Castelló i província

Finestres de PVC a Castelló

Finestres de PVC a mida per a obres a Castelló i la província. T'expliquem què exigeix el CTE segons l'altitud i què demanen la pluja, el mar i el vent a cada façana.

  • Zona B3 · C3 des de 101 m
  • Buit ≤ 2,3 W/m²K a B3
  • Aire: classe 2 a B3, 3 a C3
  • Castelló-Almassora: 150 l/m² en un dia

Prefereixo que em truqueu

Demana el teu pressupostPuja el que tinguis: mides, un croquis, fotos o plànols. Si no tens res d'això, deixa'ns les teves dades i et truquem.

Les teves mides, croquis, fotos o plànolsPDF, JPG, PNG o HEIC (les fotos de l'iPhone). Fins a 4 fitxers de 8 MB cadascun. Serveixen les fotos del mòbil. Tapa el teu nom i la teva adreça si surten en un plànol o en un pressupost: no calen.
Així preparem el pressupost amb el detall que et serveix.
Afegir més detalls (opcional)

Sense el teu vistiplau per escrit no hi ha comanda.

Quina finestra demana una obra a Castelló?

Castelló de la Plana és zona climàtica B3 al CTE. A la província, la B3 arriba fins a 100 m: més amunt, com a Onda, és C3. A B3, la transmitància del buit, amb la caixa de persiana, no pot passar de 2,3 W/m²K, i l'aire demana com a mínim classe 2. I la pluja pot caure de cop.

Vista des de dalt d'una zona de cases de Benicàssim, amb teulades, jardins, palmeres i carrers, i la serra al fons

Cases i carrers de Benicàssim amb la serra al fons, vistos des de dalt

01El CTE

Què exigeix el CTE a una finestra a Castelló

A la província de Castelló, la zona climàtica depèn de l'altitud de l'obra. És B3 fins a 100 m i C3 de 101 a 500 m. Més amunt, D3 fins a 600 m, D2 fins a 1.000 m i E1 des de 1.001 m. Per a la finestra, el que compta és la lletra: d'aquesta lletra surten els dos límits del buit, amb la caixa de persiana.

ZonaAltitud de l'obraUH màx. (W/m²K)Aire: classe mín.
B3Fins a 100 m2,3Classe 2 (≤ 27)
C3De 101 a 500 m2,1Classe 3 (≤ 9)
D3De 501 a 600 m1,8Classe 3 (≤ 9)
D2De 601 a 1.000 m1,8Classe 3 (≤ 9)
E1Des de 1.001 m1,8Classe 3 (≤ 9)

Font: CTE DB-HE, text consolidat del 14/06/2022: taula a-Annex B (p. 46) i taules 3.1.1.a i 3.1.3.a-HE1 (p. 16–17). Aire en m³/h·m² a 100 Pa. Comprovat el 27/10/2026.

  • La capital: la taula del 2013 li donava 18 m, i l'IGN situa el nucli a 28 m: B3
  • El Grau, l'altre nucli del terme segons l'IGN, és a 2 m: també B3
  • D3 i D2 demanen el mateix a la finestra: el número és la zona d'estiu
  • Amb projecte, la zona la fixa qui el signa, amb l'altitud real de la parcel·la
  • La caixa de persiana compta en els dos límits: es tria amb la finestra
  • En reforma, els límits regeixen en els buits que canvies; l'alternativa per K, a la guia
  • En obra nova a B, el DB-HE proposa predimensionar buits de 2,0 W/m²K

Totes les zones, la reforma i la ventilació, a què exigeix el CTE a les finestres, zona per zona.

02La província

La zona climàtica d'altres municipis de la província

La zona no es pren de la capital: depèn de l'altitud de cada obra. Aquesta llista fa servir l'altitud del nucli de cada municipi segons l'IGN. És una orientació: si la teva parcel·la és més alta o més baixa, la zona pot canviar a prop dels 100 i dels 500 m.

