Creure que la classe 1 és la millor
En aire, com més alta, millor. La classe 4 deixa passar com a molt 3 m³/h per m² a 100 Pa, i la classe 1, fins a 50. El CTE demana almenys la classe 2 o la 3.
Practicables i oscil·lobatents
Serie 70 70 mm Serie 70 Lineveure la pàgina 70 mm Forma 70 70 mm Base 72 72 mm Serie 76 76 mm Serie 82 82 mmCorredisses
Corredera 70 70 mm Corredera Hermética 76 76 mm Elevadora 82 82 mm Elevadora 82 Max 82 mm
Línies rectes i més superfície de vidre, amb 6 cambres.
Veure la pàgina →Guia tècnica · Prestacions
Què mesura cada assaig i com es llegeix una classe com 4 · E1800 · C5. Quina demana el CTE a la teva zona i quina convé segons l'altura i l'entorn, amb la font.
En aire, la classe va d'1 a 4: la 4 deixa passar com a molt 3 m³/h per m² a 100 Pa. En aigua, d'1A a 9A, i E per sobre de 600 Pa: E1800 no va filtrar fins a 1.800 Pa. En vent, d'1 a 5 amb una lletra de fletxa: C5 s'assaja a 2.000 Pa.
Totes tres s'assagen amb la finestra tancada. El CTE fixa un mínim d'aire: classe 2 a α, A i B, i classe 3 a C, D i E. El vent surt del càlcul del projecte.
Equip d'Oxyon · Comprovat el 22/10/2026 amb el DB SE-AE i el DB-HS, i el 27/10/2026 amb el DB-HE (14/06/2022) i les fitxes tècniques dels sistemes

Menys és millor; la barra sencera és 50 m³/h per m² de finestra. El CTE demana com a mínim la classe 2 a les zones α, A i B, i la 3 a C, D i E. Fonts: UNE-EN 12207 i DB-HE.
Què són
Són el resultat de tres assajos amb la finestra tancada: aire (UNE-EN 1026), aigua (UNE-EN 1027) i vent (UNE-EN 12211). Les classes les fixen les normes UNE-EN 12207, 12208 i 12210. Es declaren al marcatge CE de la finestra, segons la norma UNE-EN 14351-1.
| El que llegeixes | Què és | Què mirar |
|---|---|---|
| 4 | Aire, classe 4 | Que compleixi a la teva zona |
| E1800 | Aigua fins a 1.800 Pa | La pluja de la teva façana |
| C5 | Vent a 2.000 Pa | La pressió de la teva façana |
| NPD | Sense determinar | Demana-la si la necessites |
| 1,23 × 1,48 m | Mida assajada | Si el teu buit és més gran |
| Amb caixa o sense | La mostra assajada | Si el teu buit en té |
Fonts: Manual de producte · Finestres (2021), apts. 5.1.1, 5.4.1 i 5.6.5; instrucció del Ministeri d'Indústria sobre el marcatge CE de les finestres, v. 4 (2010), p. 6 i taula A-5.
Les classes són de la finestra tancada i sola. La junta amb el mur es comprova a part, en el muntatge.
Prescrius? Com prescriure finestres per prestacions.
Font de les formes de cada classe: taules de les normes UNE-EN 12207, 12208 i 12210, més avall. Caixa: Fundació MUSAAT, fitxa Fc-1, p. 5.
Aire
Mesura l'aire que passa per la finestra tancada quan hi ha diferència de pressió entre fora i dins. S'assaja amb la norma UNE-EN 1026 i es classifica amb la norma UNE-EN 12207. La referència és el cabal a 100 Pa, per m² de finestra i per metre de junta. La classe 4 és la que deixa passar menys aire.
| Classe | Assaig fins a | Per m² a 100 Pa | Per m de junta |
|---|---|---|---|
| 1 | 150 Pa | 50 m³/h | 12,50 m³/h |
| 2 | 300 Pa | 27 m³/h | 6,75 m³/h |
| 3 | 600 Pa | 9 m³/h | 2,25 m³/h |
| 4 | 600 Pa | 3 m³/h | 0,75 m³/h |
Font: UNE-EN 12207, taula reproduïda a la Guia de finestres eficients (Comunitat de Madrid i Fenercom, 2016), taula 1.2, p. 17, i al Manual de producte · Finestres (2021), taula 5.48.
Una classe d'aire més alta no substitueix un bon segellat amb el mur: això es decideix al muntatge.
Per què una practicable tanca millor: la finestra oscil·lobatent.
