClasse 4E1200 a E1800C5
Practicable de 72 mmClasse 48AClasse 4
Corredissa de 70 mmClasse 34AC4
Corredissa de 76 mmClasse 49AC2 / B3
ElevadoraClasse 49AC1/B2
Elevadora, fulla fixa de 28 mmClasse 47AC1

Fitxes tècniques del sistema, comprovat el 18/10/2026. Assajos: corredissa de 70 mm, 1,50 × 1,48 m. Elevadora, aire i aigua en balconera de 3,50 × 2,65 m; la de fulla fixa de 28 mm, en una de 4,50 × 2,65 m. Vent classe 5: 2.000 Pa.

  • A B3, de la costa a la capital, totes superen la classe 2 d'aire que demana el CTE
  • A C3, com a Reus o a Valls, la corredissa de 70 mm declara classe 3: el mínim just
  • I 4A d'aigua, la classe més baixa de la taula: compta en façanes exposades a la pluja
  • Si conserves la caixa vella, l'aire del buit també depèn d'ella
  • Façana al mar i buit gran: que el projecte revisi les classes d'aigua i vent
  • Una oscil·lobatent tanca a pressió contra el marc

Què volen dir les classes d'aire, aigua i vent

06Fred i calor

Gelades a l'hivern i estius calorosos: vidre i persiana

A Reus Aeroport glaça 12,5 dies l'any de mitjana, sobretot de desembre a febrer. El gener té una mitjana de mínimes de 3,9 °C i l'agost, una mitjana de màximes de 29,4 °C (1981–2010). El 8 de juliol de 2026 va marcar 40,3 °C, la màxima de la sèrie.

  • Mínima absoluta: −8,0 °C, l'11/02/1983 (sèrie de temperatura 1952–2026)
  • 5,7 dies de gelada de mitjana al gener, 3,6 al desembre i 2,9 al febrer
  • Juliol de 2026: mitjana de les màximes de 34,3 °C, la més alta d'un mes en la sèrie
  • 306 hores de sol de mitjana al juliol (1981–2010)

Font: AEMET, Reus Aeroport (71 m): valors normals 1981–2010 i extrems (temperatura 1952–2026) actualitzats el 30/09/2026. Control solar: DB-HE, taula 3.1.2-HE1.

Hivern: el buit sencer

A B3, el buit amb la caixa de persiana no pot passar de 2,3 W/m²K; a C3, de 2,1, i a D3, d'1,8. La fitxa de vidres del que subministrem descarta el vidre simple.

Estiu: el sol d'est, sud i oest

En aquestes façanes convé vidre baix emissiu amb control solar. En obra nova i reformes grans, el CTE limita el guany solar del juliol, amb la persiana abaixada.

Humitat: ventilar

Amb aire humit, el vidre fred condensa, també a l'estiu amb l'aire condicionat. L'informe de qualitat del sistema recomana ventilar per abaixar la humitat de dins.

Què aporta cada vidre: vidre baix emissiu o de control solar.

Carrer estret i enllosat de Tarragona entre façanes de pedra i cases ocres i vermelloses amb balcons de forja, reixes, fanals, testos i roba estesa

Carrer estret entre cases amb balcons de forja i reixes, a Tarragona

07L'Ajuntament

Què demana l'Ajuntament de Tarragona per canviar finestres

A Tarragona, canviar les finestres mantenint les característiques i el color de les que hi ha va per comunicació prèvia, sense tècnic. Ho diu l'ordenança municipal, que esmenta les finestres. Amb la documentació completa, els tributs pagats i les fiances que corresponguin, l'obra pot començar. A la Part Alta, en edificis catalogats i als nuclis antics de Ferran i Monnars, cal llicència.

  • La comunicació, en el model de l'Ajuntament, per la seu electrònica o en una OMAC
  • Un pressupost detallat, amb cada partida separada i valorada
  • Fotos de l'estat actual del que canviaràs
  • El compromís de gestió dels residus, signat per un gestor autoritzat
  • La teva declaració que coneixes la situació urbanística de l'edifici
  • L'ICIO, del 4 % del cost d'execució material, sense IVA, i la taxa urbanística
  • L'obra comença en dos mesos com a màxim i s'acaba en un any
  • Ocupar el carrer més de 48 hores demana llicència; menys, permís de la Guàrdia Urbana

Si canvies el color o les característiques de la finestra, o l'obra modifica la façana, ja no és aquest grup. Confirma-ho abans amb el Departament de Llicències d'obres.

