Avisar la comunitat i tancar
Avisar val per a les obres que no canvien la façana (LPH, art. 7.1). Tancar una terrassa la canvia, i demana tres cinquens del total de propietaris (art. 17.4).
Practicables i oscil·lobatents
Serie 70 70 mm Serie 70 Lineveure la pàgina 70 mm Forma 70 70 mm Base 72 72 mm Serie 76 76 mm Serie 82 82 mmCorredisses
Corredera 70 70 mm Corredera Hermética 76 76 mm Elevadora 82 82 mm Elevadora 82 Max 82 mm
Línies rectes i més superfície de vidre, amb 6 cambres.
Veure la pàgina →Guia tècnica · Terrasses
Quines finestres de PVC serveixen per tancar una terrassa o un balcó, i quan convé cadascuna. I què demanen abans la comunitat, l'ajuntament i el CTE.
Una terrassa es tanca amb les mateixes finestres de PVC que una façana. Corredissa si no hi ha espai per obrir, elevable per a buits de fins a 6,5 × 2,7 m i practicable si hi arriba pluja amb vent. Abans d'encarregar, consulta-ho amb la teva comunitat, perquè no n'hi ha prou d'avisar, i amb el teu ajuntament.
La Llei de propietat horitzontal demana tres cinquens del total de propietaris, que sumin tres cinquens de les quotes, per tancar terrasses. A Saragossa, el que es tanca computa com a superfície edificable.
Equip d'Oxyon · Comprovat el 27/10/2026 amb la Llei de propietat horitzontal, el Codi civil i el CTE; el 24/10/2026, amb les normes de Madrid, Saragossa i Barcelona i les fitxes dels sistemes

Més és millor; la barra sencera és 1.800 Pa. Forma 70 i Serie 70 són practicables; les altres, corredisses. Classes: fitxes tècniques, cadascuna amb el seu assaig. La pressió de cada classe, a les classes d'aire, d'aigua i de vent.
Sistemes
Els tancaments de PVC que et proposem es fan amb finestres, no amb un producte a part. Del que subministrem, en serveixen quatre: la corredissa, la corredissa elevable, la practicable o oscil·lobatent i el fix. Es tria segons l'espai que hi ha per obrir, l'amplada del buit i la pluja i el vent que hi arriben.
| Si la teva terrassa… | Sistema | Per què |
|---|---|---|
| No deixa espai per obrir | Corredissa | La fulla llisca, no gira |
| Passa de 3,5 m d'amplada | Corredissa elevable | Fins a 6,5 × 2,7 m |
| Rep pluja amb vent | Practicable | Vent classe 4 o C5 |
| Ha de ventilar | Oscil·lobatent | Ventila basculada |
| És en una planta alta | Practicable | Es neteja des de dins |
| Té trams que no s'obren | Fix | Més vidre a la vista |
Lectura nostra amb les dades d'aquesta guia. Font: fitxes tècniques dels sistemes: obertures, mides i classes. Comprovat el 24/10/2026.
Un tancament rep la pluja i el vent de la façana. Tria el sistema per la classe d'aigua i de vent, no només per com s'obre.
Com s'obre cadascuna, als tipus de finestres. Ja saps què vols? Et fem el pressupost sense compromís.
Corredissa
La corredissa convé quan no hi ha espai per obrir una fulla: llisca pels carrils del marc, una davant de l'altra. En subministrem dues. La Corredera 70 és l'estàndard. La Hermética 76 té una doble junta central perimetral i tanca millor contra l'aire i l'aigua.
| Dada | Corredera 70 | Hermética 76 |
|---|---|---|
| Aire | Classe 3 | Classe 4 |
| Aigua | 4A | 9A |
| Vent | C4 | C2/B3 |
| Uf del marc | 2,3 W/m²K | 1,3 W/m²K |
| Fulles mòbils | Totes, amb 2 o 4 | Sempre una de fixa |
| Vidre | Doble de 24 mm | Doble de 24 mm |
Font: fitxes tècniques dels sistemes. Aigua: UNE-EN 12208; aire: UNE-EN 12207; vent: UNE-EN 12210. La Corredera 70, assajada en una finestra d'1,50 × 1,48 m. Vidre: llistó per a 24 mm. Comprovat el 24/10/2026.