Regla de les classes veïnes: Fundació MUSAAT, fitxa Fc-1, p. 4, sobre l'articulat de la norma UNE-EN 12207. 45 km/h: càlcul propi amb la fórmula D.1 del DB SE-AE (aire d'1,25 kg/m³).
CTE
El DB-HE limita l'aire de cada buit de l'envolupant, mesurat a 100 Pa. A les zones d'hivern α, A i B, com a molt 27 m³/h per m²: la classe 2. A C, D i E, 9 m³/h per m²: la classe 3. Compta el buit amb la caixa de persiana, si en té.
| Zona d'hivern | Q100 màxim | Classe mínima |
|---|---|---|
| α, A y B | 27 m³/h·m² | Classe 2 |
| C, D y E | 9 m³/h·m² | Classe 3 |
Font: CTE DB-HE, text consolidat del 14/06/2022, apt. 3.1.3 i taula 3.1.3.a-HE1 (p. 17–18 del PDF). Comprovat el 27/10/2026.
La classe de la fitxa és de la finestra: si el buit té caixa de persiana, l'aire es mesura amb la caixa.
La zona del teu municipi: què exigeix el CTE a les finestres, zona per zona.
Fonts: DB-HE, apts. 3.1.3.1, 3.1.3.3 i 5.1.4 (p. 17–19); zones de les capitals, apèndix B del DB-HE, com a la guia del CTE d'aquest web.
Aigua
Mesura si entra aigua amb la finestra tancada. L'assaig de la norma UNE-EN 1027 la ruixa 15 minuts sense pressió i després puja la pressió de l'aire per graons de 5 minuts. La classe de la norma UNE-EN 12208 és l'última pressió que va aguantar sense que hi passés aigua.
| Classe | Pressió d'assaig | Mètode |
|---|---|---|
| 1A · 1B | 0 Pa, 15 min | A y B |
| 2A a 7A · 2B a 7B | De 50 a 300 Pa | A y B |
| 8A | 450 Pa | Només A |
| 9A | 600 Pa | Només A |
| E750, E900… | Més de 600 Pa | Només A |
Font: UNE-EN 12208. Taula reproduïda al Manual de producte · Finestres (2021), taula 5.22, i a la fitxa Fc-1 de la Fundació MUSAAT, taula 6. Comprovat el 22/10/2026.
El CTE no fixa una classe d'aigua: el DB-HS1 regula la trobada de la finestra amb la façana.
Per què una corredissa tanca pitjor a l'aigua: finestres corredisses de PVC.
Mètodes A i B: Manual de producte · Finestres (2021), apt. 5.4.1, sobre la norma UNE-EN 1027. Classe 0 i no classificació: Fundació MUSAAT, fitxa Fc-1, taula 6.
Vent
Mesura com aguanta la finestra l'empenta i la succió del vent. L'assaig de la norma UNE-EN 12211 aplica tres pressions: P1 mesura la fletxa, P2 es repeteix 50 vegades i P3 comprova la seguretat. La norma UNE-EN 12210 dona un número per la pressió i una lletra per la fletxa.
| Classe | P1 (fletxa) | P2 (50 vegades) | P3 (seguretat) |
|---|---|---|---|
| 1 | 400 Pa | 200 Pa | 600 Pa |
| 2 | 800 Pa | 400 Pa | 1.200 Pa |
| 3 | 1.200 Pa | 600 Pa | 1.800 Pa |
| 4 | 1.600 Pa | 800 Pa | 2.400 Pa |
| 5 | 2.000 Pa | 1.000 Pa | 3.000 Pa |
| Exxxx | La real, per sobre de 2.000 Pa | La meitat de P1 | 1,5 vegades P1 |
Font: UNE-EN 12210 (EN 12210:2016) i UNE-EN 12211. Taules reproduïdes al Manual de producte · Finestres (2021), taules 5.7 a 5.11, i a la Fc-1 de la Fundació MUSAAT, taula 7.
El número diu la pressió que va aguantar; la lletra, quant es va doblegar el perfil. Mira tots dos.
Per què una elevable declara menys vent: la corredissa elevable.
Requisits de P1, P2 i P3: Manual de producte · Finestres (2021), taula 5.9, sobre la norma UNE-EN 12210.