  • B3 (fins a 100 m): Vila-real (41 m), Borriana (13 m), Almassora (33 m) i Benicàssim (24 m)
  • B3 al nord: Vinaròs (7 m), Benicarló (11 m), Peníscola (23 m) i Torreblanca (29 m)
  • B3 al sud: Nules (13 m) i Moncofa (5 m); per poc, Betxí (96 m)
  • C3 (de 101 a 500 m): la Vall d'Uixó (118 m), Alcalà de Xivert (158 m) i Onda (192 m)
  • C3 també a Borriol (193 m), l'Alcora (266 m) i Sogorb (359 m)
  • D3 (de 501 a 600 m): Albocàsser (534 m), Viver (550 m) i Llucena (561 m)
  • D2 (de 601 a 1.000 m): Catí (661 m), Benassal (830 m) i Morella (962 m)
  • E1 (des de 1.001 m): Vilafranca (1.130 m) i Vistabella del Maestrat (1.248 m)

Altitud: nucli de població segons l'IGN (consulta del 23/10/2026). Zona: taula a-Annex B del DB-HE per a la província de Castelló. La zona de la teva obra la dona l'altitud de la parcel·la.

Dues façanes contigües de Castelló de la Plana, una d'ocre i una altra de verda, amb balcons de forja, persianes enrotllables i una reixa, vistes des de baix
Façanes amb balcons de forja i persianes a Castelló de la Plana
Bloc d'habitatges de color salmó de Castelló de la Plana vist des de baix, amb antenes al terrat, terrasses i persianes, a la llum de la tarda
Bloc d'habitatges amb antenes al terrat, a Castelló de la Plana
Façana clara d'un edifici d'habitatges de Castelló de la Plana, amb balcons de forja amb testos, persianes i un fanal de paret, entre llum i ombra
Façana clara amb balcons i un fanal, a Castelló de la Plana

03Pluja i mar

Pluja forta, mar i vent: què li demanen a una finestra

A Castelló, la pluja pot caure de cop. A l'estació de l'AEMET de Castelló-Almassora, sis mesos diferents tenen un rècord diari de més de 100 l/m². El 31 de març de 2020 en van caure 150, gairebé un terç del que plou en un any. Les ràfegues més fortes arriben de l'oest al nord-nord-oest. A una finestra li demanen que no deixi passar l'aigua, que l'evacuï i que estigui ben muntada.

  • Pluja màxima en un dia: 150,0 l/m², el 31/03/2020; al setembre, 141,0 (1989)
  • En un mes, 329,8 l/m² (setembre de 2009): més de dos terços de la mitjana d'un any
  • Setembre i octubre són els mesos més plujosos: 71 i 70 mm de mitjana (1981–2010)
  • 21,7 dies de tempesta l'any, i gairebé 4 a l'agost i al setembre (1981–2010)
  • Ràfega màxima: 113 km/h del nord-nord-oest, el 25/03/1983 (sèrie de vent 1978–2026)
  • De setembre a maig, la ràfega rècord de cada mes arriba de l'oest al nord-nord-oest
  • Humitat relativa mitjana del 63 al 69 % tots els mesos (1981–2010)

Font: AEMET, Castelló-Almassora (43 m, al terme d'Almassora): normals 1981–2010 i extrems (pluja 1976–2026, vent 1978–2026) actualitzats el 30/09/2026. Consultat el 23/10/2026.

Aire: que no passi per les juntes

El CTE fixa l'aire de la finestra a 100 Pa. Lectura nostra: és l'empenta d'un vent d'uns 45 km/h que bufa de cara. A B3 demana classe 2, i des de C3, la classe 3.

Aigua: pluja de cop

La classe d'aigua indica fins a quina pressió d'assaig la finestra no deixa passar l'aigua. I la que entra a la fusteria ha de sortir: canaletes i desguassos, nets.