En un edifici de pisos, comunica l'obra abans a la presidència o a l'administració de la comunitat. I no pot alterar l'aspecte exterior del conjunt (Codi civil de Catalunya, art. 553-36).

Fora de la capital, cada ajuntament té la seva ordenança: pregunta al teu abans d'encarregar.

Font: Ajuntament de Tarragona: fitxa de la comunicació prèvia, grup 1, ordenança de comunicació prèvia i ordenança fiscal de l'ICIO. Consultat el 28/10/2026.

08Ajudes 2026

Ajudes per canviar finestres a Tarragona el 2026

A data de 28/10/2026 continua vigent la deducció de l'IRPF per obres d'eficiència energètica, excepte al País Basc i a Navarra. Les ajudes del nou Pla estatal d'habitatge les convoca la Generalitat, i en aquella data no n'hem trobat la convocatòria. Tampoc una ajuda oberta de la Generalitat o de l'Ajuntament de Tarragona per canviar les finestres d'un habitatge.

Deducció a l'IRPF

Al teu habitatge habitual o llogat, obres fins al 31/12/2026; en edificis, fins al 31/12/2027. Certificat energètic abans i després; al teu habitatge, el segon abans del 2027.

Font oficial: Agència Tributària · Llei de l'IRPF, DA 50a (BOE)

Pla estatal 2026–2030

Preveu fins al 40 % del cost a l'envolupant, amb un topall de 7.500 €. Per a pisos d'abans del 2006 que siguin habitatge habitual. No n'hem trobat la convocatòria catalana.

Font oficial: RD 326/2026, arts. 99, 106 i 108 (BOE)

Generalitat de Catalunya

Publica les seves ajudes a la rehabilitació al web de l'Agència de l'Habitatge. A data de 28/10/2026 no n'hem trobat cap d'oberta per canviar les finestres d'un habitatge.

Font oficial: Agència de l'Habitatge, ajudes a la rehabilitació

  • El Pla estatal demana projecte o una memòria d'un tècnic que justifiqui el CTE
  • I la finestra ha de complir els límits de la seva zona: B3 a la capital, C3 a Reus

No tramitem les ajudes: t'expliquem què hi ha perquè t'informis. Si vols canviar les finestres, et fem el pressupost sense compromís.

Fonts: AEAT (09/10/2026); Llei de l'IRPF, DA 50a; RD 326/2026, arts. 99 i 104–109; Agència de l'Habitatge; BDNS. Consultat el 28/10/2026.

Com treballem

Com treballem a Tarragona

Treballem per projecte, a tota la península, i Catalunya és una de les comunitats on més treballem. El pressupost es fa per escrit, amb les mides, els plànols o el pressupost que ja tinguis. Digues-nos el municipi: d'aquí surt la zona. Cada finestra es fabrica a mida per a la teva obra.

  1. 01Ens envies les mides

    Un croquis amb l'amplada i l'alçada de cada buit (serveix una foto), els plànols o el pressupost que ja tens.

  2. 02Pressupost partida per partida

    Cada finestra en una línia pròpia, amb el sistema, el vidre i l'obertura, perquè vegis què costa cadascuna.

  3. 03Confirmes per escrit

    Revises mides, colors, obertures i vidre de cada buit, i el signes. Res no passa a producció sense el teu vistiplau.

  4. 04Lliurament a la teva obra

    No tenim muntadors propis. Lliurem a l'obra i, si cal, coordinem el muntatge amb un muntador de la zona; va en el seu propi pressupost.

Com coordinem el muntatge: instal·lació de finestres.

09Per a qui

Per a qui treballem a Tarragona

Constructores i promotores

En obra nova a B i a C, el DB-HE proposa predimensionar buits de 2,0 W/m²K. Entre la capital i Reus canvia la zona: la del projecte surt de l'altitud de la parcel·la.

Arquitectes i enginyeries

Prescriu per prestacions: B3 a la costa, C3 a Reus i el Camp, D3 a les serres. Lectura nostra del mapa del CTE: zona eòlica C. La pressió, al projecte.

Reformistes

A Tarragona, canviar finestres per unes altres d'iguals en color i característiques va per comunicació prèvia, sense tècnic, amb pressupost per partides. Així te les pressupostem.

Administradors de finques

A Catalunya, l'obra d'un pis es comunica abans a la presidència o a l'administració de la comunitat. I no pot alterar l'aspecte exterior del conjunt.

Particulars

Aquí tens el tràmit i les ajudes de la teva ciutat. Et proposem sistema i vidre per a la teva zona i la teva façana, partida per partida, i res no passa a producció sense el teu vistiplau.

