Guia tècnica · Materials

Finestres de PVC o d'alumini? On guanya cadascun

Què aïlla més, si l'alumini amb trencament de pont tèrmic iguala el PVC, quin dura més i quin va a prop del mar. Amb dades de fitxes reals i del CTE, i la font.

A 70 mm, aïlla més el PVC: Uf 1,3 W/m²K davant d'1,9–2,1 de l'alumini amb trencament de pont tèrmic, a les fitxes comparades. L'alumini guanya en corredisses de fins a 4 m d'alçada i en fulla oculta. A prop del mar, el PVC no es corroeix, i l'alumini es protegeix amb l'acabat.

En durada, la taula alemanya de vida útil de 2026 no els distingeix: dona 50 anys o més als dos marcs.

Equip d'Oxyon · Comprovat el 21/10/2026 amb el DB-HE (14/06/2022), el Catàleg d'Elements Constructius i la taula del BBSR, i el 27/10/2026 amb les fitxes dels sistemes

Cantonada d'un perfil de PVC fosc, de prop

Uf del marc de cinc practicables, per amplada en mm

821,0 W/m²KPVC
761,1 W/m²KPVC
701,3 W/m²KPVC
701,9 W/m²KAlumini
702,1 W/m²KAlumini

Menys és millor; la barra sencera és 2,5 W/m²K. Alumini amb trencament de pont tèrmic: 1,9 amb fulla oculta i 2,1 semivista. Font: fitxes tècniques dels sistemes. L'Uf mesura només el marc.

Què és millor

Què és millor, PVC o alumini: depèn del buit

Cap dels dos no és millor en tot, però es pot dir on guanya cadascun. El PVC aïlla més amb la mateixa amplada i no es corroeix arran de mar. L'alumini arriba a corredisses més altes i pot amagar la fulla al marc. En durada i en classe d'aire no decideix el material.

Quin material convé segons l'obra
Si la teva obra…MillorPer què
Demana aïllar mésPVCUf 1,3 davant d'1,9–2,1
És arran de marPVCNo es corroeix
Corredissa molt altaAluminiFulla de 4 m; PVC, 2,7 m
Vol fulla ocultaAluminiMés vidre a la vista
Ha de durar 50 anysTots dos50 anys o més en tots dos
Demana aire classe 4Tots dosHo dona el sistema

Lectura nostra amb les dades d'aquesta guia. Fonts: fitxes tècniques dels sistemes, taula de vida útil del BBSR (2026) i guia de la Comunitat de Madrid (2016).

El vidre, la caixa de persiana i el muntatge compten igual amb els dos materials. El CTE mesura el buit sencer, no només el marc.

Prescrius? Com prescriure finestres per prestacions, no per material.

Aïllament

Què aïlla més: els valors del Catàleg del CTE

Com a material, aïlla més el PVC. Condueix la calor molt menys: 0,17 W/m·K, davant de 160 els aliatges d'alumini, segons el Catàleg d'Elements Constructius del CTE. Per això el marc d'alumini necessita trencament de pont tèrmic (RPT): pletines aïllants entre la cara interior i l'exterior.

Transmitància del marc: valors genèrics del Catàleg
MarcUf (W/m²K)
Metàl·lic, sense trencament5,7
Metàl·lic, trencament 4–12 mm4
Metàl·lic, trencament > 12 mm3,2
PVC, dues cambres2,2
PVC, tres cambres1,8

Font: Catàleg d'Elements Constructius del CTE, març de 2010, apt. 3.16 (p. 26 del PDF), marc vertical. Sense valor reglamentari i, per a productes industrials, orientatiu. Comprovat el 21/10/2026.

  • Compta el gruix del trencament: de 4 a 12 mm, 4 W/m²K; de més de 12 mm, 3,2
  • Els perfils d'avui aïllen més: els millors, de PVC i d'alumini, baixen d'1,0 W/m²K
  • Junta amb el vidre (doble baix emissiu): 0,11 W/m·K en metall amb trencament; 0,08 en plàstic

Els valors del Catàleg són genèrics i de 2010. Els de cinc perfils reals, a la secció següent.

Què és el trencament de pont tèrmic: el glossari de finestres.

Fonts: λ, Catàleg, apts. 3.2 i 3.9.1 (p. 15 i 22); per sota d'1,0, guia de la Comunitat de Madrid i Fenercom, 2016 (p. 73 i 106); junta, DA DB-HE/1, taula 10 (p. 13), sense valor reglamentari.

RPT

L'alumini amb RPT iguala el PVC?

Amb la mateixa amplada, no. En dues practicables de 70 mm, el marc d'alumini amb RPT dona Uf 1,9 o 2,1 W/m²K, i el de PVC, 1,3. Els sistemes d'alumini més aïllants arriben a Uf 1 o menys amb pletines més llargues i cambres reomplertes. Els de PVC també baixen d'1,0.