Vent: zona eòlica A

Lectura nostra del mapa del CTE: Castelló capital queda a la zona eòlica A, de 26 m/s, i el nord, a prop de la B. La pressió de cada façana la calcula el projecte.

Primera línia de mar

Amb almenys 5 km de mar al davant, en la direcció del vent, el CTE aplica el seu entorn més exposat. A 18 m d'altura, el coeficient d'exposició és 3,4; en ciutat, 2,2.

Salnitre: ferramentes i juntes

El manual de manteniment de les finestres que subministrem demana greixar ferramentes i juntes cada any, sobretot a la costa. Amb vaselina tècnica, no amb olis antioxidants.

Muntatge: la junta amb el mur

Les classes s'assagen amb la finestra sola. A l'obra, l'aire i l'aigua també entren entre el marc i el mur: el CTE demana segellar aquesta junta, i escopidor si la finestra va enretirada.

Font: CTE DB SE-AE, taula 3.4 (p. 12) i annex D (figura D.1); DB-HS, HS 1, apt. 2.3.3.6. Manual d'ús i manteniment del sistema (07/2023), p. 6–7. Col·locació: UNE 85219:2023.

04El que subministrem

Aire, aigua i vent de les finestres que subministrem

Aquestes són les classes que declaren les fitxes tècniques de les finestres de PVC que subministrem. En la corredissa de 70 mm i en les elevadores, la fitxa dona la mida de la finestra assajada. Per a Castelló, fixa't en l'aigua de la corredissa de 70 mm i, des de C3, en l'aire.

FinestraAire (12207)Aigua (12208)Vent (12210)
Practicables 70/76/82 mmClasse 4E1200 a E1800C5
Practicable de 72 mmClasse 48AClasse 4
Corredissa de 70 mmClasse 34AC4
Corredissa de 76 mmClasse 49AC2 / B3
ElevadoraClasse 49AC1/B2
Elevadora, fulla fixa de 28 mmClasse 47AC1

Fitxes tècniques del sistema, comprovat el 18/10/2026. Assajos: corredissa de 70 mm, 1,50 × 1,48 m. Elevadora, aire i aigua en balconera de 3,50 × 2,65 m; la de fulla fixa de 28 mm, en una de 4,50 × 2,65 m. Vent classe 5: 2.000 Pa.

  • A B3, de la costa a la Plana, totes superen la classe 2 d'aire que demana el CTE
  • Des de C3, a l'interior, la corredissa de 70 mm declara classe 3: el mínim just
  • I 4A d'aigua, la classe més baixa de la taula: compta en façanes exposades a la pluja
  • Si conserves la caixa vella, l'aire del buit també depèn d'ella
  • Façana al mar i buit gran: que el projecte revisi les classes d'aigua i vent
  • Una oscil·lobatent tanca a pressió contra el marc

Què volen dir les classes d'aire, aigua i vent

05Sol i calor

Hiverns suaus i estius calorosos: vidre i persiana

A Castelló gairebé no glaça i l'estiu és calorós. A Castelló-Almassora, el gener té una mitjana de mínimes de 5,8 °C i l'agost, una mitjana de màximes de 30,3 °C (1981–2010). El juliol de 2026 va tenir una temperatura mitjana de 28,7 °C, la més alta de la sèrie (1976–2026).

  • 1,6 dies de gelada l'any de mitjana, i una mínima absoluta de −4,4 °C (16/01/1985)
  • Màxima absoluta: 40,6 °C, el 23/07/2009
  • Mitjana de les màximes més alta d'un mes: 33,4 °C, l'agost de 2003
  • 2.755 hores de sol l'any, i 329 al juliol (1981–2010)

Font: AEMET, Castelló-Almassora (43 m): valors normals 1981–2010 i extrems (temperatura 1976–2026) actualitzats el 30/09/2026. Control solar: DB-HE, taula 3.1.2-HE1.

Estiu: el sol d'est, sud i oest

En aquestes façanes convé vidre baix emissiu amb control solar. En obra nova i reformes grans, el CTE limita el guany solar del juliol, amb la persiana abaixada.