Triar vent
El CTE no fixa una classe de vent. El DB SE-AE dona la pressió sobre cada finestra: qe = qb · ce · cp. La pressió dinàmica qb depèn de la zona eòlica; ce, de l'altura i de l'entorn, i cp, de la posició a la façana. Amb aquesta pressió es tria la classe.
| Situació | Exposició | Centre (Pa) | Cantonada (Pa) | Classe mínima | Classe prudent |
|---|---|---|---|---|---|
| Ciutat, a 3 m | 1,3 | 585 | 845 | 1 / 2 | 2 / 3 |
| Ciutat, a 15 m | 2,1 | 945 | 1.365 | 2 / 3 | 3 / 4 |
| Ciutat, a 30 m | 2,6 | 1.170 | 1.690 | 2 / 3 | 3 / 5 |
| Camp pla, a 6 m | 2,5 | 1.125 | 1.625 | 2 / 3 | 3 / 5 |
| Vora el mar, a 9 m | 3,0 | 1.350 | 1.950 | 3 / 4 | 4 / 5 |
| Vora el mar, a 30 m | 3,7 | 1.665 | 2.405 | 3 / 5 | 5 / més de 5 |
Càlcul propi amb el DB SE-AE: qb 0,5 kN/m²; exposició ce, taula 3.4; cp, taula D.3 per a 2 m² (0,9 i −1,3). Mínima: P3 ≥ qe; prudent: P1 ≥ qe. Classes: centre / cantonada.
Lectura nostra: vora el mar, en camp obert o en altura, demana que el projecte calculi cada façana.
El vent d'una ciutat, amb dades: finestres de PVC a Saragossa.
Fonts: DB SE-AE, abril de 2009, apts. 3.3.2 a 3.3.4 i annex D (p. 11–13 i 27–29); criteris, Manual de producte · Finestres (2021), apt. 5.1.1.
Practicables
Aquestes són les classes que declaren les fitxes tècniques de les finestres practicables que subministrem. Totes donen aire classe 4. En aigua van de 8A a E1800, i en vent, classe 4 o C5. Només la fitxa de la Forma 70 dona la mida de la finestra assajada.
| Sèrie | Aire | Aigua | Vent | Mida assajada |
|---|---|---|---|---|
| Serie 70 | Classe 4 | E1200 | C5 | Sense dada a la fitxa |
| Serie 70 Line | Classe 4 | E1200 | C5 | Sense dada a la fitxa |
| Forma 70 | Classe 4 | E1800 | C5 | 1,23 × 1,48 m |
| Serie 76 | Classe 4 | E1500 | C5 | Sense dada a la fitxa |
| Serie 82 | Classe 4 | E1500 | C5 | Sense dada a la fitxa |
| Base 72 | Classe 4 | 8A | Classe 4 | Sense dada a la fitxa |
Font: fitxes tècniques dels sistemes: taula resum dels perfils i fitxa de la Forma 70, assajada en una finestra de dues fulles. Comprovat el 27/10/2026.
Totes sis tanquen prement la fulla contra el marc, amb la ferramenta.
Com s'obre cada una: finestres practicables.
Corredisses
A les corredisses, la sèrie sí que canvia les classes. L'estàndard declara aire classe 3 i aigua 4A; l'hermètica, aire classe 4, com les elevables. En vent baixen de C4 a C1. Tres donen la mida assajada; les elevables, com a balconeres de 2,65 m.
| Sèrie | Aire | Aigua | Vent | Mida assajada |
|---|---|---|---|---|
| Corredera 70 | Classe 3 | 4A | C4 | 1,50 × 1,48 m |
| Corredera Hermética 76 | Classe 4 | 9A | C2/B3 | Sense dada a la fitxa |
| Elevadora 82 | Classe 4 | 9A | C1/B2 | 3,50 × 2,65 m (aire i aigua) |
| Elevadora 82 Max | Classe 4 | 7A | C1 | 4,50 × 2,65 m |
Font: fitxes tècniques dels sistemes; les elevadores, assajades com a balconera. Aire: UNE-EN 12207; aigua: 12208; vent: 12210. Comprovat el 27/10/2026.
En plantes altes, costa o camp obert, que el projecte comprovi el vent de cada elevable.
L'hermètica, amb la fitxa: corredissa hermètica de PVC.
Muntatge
Les classes s'assagen amb la finestra sola, al laboratori. A l'obra, l'aire i l'aigua també poden entrar entre el marc i el mur. Per això el DB-HE demana tenir cura de les trobades entre buits i murs, i el DB-HS1 fixa com segellar la junta i rematar l'ampit.
La classe de la fitxa no cobreix aquesta junta. La norma UNE 85219 tanca la col·locació amb controls i verificacions finals.
Com tenir cura de juntes i segellats: ús i manteniment de finestres de PVC.