Uf del marc en cinc practicables reals
PracticableMaterialUf (W/m²K)
70 mm, 5 cambresPVC1,3
76 mm, 5 cambresPVC1,1
82 mm, 7 cambresPVC1,0
70 mm, fulla ocultaAlumini amb RPT1,9
70 mm, fulla semivistaAlumini amb RPT2,1

Font: fitxes tècniques dels sistemes. L'Uf mesura només el marc; el de la finestra sencera (Uw) depèn del vidre i de la mida. Comprovat el 21/10/2026.

  • Un alumini dels més aïllants, amb Uf 1 o menys, aïlla més que un PVC de 70 mm
  • Ho aconsegueix amb pletines més llargues i cambres reomplertes, com el PVC amb més amplada i cambres
  • La fulla oculta aïlla una mica més que la semivista: 1,9 davant de 2,1 en el mateix marc
  • En corredisses, l'alumini amb trencament arriba a Uf 2,0; les de PVC, d'1,3 a 2,3

Com es passa de l'Uf del marc a l'Uw de la finestra: la transmitància tèrmica d'una finestra.

Font: guia de la Comunitat de Madrid i Fenercom, 2016, cap. 5 (p. 105–111 del PDF). Hi surten un sistema d'alumini amb Uf 0,85 i corredisses d'alumini amb Uf 2,0.

Fulles grans

On guanya l'alumini: corredisses altes i poc marc

L'alumini guanya en corredisses grans. A les fitxes que hem llegit, les corredisses d'alumini arriben a fulles de 2.500 × 3.000 mm i de 4.000 × 4.000 mm. Les de PVC, a 1.738 × 2.500 mm per fulla, i les elevables, a 2,7 m d'alçada. A canvi, el marc d'alumini transmet més.

Corredisses de PVC i d'alumini: fulla màxima i Uf
CorredissaMaterialFulla màxima (mm)Uf (W/m²K)
70 mmPVC1.738 × 2.5002,3
Elevable, 82 mmPVC6.500 × 2.700 *1,4
60 mmAlumini2.200 × 2.5004,0
116 mmAlumini2.500 × 3.0003,9
180 mmAlumini4.000 × 4.0003,8

Font: fitxes tècniques dels sistemes. * El conjunt, no la fulla. La fitxa de les corredisses d'alumini no indica si tenen trencament de pont tèrmic. Comprovat el 21/10/2026.

  • Fulla oculta: el marc d'alumini l'amaga i deixa més vidre a la vista
  • La guia de la Comunitat de Madrid cita corredisses d'alumini de fins a 400 kg per fulla

Si el buit passa de 2,7 m d'alçada, les corredisses de PVC que hem llegit no hi arriben.

Fins on arriba una corredissa de PVC: la corredissa elevable.

Fonts: fulla oculta, fitxa tècnica del sistema; 400 kg per fulla, guia de la Comunitat de Madrid i Fenercom, 2016, cap. 5 (p. 111 del PDF).

CTE

Els dos materials compleixen el CTE?

Sí. El CTE no limita el material, limita el buit sencer: marc, vidre i, si en té, caixa de persiana. A la zona D, el buit no pot passar d'1,8 W/m²K, i a la C, de 2,1. Amb un marc que transmet més, el vidre ha de compensar, i el marge és més petit.

  • Buit màxim: 2,7 W/m²K a A, 2,3 a B, 2,1 a C i 1,8 a D i E
  • Aire: classe 2 com a mínim fins a la zona B, i classe 3 a C, D i E
  • Les practicables de PVC i d'alumini de les fitxes declaren aire classe 4
  • En corredisses, de classe 3 a 4: la de PVC de 70 mm i la d'alumini de 60, classe 3
  • La caixa de persiana compta en el buit, sigui quin sigui el material del marc

Els límits de la teva zona, amb la font: què exigeix el CTE a les finestres, zona per zona.

Font: DB-HE, text consolidat del 14/06/2022, taules 3.1.1.a i 3.1.3.a-HE1 (p. 16–17), publicades pel RD 732/2019; DA DB-HE/1, equació (10). Classes d'aire: fitxes tècniques. Comprovat el 21/10/2026.

Durada

Quin dura més, el PVC o l'alumini?

Cap dels dos, segons la taula de vida útil del BBSR, l'institut federal alemany de la construcció. La versió de 2026 dona 50 anys o més als marcs de PVC i als d'alumini. El que es canvia abans és igual en tots dos: juntes, segellants i vidre.