Hivern: el buit sencer

A B3, el buit amb la caixa de persiana no pot passar de 2,3 W/m²K, i a C3, de 2,1. Més amunt, d'1,8. Totes les finestres que subministrem tenen vidre doble o triple.

Humitat: ventilar

Amb aire humit, el vidre fred condensa, també a l'estiu amb l'aire condicionat. L'informe de qualitat del sistema recomana ventilar per abaixar la humitat de dins.

Què aporta cada vidre: vidre baix emissiu o de control solar.

Cases blanques de Peníscola dalt d'un penya-segat de roca i mur de pedra, amb terrasses, davant d'un mar blau fosc

Cases blanques sobre el penya-segat, davant del mar, a Peníscola

06L'Ajuntament

Què demana l'Ajuntament de Castelló per canviar finestres

A Castelló de la Plana, canviar les finestres d'un edifici no protegit és una obra menor que va per declaració responsable. La llei valenciana d'urbanisme hi sotmet les reformes que canvien l'aspecte exterior. Abans de presentar-la pagues la taxa i l'ICIO, i quan ho tens tot complet pots començar. En edificis o àmbits protegits, l'Ajuntament demana llicència.

  • La declaració, en el model de l'Ajuntament, per la seu electrònica o presencialment
  • L'autoliquidació de la taxa urbanística (model 020), pagada abans de presentar-la
  • I la de l'ICIO (model 005): el 3 % del cost d'execució material, sense IVA
  • Un pressupost sense IVA per unitats d'obra; el de les finestres, per partides
  • Segons l'obra, una memòria tècnica amb fotos i plànol de façana, o un projecte visat
  • Amb bastida al carrer, l'ocupació s'autoritza en la mateixa declaració; si no, llicència
  • Si hi ha runa, el justificant que va a un abocador autoritzat
  • Amb la documentació completa, l'obra pot començar aquell mateix dia

La fitxa municipal no esmenta les finestres. Si la teva obra demana memòria tècnica o projecte visat, confirma-ho amb Urbanisme, que atén amb cita prèvia.

Fora de la capital, cada ajuntament té la seva ordenança: pregunta al teu abans d'encarregar.

Font: Ajuntament de Castelló, tràmit de declaració responsable d'obres (SIA 2890855) i ordenança fiscal de l'ICIO (vigent des de l'01/01/2022). TRLOTUP, arts. 232, 233 i 241. Consultat el 27/10/2026.

07Ajudes 2026

Ajudes per canviar finestres a Castelló el 2026

A data de 27/10/2026 continua vigent la deducció de l'IRPF per obres d'eficiència energètica, excepte al País Basc i a Navarra. La convocatòria de la Generalitat amb fons europeus, que incloïa la fusteria exterior, va tancar el 27/02/2026. Les ajudes del nou Pla estatal d'habitatge les convoca la Generalitat, i en aquella data no n'hem trobat la convocatòria.

Deducció a l'IRPF

Al teu habitatge habitual o llogat, obres fins al 31/12/2026; en edificis, fins al 31/12/2027. Certificat energètic abans i després; al teu habitatge, el segon abans del 2027.

Font oficial: Agència Tributària · Llei de l'IRPF, DA 50a (BOE)

Pla estatal 2026–2030

Preveu fins al 40 % de l'envolupant, amb un topall de 7.500 €. Per a pisos d'abans del 2006 que siguin habitatge habitual, si compleix el CTE. No n'hem trobat la convocatòria valenciana.

Font oficial: RD 326/2026, arts. 99 i 108 (BOE)

Generalitat, fons europeus

La convocatòria 2024–2026 de rehabilitació energètica cobria la substitució de la fusteria exterior de l'habitatge. Va admetre sol·licituds fins al 27/02/2026.