Si el buit passa de 3,5 m d'amplada, o la terrassa rep pluja amb vent, mira l'elevable o la practicable.
Les dues sèries, cara a cara: finestres corredisses de PVC.
Elevable
Per a un buit gran hi ha la corredissa elevable. La maneta puja la fulla perquè llisqui i, en tancar, l'abaixa i l'assenta sobre el marc. L'Elevadora 82 i la 82 Max arriben a 6,0 m d'amplada amb dues fulles. Amb les mòbils al centre, a 6,5 m, sempre amb 2,7 m d'alçada.
| Dada | Elevadora 82 | Elevadora 82 Max |
|---|---|---|
| Buit màxim | 6,5 × 2,7 m | 6,5 × 2,7 m |
| Aire | Classe 4 | Classe 4 |
| Aigua | 9A | 7A |
| Vent | C1/B2 | C1 |
| Uf del marc | 1,4 W/m²K | 1,3 W/m²K |
| Fulla fixa | Com la mòbil | 28 mm a la vista |
Font: fitxa tècnica del sistema. Assajos com a balconera de 3,50 × 2,65 m (82) i de 4,50 × 2,65 m (82 Max). Mides del conjunt, no de cada fulla. Comprovat el 24/10/2026.
La 82 Max mostra més vidre, però aguanta menys pluja i vent: millor sota un porxo o en una terrassa arrecerada.
Composicions i mides: la corredissa elevable.
Practicable
La practicable i l'oscil·lobatent tanquen prement la fulla contra el marc. Totes les que subministrem declaren aire classe 4 i vent classe 4 o C5, i gairebé totes, aigua d'E1200 a E1800. A canvi, la fulla oberta ocupa espai a dins de la terrassa.
| Sèrie | Aigua | Vent | Uf (W/m²K) |
|---|---|---|---|
| Serie 70 | E1200 | C5 | 1,3 |
| Serie 70 Line | E1200 | C5 | 1,3 |
| Forma 70 | E1800 | C5 | ≥ 1,2 |
| Base 72 | 8A | Classe 4 | 1,3 |
| Serie 76 | E1500 | C5 | 1,1 |
| Serie 82 | E1500 | C5 | 1,0 |
Font: fitxes tècniques dels sistemes: taula resum dels perfils i fitxa de la Forma 70. Totes declaren aire classe 4. L'Uf mesura només el marc. Comprovat el 24/10/2026.
Amb pluja i vent forts: tret de la Base 72, les practicables declaren més aigua i més vent que qualsevol corredissa.
Per sortir a la terrassa: la porta balconera.
Vidre i fixos
En un tancament gairebé tot és vidre, i el vidre decideix quanta calor entra i surt. Per aïllar, doble baix emissiu; a l'est, al sud o a l'oest, amb control solar, com recomana la fitxa de vidre. I els fixos s'han de poder netejar i han de tenir el vidre que demana el CTE.
| Si el tram… | Què demana el CTE |
|---|---|
| És a més de 6 m | Netejable des de dins |
| És fix i sense barrera | Classificat fins a 0,90 m |
| És una porta | Classificat fins a 1,50 m |
| Fa de barrera | Calculat com a barrera |
Font: DB-SUA (14/06/2022), SUA 1, apts. 3.2 i 5 (p. 9–10 i 15–16), i SUA 2, apt. 1.3 (p. 18). Classificat davant d'impactes, segons la UNE-EN 12600. Comprovat el 24/10/2026.
Abans de treure la barana, que el projecte digui qui fa de barrera: ella o el vidre.
Quin vidre i per a què: vidres per a finestres. I els trams que no s'obren: la finestra fixa de PVC.
Font: control solar i laminat, fitxa tècnica de vidre (p. 5 i 6).