Vida útil de referència de cada peça de la finestra, en anys
PeçaTaula de 2026Taula de 2017
Marc i fulla d'alumini50 o més50 o més
Marc i fulla de PVC50 o més40
Ferramenta habitual50 o més25 o 30
Vidre aïllant3030
Juntes2020
Segellants1812

Font: BBSR, taula de vida útil publicada el 13/03/2026 (web), files 334.211 a 334.319, i versió del 24/02/2017 (p. 2 i 3 del PDF). Comprovat el 21/10/2026.

  • La taula no distingeix més enllà de 50 anys: els dos marcs duren tot el període
  • Ferramenta habitual: la que obre, bascula o eleva la fulla; el 2017, 25 o 30 segons el tipus
  • La ferramenta d'una oscil·loparal·lela en té menys: 30 anys a la taula de 2026
  • És una referència alemanya per calcular el cost i la petjada d'un edifici

El que allarga la vida de qualsevol finestra és el manteniment: netejar perfils i vidres, canviar juntes i greixar la ferramenta. Val per als dos materials.

Font del manteniment: guia de la Comunitat de Madrid i Fenercom, 2016, apt. 4.6 (p. 99 del PDF).

Costa

PVC o alumini a prop del mar

A prop del mar, el PVC no s'oxida ni es corroeix. L'alumini es protegeix sol, i amb l'acabat, lacat o anoditzat, assoleix una protecció alta. En tots dos, la ferramenta és metàl·lica i la sal l'ataca. La resistència a la corrosió es classifica per hores en boira salina.

  • Lectura nostra: en primera línia de mar, el PVC depèn menys de l'acabat
  • La resistència de la ferramenta a la corrosió la classifica la UNE-EN 1670
  • Greixa la ferramenta cada any, i arran de mar amb més motiu; mai amb olis antioxidants, que la corroeixen
  • El PVC no és només plàstic: sol tenir reforç d'acer galvanitzat i ferramenta metàl·lica
  • En l'alumini, l'acabat decideix si aguanta l'ambient marí

Font: Guia de finestres eficients i sistemes de regulació i control solar, Comunitat de Madrid i Fenercom, 2016 (PDF), cap. 3, 5 i 7 (p. 68, 70, 102 i 133–136). Comprovat el 21/10/2026. Greixatge: guia d'ús i manteniment de la finestra (p. 7), revisada el 27/10/2026.

Errors freqüents en comparar PVC i alumini

01

Comparar l'Uf amb l'Uw

L'Uf de la fitxa mesura només el marc. Per comparar dues finestres cal l'Uw, que depèn, a més, del vidre, de la mida i de la junta entre tots dos.

02

Creure que l'RPT ho iguala tot

El trencament millora molt l'alumini: de 5,7 a 3,2 W/m²K en els valors genèrics del Catàleg del CTE. Però a les fitxes de 70 mm, el marc d'alumini dona 1,9–2,1, i el de PVC, 1,3.

03

Donar al PVC 40 anys de vida

Aquesta xifra és de la taula alemanya de vida útil de 2017. La de 2026 dona 50 anys o més als marcs de PVC, igual que als d'alumini.

04

Pensar que el PVC no té metall

Sol tenir reforç d'acer galvanitzat, i la ferramenta és metàl·lica. Arran de mar, la ferramenta necessita el seu grau de corrosió i greixatge, sigui quin sigui el marc.

05

Atribuir la classe d'aire al material

La classe d'aire és del sistema. Les practicables de les fitxes, de PVC i d'alumini, donen classe 4. Les corredisses, de classe 3 a 4, en els dos materials.

Tens dues ofertes, una de cada material? Compara el teu pressupost de finestres.

El que no publiquem o no sabem

El preu
No comparem preus ni percentatges: depenen del sistema, del vidre, de la mida i del moment. El de les teves finestres de PVC va al pressupost, partida per partida.
La dilatació
Els dos materials es dilaten amb la calor, i la junta amb l'obra ho ha d'absorbir. No donem coeficients: no els hem llegit en cap font pública citable.
El reciclatge i la petjada
Tots dos es reciclen. No publiquem taxes ni petjada de carboni: l'estudi que cita la guia de la Comunitat de Madrid no l'hem llegit sencer.
El trencament de les corredisses
La fitxa de les corredisses d'alumini no diu si tenen trencament de pont tèrmic. Per això només les comparem per l'Uf i la fulla màxima.
L'Uw de cada finestra
No el donem: depèn del vidre i de la mida de cada buit. De cada sèrie donem l'Uf del marc. Per a més informació, escriu-nos a info@oxyongroup.com.
Els valors del Catàleg
El Catàleg d'Elements Constructius és de 2010, una versió preliminar i sense valor reglamentari. Els valors són orientatius, i els perfils d'avui aïllen més.
Una modificació del CTE en tràmit
Hi ha un projecte de reial decret que modifica el CTE; la informació pública va acabar el 9/12/2025. Si s'aprova i afecta el DB-HE, revisem la guia.