Font oficial: Generalitat, fitxa del tràmit (habitatge)

Ajuntament de Castelló

La línia del 2026 per rehabilitar edificis, amb l'informe IEEV.CV registrat, va tancar el 31/08/2026. Cobria la conservació que demanava l'informe i no esmenta les finestres.

Font oficial: Base de Dades Nacional de Subvencions, núm. 912827

Comunitats: informe de l'edifici

La Generalitat subvenciona els honoraris de l'informe d'avaluació de l'edifici (IEEV.CV) inscrit després del 17/11/2025, per ordre de sol·licitud, fins al 07/12/2026.

Font oficial: Generalitat, fitxa del tràmit

  • El Pla estatal demana projecte o una memòria d'un tècnic que justifiqui el CTE
  • Les ajudes a edificis, municipals i autonòmiques, demanaven l'IEEV.CV registrat

No tramitem les ajudes: t'expliquem què hi ha perquè t'informis. Si vols canviar les finestres, et fem el pressupost sense compromís.

Fonts: RD 326/2026 (BOE del 23/04/2026), arts. 99 i 104–109; Ordre 9/2024 de la Generalitat; IEEV.CV 2026 (DOGV del 05/10/2026); Ajuntament de Castelló (BDNS 912827); AEAT (09/10/2026); Llei de l'IRPF, DA 50a. Consultat el 27/10/2026.

Com treballem

Com treballem a Castelló

Treballem per projecte. El pressupost es fa per escrit, amb les mides, els plànols o el pressupost que ja tinguis. Digues-nos el municipi: d'aquí surt la zona. Cada finestra es fabrica a mida per a la teva obra i s'hi lliura.

  1. 01Ens envies les mides

    Un croquis amb l'amplada i l'alçada de cada buit (serveix una foto), els plànols o el pressupost que ja tens.

  2. 02Pressupost partida per partida

    Cada finestra en una línia pròpia, amb el sistema, el vidre i l'obertura, perquè vegis què costa cadascuna.

  3. 03Confirmes per escrit

    Revises mides, colors, obertures i vidre de cada buit, i el signes. Res no passa a producció sense el teu vistiplau.

  4. 04Lliurament a la teva obra

    No tenim muntadors propis. Lliurem a l'obra i, si cal, coordinem el muntatge amb un muntador de la zona; va en el seu propi pressupost.

Com coordinem el muntatge: instal·lació de finestres.

08Per a qui

Per a qui treballem a Castelló

Constructores i promotores

En obra nova a B, el DB-HE proposa predimensionar buits de 2,0 W/m²K i limita el guany solar del juliol. En primera línia, el vent es calcula amb l'entorn més exposat.

Arquitectes i enginyeries

Prescriu per prestacions: transmitància i aire segons la zona, B3 a la costa i de C3 a E1 a l'interior. Aigua segons la façana, i al nord, la zona eòlica del projecte.

Reformistes

A Castelló, canviar finestres en un edifici no protegit va per declaració responsable, amb la taxa i l'ICIO pagats abans. Les finestres te les pressupostem per partides.

Administradors de finques

Les últimes ajudes a edificis de l'Ajuntament de Castelló i de la Generalitat demanaven l'informe IEEV.CV registrat. Els honoraris tenen subvenció fins al 07/12/2026.

Particulars

Aquí tens el tràmit i les ajudes de la teva ciutat. Et proposem sistema i vidre per a la teva zona i la teva façana, partida per partida, i res no passa a producció sense el teu vistiplau.

Fusteria exterior per a constructores · Prescriure finestres per prestacions · Finestres de PVC per a reformistes · Canvi de finestres en comunitats

Preguntes

Preguntes freqüents sobre finestres a Castelló

Quina zona climàtica té Castelló de la Plana?

B3, a l'altitud que li donava la taula del CTE del 2013: 18 m. L'IGN situa el nucli a 28 m i el del Grau, a 2 m. A la província, la B3 arriba fins a 100 m; de 101 a 500 m és C3, i més amunt, D3, D2 o E1. Per a la finestra, B demana un buit de 2,3 W/m²K com a màxim i classe 2 d'aire; C, 2,1 i classe 3.