Comunitat
La façana és un element comú, i el Codi civil hi inclou l'exterior de terrasses i balcons, amb la seva imatge. Tancar una terrassa la canvia. Per això, consulta-ho abans amb la teva comunitat: no n'hi ha prou d'avisar. La llei demana tres cinquens del total de propietaris, que sumin tres cinquens de les quotes.
| Cas | Què demana | Norma |
|---|---|---|
| Tancar una terrassa | Tres cinquens | LPH, art. 17.4 |
| Obra que no toca la façana | Avís previ | LPH, art. 7.1 |
| Permís municipal | A més del de la junta | LPH, art. 10.3 b |
| A Catalunya | Quatre cinquens | CCCat, 553-26.2 b |
Font: Llei 49/1960, de propietat horitzontal (LPH), text consolidat del BOE a 03/10/2026, arts. 7.1, 10.3 b) i 17.4; Codi civil, art. 396; Codi civil de Catalunya, llibre V, arts. 553-26 i 553-36. Comprovat el 27/10/2026.
Consulta-ho abans amb la teva comunitat: no n'hi ha prou d'avisar. Que l'acord fixi el sistema, el color i el vidre, perquè la façana quedi igual.
Administres la finca? Canvi de finestres en comunitats de veïns.
Ajuntament
No hi ha una regla estatal: cada municipi ho regula al seu pla i a les seves ordenances. Dels tres que hem llegit, Madrid i Saragossa demanen un projecte del conjunt de la façana. Barcelona no admet convertir en interior balcons i terrasses. Pregunta al teu ajuntament abans d'encarregar.
| Ciutat | Què diu | Norma |
|---|---|---|
| Madrid | Projecte de la façana | PGOUM, art. 6.10.6 |
| Madrid | Només terrasses cobertes | PGOUM, art. 6.10.6 |
| Saragossa | Projecte de la façana | PGOU, art. 2.5.5 |
| Saragossa | La volada tancada computa | PGOU, art. 2.2.19 |
| Barcelona | Sense passar a interior | OUPU, art. 61.1 D |
Fonts: Madrid, Normes urbanístiques del Pla general de 1997 (BOCM, 27/11/2023). Saragossa, text refós del Pla general (BOPZ, 01/02/2025). Barcelona, ordenança del paisatge urbà.
Si el teu edifici ja té un projecte de façana aprovat, el tancament nou l'ha de seguir: demana'l a la teva comunitat.
Si la teva obra és a Saragossa: finestres de PVC a Saragossa.
Comprovat el 24/10/2026. Barcelona: també els criteris de rehabilitació de la seva Oficina de Rehabilitació (maig de 2023).
CTE
Depèn d'en què es converteixi la terrassa. El DB-HE tracta un balcó envidrat sense calefacció com un recinte no condicionat, i no li aplica el límit de transmitància. Però en un habitatge tot espai interior compta com a condicionat. Lectura nostra: unida a la casa, és envolupant.
| Si la terrassa… | Per al DB-HE | Què es comprova |
|---|---|---|
| Queda separada | Balcó envidrat | Fora del límit d'U |
| S'uneix a l'habitatge | Envolupant tèrmica * | Límit del buit i aire |
| Amplia més d'un 10 % | Ampliació | També el coeficient K |
| …i més de 50 m² útils | Ampliació | I el consum (HE 0) |
Font: DB-HE (14/06/2022): HE 0 i HE 1, apt. 1; HE 1, apts. 3.1.1 i 3.1.3; annex A («hivernacle adossat») i annex C. * Lectura nostra. Comprovat el 27/10/2026.
Com es resol la ventilació de les estances que donen a la terrassa ho decideix el projecte. Digues-nos-ho en demanar el pressupost.
Els límits de la teva zona, amb la font: què exigeix el CTE a les finestres, zona per zona. Si has de tancar la terrassa, et fem el pressupost sense compromís.
Ventilació: DB-HS, HS 3, apts. 3.1.1, 3.2.6 i 4.4 (p. 65–66, 70 i 73). Ampliació: guia d'aplicació del DB-HE 2019 (p. 28), sense valor reglamentari.
Avisar val per a les obres que no canvien la façana (LPH, art. 7.1). Tancar una terrassa la canvia, i demana tres cinquens del total de propietaris (art. 17.4).