Preguntes

Preguntes freqüents sobre PVC i alumini

Què és millor, PVC o alumini?

Depèn del buit, i es pot dir de què. El PVC aïlla més amb la mateixa amplada: en dues practicables de 70 mm, Uf 1,3 W/m²K davant d'1,9–2,1 de l'alumini amb trencament. A més, no es corroeix arran de mar. L'alumini guanya en corredisses altes, de fins a 4 m, i en fulla oculta. En durada no decideix el material, i la classe d'aire la dona el sistema.

Què aïlla més, el PVC o l'alumini?

El PVC, com a material: condueix 0,17 W/m·K, davant de 160 els aliatges d'alumini, segons el Catàleg d'Elements Constructius del CTE. Per això l'alumini necessita trencament de pont tèrmic. Tot i tenir-lo, en dues practicables de 70 mm el marc d'alumini dona Uf 1,9 o 2,1 W/m²K, i el de PVC, 1,3. L'Uw de la finestra depèn, a més, del vidre.

L'alumini amb trencament de pont tèrmic iguala el PVC?

Amb la mateixa amplada, no. En dues practicables de 70 mm, el marc d'alumini amb trencament dona Uf 1,9 o 2,1 W/m²K, i el de PVC, 1,3. Els sistemes d'alumini més aïllants arriben a Uf 1 o menys, amb pletines més llargues i cambres reomplertes. Els de PVC també baixen d'1,0. En corredisses, l'alumini amb trencament arriba a Uf 2,0; les de PVC, d'1,3 a 2,3.

Quin dura més, el PVC o l'alumini?

Cap dels dos, segons la taula de vida útil del BBSR alemany: actualitzada el 2026, dona 50 anys o més als marcs de tots dos. El 2017 en donava 40 al PVC. El que es canvia abans és igual en tots dos. Les juntes duren 20 anys; els segellants, 18, i el vidre aïllant, 30. Netejar, canviar juntes i greixar la ferramenta allarga la vida de qualsevol finestra.

PVC o alumini a prop del mar?

El PVC no s'oxida ni es corroeix. L'alumini es protegeix sol i, amb l'acabat, lacat o anoditzat, assoleix una protecció alta. Lectura nostra: en primera línia, el PVC depèn menys de l'acabat. En tots dos, la ferramenta és metàl·lica i la sal l'ataca. La resistència a la corrosió la classifica la UNE-EN 1670; greixa-la cada any, sense olis antioxidants.

En què és millor l'alumini que el PVC?

En corredisses altes i en fulla oculta. Les corredisses d'alumini que hem llegit arriben a fulles de 2.500 × 3.000 mm i de 4.000 × 4.000 mm. Les de PVC, a 1.738 × 2.500 mm per fulla, i les elevables, a 2,7 m d'alçada. A canvi, el marc d'aquestes corredisses d'alumini transmet més: Uf de 3,8 a 4,0. A les practicables, la fulla oculta deixa més vidre a la vista.

Les finestres d'alumini compleixen el CTE?

Sí, si el buit sencer compleix. El CTE no limita el material, limita el buit amb el marc, el vidre i la caixa. A la zona D, fins a 1,8 W/m²K, i a la C, fins a 2,1. Amb un marc que transmet més, el vidre ha de compensar, i el marge és més petit. En aire, la classe la dona el sistema: com a mínim, classe 3 a les zones C, D i E.

Pressupost

PVC per als teus buits? Demana pressupost sense compromís

Envia'ns les mides (serveix un croquis o una foto), els plànols o el pressupost que ja tens. Digues-nos la zona de l'obra i si és a prop del mar. Et proposem finestres de PVC per a cada buit, amb l'Uf i la classe d'aire. Res no passa a producció sense el teu vistiplau per escrit.

Partida per partida · Confirmat per escrit abans de la producció

  • Et truquemDeixa'ns el telèfon i quan et va millor.
  • Configura-la tuTria sistema, obertura, mides i colors, i envia'ns la llista.Obrir el configurador →
  • Per correuAmb les mides o els plànols adjunts.presupuestos@oxyongroup.com
  • Només tens un dubte?Sobre una sèrie, una mida o com treballem.Escriu-nos a contacte →

Envia'ns les teves midesUn croquis amb les mides (serveix una foto), els plànols o el pressupost que ja tens. Et tornem el nostre partida per partida.

Arrossega aquí els teus fitxers o tria'lsCroquis, fotos, plànols o pressupost · fins a 4 fitxers de 8 MB · PDF, JPG, PNG o HEIC