Cal llicència per canviar finestres a Castelló?

No, si l'edifici no està protegit: n'hi ha prou amb una declaració responsable. Abans de presentar-la pagues la taxa urbanística i l'ICIO, i l'acompanyes d'un pressupost per unitats d'obra. Quan ho tens tot complet, pots començar. En edificis catalogats o en àmbits protegits, l'Ajuntament de Castelló demana llicència. Si la teva obra necessita memòria tècnica o projecte, confirma-ho amb Urbanisme.

Hi ha ajudes per canviar finestres a Castelló el 2026?

A data de 27/10/2026 continua vigent la deducció de l'IRPF, excepte al País Basc i a Navarra. Serveix per a obres d'eficiència al teu habitatge habitual o llogat fetes fins al 31/12/2026. Demana certificat energètic abans i després, i el de després, abans del 2027. La convocatòria de la Generalitat amb fons europeus va tancar el 27/02/2026. El Pla estatal 2026–2030 preveu fins a 7.500 € per pis, però encara no n'hem trobat la convocatòria valenciana.

Quant costa canviar les finestres de PVC a Castelló?

Depèn de cada finestra, i per això no publiquem tarifes. Ho decideixen la mida, les fulles i l'obertura, el sistema de perfil, el vidre, el color i el que hi vagi afegit. Fora de la finestra compten el muntatge, la retirada de la vella i el transport. Et donem el preu de cada finestra, partida per partida: mira com es demana el pressupost.

Quina finestra convé amb la pluja i el mar de Castelló?

La que tanca bé, no deixa passar l'aigua i està ben muntada. Demana per escrit les classes d'aire, aigua i vent de cada finestra: a Castelló, la pluja pot caure de cop. Que la junta amb el mur vagi segellada i que les canaletes desguassin. A la costa, greixa les ferramentes i les juntes cada any, com demana el manual del sistema.

Munteu vosaltres les finestres a Castelló?

No tenim muntadors propis. Lliurem a l'obra i, si cal, coordinem el muntatge amb un muntador de la zona; va en el seu propi pressupost. Si ja tens muntador, les col·loca ell. Així decideixes si vols el muntatge o només les finestres.

I a l'interior, com Morella o Sogorb, quina zona hi ha?

Depèn de l'altitud de l'obra. Sogorb, a 359 m, és C3; Albocàsser, a 534 m, D3; Morella, a 962 m, D2, i Vilafranca, a 1.130 m, E1. Des de C3, la finestra demana classe 3 d'aire, i des de D, un buit d'1,8 W/m²K com a màxim. Amb projecte, la zona la fixa qui el signa, amb l'altitud de la parcel·la.

Pressupost

Finestres per a una obra a Castelló? Envia'ns les teves mides

Envia'ns un croquis amb les mides (serveix una foto), els plànols o el pressupost que ja tens, i digues-nos el municipi de l'obra. Et proposem sistema i vidre per a cada buit, amb la classe d'aire que demana la teva zona, partida per partida. Res no passa a producció sense el teu vistiplau per escrit.

  • Et truquemDeixa'ns el telèfon i quan et va millor.
  • Configura-la tuTria sistema, obertura, mides i colors, i envia'ns la llista.Obrir el configurador →
  • Per correuAmb les mides o els plànols adjunts.presupuestos@oxyongroup.com
  • Només tens un dubte?Sobre una sèrie, una mida o com treballem.Escriu-nos a contacte →

Envia'ns les teves midesUn croquis amb les mides (serveix una foto), els plànols o el pressupost que ja tens. Et tornem el nostre partida per partida.

Arrossega aquí els teus fitxers o tria'lsCroquis, fotos, plànols o pressupost · fins a 4 fitxers de 8 MB · PDF, JPG, PNG o HEIC