Fonts: DB-HE, apt. 3.1.3 (p. 17); DB-HS, HS1, apt. 2.3.3.6 (p. 26); UNE 85219, segons la Guia d'instal·lació de finestres (2023), p. 22 i 63, i l'extracte de 2016.
En aire, com més alta, millor. La classe 4 deixa passar com a molt 3 m³/h per m² a 100 Pa, i la classe 1, fins a 50. El CTE demana almenys la classe 2 o la 3.
Una E sola davant de xifres és aigua: no hi va entrar aigua fins a 1.800 Pa. El vent duu davant la lletra de la fletxa, com a C5 o B3.
Amb el DB-HE de 2013 n'hi havia prou amb 50 m³/h·m² a α, A i B, i 27 a C, D i E. Avui són 27 i 9: Barcelona i Bilbao, a la zona C, ja demanen classe 3.
Aire i aigua valen fins a una vegada i mitja la superfície assajada; el vent, fins a aquesta superfície i sense superar-ne l'alçada. Mira la mida de l'assaig.
El CTE mesura l'aire del buit amb la caixa de persiana. I a l'obra l'aire i l'aigua també entren entre el marc i el mur: la classe de la fitxa no ho cobreix.
Tens dues ofertes amb classes diferents? Compara el teu pressupost de finestres.
Preguntes
Que la finestra és de la classe que deixa passar menys aire a la norma UNE-EN 12207. A 100 Pa, com a molt 3 m³/h per m² de finestra i 0,75 per metre de junta. La classe 3 admet 9, i la 2, 27. El CTE demana la 2 o la 3 segons la zona, així que la classe 4 queda per sobre del mínim a totes. Les nostres sis sèries practicables declaren classe 4.
Com a mínim, la classe 2 a les zones d'hivern α, A i B, i la classe 3 a C, D i E. Són 27 i 9 m³/h per m² a 100 Pa, segons la taula 3.1.3.a-HE1 del DB-HE. Compta el buit amb la caixa de persiana. En una reforma, només les finestres que es canvien. Ho detallem a què exigeix el CTE a les finestres, zona per zona.
És la classe d'estanquitat a l'aigua: a l'assaig no hi va entrar aigua fins a 1.800 Pa. L'escala de la norma UNE-EN 12208 arriba a la 9A, amb 600 Pa. Per sobre continua amb una E i la pressió, en graons de 150 Pa. Així, E1800 va aguantar tres vegades la pressió d'una 9A. La Forma 70 declara E1800, assajada en una finestra de dues fulles.
Que la finestra ha superat la classe 5 de la norma UNE-EN 12210 amb la fletxa més exigent, la C. Amb 2.000 Pa, el perfil més deformat no es va doblegar més d'1/300 de la seva longitud. Després va aguantar 1.000 Pa repetits 50 vegades, i 3.000 Pa sense obrir-se. És la més alta de les cinc classes; per sobre només hi ha les classes E.
E1200. La 9A s'assaja fins a 600 Pa, i l'E1200 va continuar sense filtrar fins a 1.200 Pa, el doble. A la norma UNE-EN 12208, les classes E continuen l'escala per sobre de la 9A. Entre el que subministrem, la Corredera Hermética 76 declara 9A, com l'Elevadora 82. Les practicables van d'E1200 a E1800, llevat de la Base 72, amb 8A.
La que resulti de la pressió de la teva façana: el CTE no fixa cap classe. El DB SE-AE dona aquesta pressió amb la zona eòlica, l'altura, l'entorn i la posició del buit. Amb el nostre càlcul orientatiu, en ciutat, a 15 m, surt de la classe 2 a la 4, segons el criteri i la posició. Vora el mar, a 9 m, de la 3 a la 5. Ho decideix el projecte.
No. Segons la instrucció del Ministeri d'Indústria sobre el marcatge CE, aire i aigua valen fins a una vegada i mitja la superfície assajada. El vent, només fins a aquesta superfície i sense superar-ne l'alçada. Per això convé mirar la mida de l'assaig. A les nostres fitxes la donen la Forma 70, la Corredera 70 i les dues elevadores.
Més criteris per triar, a la guia tècnica de finestres.
Pressupost
Envia'ns les mides (serveix un croquis o una foto), els plànols o el pressupost que ja tens. Digues-nos el municipi, l'altura de l'edifici i si està vora el mar o en camp obert. Et proposem una finestra per a cada buit, amb la classe d'aire, d'aigua i de vent declarada. Res no passa a producció sense el teu vistiplau per escrit.
Partida per partida · Confirmat per escrit abans de la producció