La Corredera 70 declara aigua 4A. Amb pluja i vent, la Hermética 76 arriba a 9A, i gairebé totes les practicables, a classes E, d'E1200 a E1800.
A Madrid, el pla no deixa tancar terrasses sense cobrir; a Saragossa, no per la via del projecte de façana. Pregunta-ho abans al teu ajuntament.
Si treus la finestra que la separava, la terrassa passa a ser envolupant. El buit ha de complir el límit de la teva zona i la classe d'aire que li toca.
Una assecadora deixa anar vapor, i en un vidre fred condensa. L'informe de qualitat del sistema recomana treure'n l'aire a l'exterior quan es pugui, i ventilar.
Ja tens una oferta de tancament? Compara el teu pressupost de finestres.
Preguntes
Les mateixes finestres de PVC que una façana, triades segons l'espai i la pluja. La corredissa no s'obre cap endins. La corredissa elevable cobreix buits de fins a 6,5 × 2,7 m. La practicable o oscil·lobatent tanca prement la fulla i declara vent classe 4 o C5. Els trams que no s'obren poden ser fixos. En un mateix tancament n'hi caben diverses. Ho veiem a finestres corredisses de PVC.
Sí: consulta-ho abans amb la teva comunitat, perquè no n'hi ha prou d'avisar. La façana és comuna, amb l'exterior de terrasses i balcons. Per tancar terrasses, la Llei de propietat horitzontal demana tres cinquens del total de propietaris, que sumin tres cinquens de les quotes (art. 17.4). Mira també el títol i els estatuts. A Catalunya regeix el seu Codi civil: canviar la configuració exterior demana quatre cinquens.
Has de passar pel teu ajuntament, amb el tràmit que fixi: llicència, declaració responsable o comunicat. La Llei de propietat horitzontal subjecta el tancament de terrasses a l'autorització administrativa que correspongui. A Madrid i a Saragossa es demana un projecte del conjunt de la façana. Madrid no deixa tancar terrasses descobertes, i Saragossa no per aquesta via. A Barcelona no s'admet convertir en interior el balcó o la terrassa.
Depèn de l'espai i de la pluja. La corredissa no s'obre cap endins, però tanca menys: l'estàndard declara aire classe 3 i aigua 4A. La practicable prem la fulla contra el marc: aire classe 4, vent classe 4 o C5 i, gairebé sempre, aigua d'E1200 a E1800. A canvi, la fulla necessita espai al davant per obrir-se.
Depèn del sistema. La corredissa elevable arriba a 6,0 × 2,7 m amb dues fulles, i a 6,5 × 2,7 m amb les mòbils al centre. La Corredera 70, a un marc de 3,5 m d'amplada, amb fulles de balconera d'1.738 × 2.500 mm. A les practicables, la ferramenta admet fulles de fins a 150 kg i 1,60 × 2,80 m; cada sèrie pot limitar més. Ho confirmem amb les teves mides.
Depèn d'en què es converteixi. Si queda a part i sense calefacció, el DB-HE la tracta com un balcó envidrat i no li aplica el límit de transmitància. Lectura nostra: si s'uneix a l'habitatge, el tancament és envolupant. El buit ha de complir el límit de la zona: 1,8 W/m²K a D i E. I les estances que hi donen han de continuar ventilant.
No tenim muntadors propis. Lliurem a l'obra i, si cal, coordinem el muntatge amb un muntador de la zona; va en el seu propi pressupost. Abans, et proposem sistema, fulles i vidre per a cada tram, partida per partida. Res no passa a producció sense el teu vistiplau per escrit. Si el teu ajuntament demana projecte, la fitxa tècnica de cada sèrie és a la seva pàgina.
Més criteris per triar, a la guia tècnica de finestres.
Pressupost
Envia'ns les mides del buit (serveix un croquis amb fotos per dins i per fora), els plànols o el pressupost que ja tens. Digues-nos la planta, l'orientació i si s'hi ha de passar sense esglaó. Et proposem sistema, fulles i vidre per a cada tram, partida per partida. Res no passa a producció sense el teu vistiplau per escrit.
Partida per partida · Confirmat per escrit abans de la producció