Fusteria exterior per a constructores · Prescriure finestres per prestacions · Finestres de PVC per a reformistes · Canvi de finestres en comunitats

Preguntes

Preguntes freqüents sobre finestres a Tarragona

Quina zona climàtica té Tarragona?

B3. L'IGN situa el nucli de la ciutat a 50 m, i a la província la B3 arriba fins a 100 m. Però dins del terme hi ha barris més alts: Sant Pere i Sant Pau, a 104 m, ja és C3. Per a la finestra, B3 demana un buit de 2,3 W/m²K com a màxim i classe 2 d'aire; C3, 2,1 i classe 3.

I Reus, quina zona climàtica té?

C3. L'IGN situa el nucli de Reus a 120 m, per sobre dels 100 m on s'acaba la B3 de la província. Per això el buit no pot passar de 2,1 W/m²K i la finestra demana classe 3 d'aire, més que a Tarragona. Mas del Carpa, del mateix terme, és a 93 m i és B3.

Cal llicència per canviar finestres a Tarragona?

No, si mantens les característiques i el color de les que hi ha. I si l'edifici no és a la Part Alta, ni catalogat, ni als nuclis antics de Ferran i Monnars. N'hi ha prou amb una comunicació prèvia, sense tècnic. Presentes un pressupost per partides, fotos i el compromís de gestió de residus, i pagues l'ICIO i la taxa.

Hi ha ajudes per canviar finestres a Tarragona el 2026?

A data de 28/10/2026 continua vigent la deducció de l'IRPF, excepte al País Basc i a Navarra. Serveix per a obres d'eficiència al teu habitatge habitual o llogat fetes fins al 31/12/2026. Demana certificat energètic abans i després, i el de després, abans del 2027. El Pla estatal 2026–2030 preveu fins a 7.500 € per pis, però encara no n'hem trobat la convocatòria catalana.

Quant costa canviar les finestres de PVC a Tarragona?

Depèn de cada finestra, i per això no publiquem tarifes. Ho decideixen la mida, les fulles i l'obertura, el sistema de perfil, el vidre, el color i el que hi vagi afegit. Fora de la finestra compten el muntatge, la retirada de la vella i el transport. Et donem el preu de cada finestra, partida per partida: mira com es demana el pressupost.

Quina finestra convé amb el vent i la pluja de Tarragona?

La que tanca bé, no deixa passar l'aigua i està ben muntada. Demana per escrit les classes d'aire, aigua i vent de cada finestra: a Reus Aeroport, la ràfega rècord és de 148 km/h. Que la junta amb el mur vagi segellada i que les canaletes desguassin. A la costa, lubrica les juntes i greixa les ferramentes cada any, com demana el manual del sistema.

Munteu vosaltres les finestres a Tarragona?

No tenim muntadors propis. Lliurem a l'obra i, si cal, coordinem el muntatge amb un muntador de la zona; va en el seu propi pressupost. Si ja tens muntador, les col·loca ell. Així decideixes si vols el muntatge o només les finestres.

I a l'interior, com Valls o Prades, quina zona hi ha?

Depèn de l'altitud de l'obra. Valls, a 213 m, i Montblanc, a 342 m, són C3; Horta de Sant Joan, a 544 m, i Prades, a 949 m, D3. A C3, la finestra demana classe 3 d'aire i un buit de 2,1 W/m²K com a màxim; a D3, d'1,8. Amb projecte, la zona la fixa qui el signa, amb l'altitud de la parcel·la.

Pressupost

Finestres per a una obra a Tarragona? Envia'ns les teves mides

Envia'ns un croquis amb les mides (serveix una foto), els plànols o el pressupost que ja tens, i digues-nos el municipi de l'obra. Et proposem sistema i vidre per a cada buit, amb la classe d'aire que demana la teva zona, partida per partida. Res no passa a producció sense el teu vistiplau per escrit.

  • Et truquemDeixa'ns el telèfon i quan et va millor.
  • Configura-la tuTria sistema, obertura, mides i colors, i envia'ns la llista.Obrir el configurador →
  • Per correuAmb les mides o els plànols adjunts.presupuestos@oxyongroup.com
  • Només tens un dubte?Sobre una sèrie, una mida o com treballem.Escriu-nos a contacte →

Envia'ns les teves midesUn croquis amb les mides (serveix una foto), els plànols o el pressupost que ja tens. Et tornem el nostre partida per partida.

Arrossega aquí els teus fitxers o tria'lsCroquis, fotos, plànols o pressupost · fins a 4 fitxers de 8 MB · PDF, JPG, PNG o HEIC